• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Söküme gelecek uçak gemisi kabus mu yüklü

  ALİAĞA’nın ekonomisinde önemli yer tutan gemi söküm tesislerine getirilecek emekli bir gemi var gündemde bu aralar. İddiaya göre Brezilya Donanması’nda görev yapan ve 600 ton, dünyada sağlığa zararlı olduğu kabul edilmiş asbest barındıran “Nae Sao Paulo” adlı uçak gemisi, sökülmek üzere Aliağa’ya getiriliyormuş.

   

   


  DÖRT BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ
  TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, dört bakanlığın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek, konuyu Meclis gündemine taşımış. Bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, “Söküm işlemini yapan işletmelerde asbestin öncelikle o bölgeye vereceği zarara ilişkin hangi ön çalışmalar yapıldı?” diye sormuş.
  MİKTARDA CİDDİ FARKLAR VARDIR
  CHP’li Bakan, söküm için Türkiye’ye getirilecek uçak gemisinin 600 ton asbest barındırdığı iddiasının doğruluğunu da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sormuş: “Sökülmek üzere ülkemize getirilen gemilerin parçalanmadan önceki kontrollerinde saptanan asbest miktarı ile dış kaynaklardan alınan veriler arasında ciddi farklar olduğu belirtilmektedir. Söz konusu duruma ilişkin alınan tedbirler nelerdir?”
  HANGİ SAĞLIK ÖNLEMLERİ ALINDI
  İzmir Milletvekili Bakan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na, “Asbest içeren gemilerin söküm işlemlerinin yapıldığı işletmelerdeki işçilerin çalışma koşulları ile ilgili hangi tedbirler alınmıştır”, Sağlık Bakanlığı’na da, “Halk sağlığı konusunda karar vericiler arasında olmak için bir çabanız olacak mı? Diğer bakanlıklarla koordinasyon ve iş birlikleriniz neler” sorularını yöneltmiş.
  ÇEVRECİLER ŞİMDİDEN DEVREDE
  Aliağa Çevre Platformu’ndan (ALÇEP) bir grup da, Liman Başkanlığı’na bir dilekçe vererek gemiyle ilgili bilgi istemiş, sökümü engellemek için yargı yoluna gidilebileceğini bildirmiş. Üyeler, 2006’da Otopan, 2015’te Kuito gemileriyle ilgili bazı bilgileri öne sürmüş:
  GEÇMİŞ İKİ OLAY ANIMSATMASI
  “Otopan gemisinde de asbest vardı. Bakanlığın söylediği bir değil, net 10 ton, brüt 60 ton asbest barındırıyordu. Hiçbir ülke bu gemiyi sökmeye yanaşmayınca yedi yıl Amsterdam limanında bekletilmişti. Ardından da Aliağa’ya gelmişti. Fakat sivil toplum örgütleri kamuoyu oluşturmuş gemi yüksek maliyetle asbestten temizlenerek limanımıza tekrar girmişti. Kuito da söküm için Aliağa’ya getirilmiş, kamuoyu oluşturulmuş, dava açılmış, gerekli girişimler yapılmış fakat geminin parçalanmasının önüne geçilememişti. Gemi söküldükten 6 ay sonra çıkan mahkeme kararı ‘sökümü tehlikelidir’ yönünde olmuştur.”
  Aliağa’ya getirileceği ileri sürülen gemiyle ilgili iddia ve gelişmeler özetle böyle. Dilerim halk ve çevre sağlığı adına her türlü önlem alınacaktır, iç rahatlatacak açıklamalar yapılacaktır. Herkese kolay gelsin!

  -----

  BİR DUYURU
  Şarkılarını banyo
  yerine koroda söyle

  KARŞIYAKA Sanat Derneği’nin bir duyurusu ilişti gözüme. Özetle, “Şarkılarınızı evde, banyoda, orada, burada söylemeyin” diyerek koroya çağırıyorlar. İlgilenenler için tel: 0544 735 19 12

  -----

  SÖZ
  SİZİN

  BİR YAKINMA
  Çekiciler her gün
  bir-iki araç götürüyor

  KONAK, Mehmet Ali Akman Mahallesi’ndeki Teğmen Ali Rıza Akıncı Parkı evimin karşısındadır. Trafik çekici araçları aşağı yukarı her gün, park giriş noktalarına park ettikleri gerekçesiyle bir, iki aracı alıp götürmekte. Götürülen araçların sahiplerini tanımam. Ama, empati yaparak burada büyük bir yanlışlık ve haksızlık yapıldığını düşünüyorum, vicdani rahatsızlık duyuyorum.
  KESİNLİKLE ENGELLEME YOK
  Park çevresinde beş, altı noktada kaldırım taşları yol seviyesine indirilmiş durumda. Aracınız bu noktalardan birinin önünde ise yandınız demektir. Akşam bıraktığınız aracınızı sabah bulamazsınız. Trafiği tehlikeye düşüren, engelleyecek şekilde park edilen araçlar elbette çekilmelidir. Buradan çekilen araçların ne insanların parka girişini, ne de trafiğin akışını engellemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.
  BURADA YAŞADIĞINIZI DÜŞÜNÜN
  Ayrıca, parkın çevresi duvarla ya da tel çitle çevrilmiş değil ki. Dileyen zaten dilediği noktadan parka girebiliyor. Zira buradaki kaldırımın yüksekliği ancak 10- 12 santim kadar. Demem o ki, parka giriş için insanlar illaki o beş, altı noktayı kullanmak zorunda değil. Lütfen bir an için, had safhada otopark sorunu olan bu semtte yaşadığınızı, akşam bıraktığınız aracınızın sabah yerinde olmadığını düşünün... O zaman, buralardan araç çekmenin hizmet değil, zulüm olduğu daha iyi anlaşılacaktır. (Ahmet GÜNGÖR)

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  5 adımda bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu
  6 soruda bankacılıkta uzaktan müşteri edinimiyle ilgili merak edilen her şey!
  Ramazan’da umudu paylaş: İhtiyaç sahiplerine nasıl yardım edebilirsiniz?
  Masallar Değişirse Dünya Değişir!
  Ekolojik eve ilk adım: Isı pompaları neden hem sizin hem de çevreniz için en iyi çözüm?

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Hatice Cengiz Suudi Arabistan’a gitmeye cesaret edebilir mi?
  2. Çağla Şikel ve Arda Turan’la ilgili önerim…
  3. İrem Derici yalnız değil…
  4. Engellilikte cinsel eğitim ve mahremiyet
  5. Gündeş & Zarrab
  6. Türbanlı fenomenler günah keçisi mi? Tesettürün modası var mı?
  7. Karadenizli tüm yetkililerin dikkatine…
  8. Nagehan Hanımcığım baltayı vuran ben değilim
  9. Taciz…
  10. Mucitler Atölyesi