• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Bölgesel yağlar için zayıflama programı

  Bölgesel yağlanmaya karşı örnek beslenme

  Kahvaltı:

  Haftada 4 gün: 2 dilim esmer ekmek, 3 zeytin, sürülebilir light beyaz peynir, yeşil çay.

  Haftada 2 gün: 1 ince dilim esmer ekmek, 3 zeytin, 2 kaşık çökelek ve 1 yumurtayla omlet, yeşil çay.

  Haftada 1 gün: ½ esmer simit, 1 ceviz içi, 3 kaşık çok az yağlı omlet, domates, salatalık, biber, en çok 2-3 sap maydanoz, 1 tatlı kaşığı şekersiz ev marmelatı, yeşil çay.

  Öğle yemeğinde aşağıdakilerin tamamını tüketebilirsiniz

  1. 1 porsiyon susuz ve eğer içinde varsa mutlaka yağsız kıyma/kuşbaşı et bulunan ana yemek

  2. Yanında 2 yemek kaşığı yoğurt/bununla yapılmış ayran/cacıktan biri ve

  3. Salata yağsız ve içinde nar ekşisi yok, balzamik sirke, limon, baharat kullanılabilir.

  4. 1 kepçe kaliteli çorba (pirinç, şehriye beyaz un içermeyen çorbalar) / 3 çorba kaşığı bulgur/ tadımlık 2 çatal sütlü/meyveli tatlıdan biri.

  Günde 2 ara öğün için aşağıdakilerden birer satır seçebilirsiniz

  1 cevizin içi ve 2 kuru erik

  ½ kahve fincanı kadar leblebi ve 2 kuru kayısı

  ½ kahve fincanı kadar leblebi ve 2 kuru erik

  4 adet fındık ve 1 kuru erik

  2 adet fındık ve 1 kuru erik ve 2 badem

  200 ml ayran

  200 ml süt

  100 gr sade yoğurt ile birlikte 2 kuru erik/2 kuru kayısı/1 kividen biri (muz, karpuz, üzüm, incir, hurma gibi aşırı tatlı olduğunu fark ettiğiniz meyveler hariç)

  Akşam yemekte iştah kontrolü, daha düşük kalori alımı için aşağıdaki sırayla yiyiniz

  1 su bardağı su

  1 kepçe kaliteli çorba

  1 kase yoğurt

  1 porsiyon yağsız susuz ana yemek (avuç içi kadar et veya 6 kaşık sebze/bakliyat)

  1 ince dilim esmer ekmek

  Bunlar ideal!

  - Kaliteli çorbalar: Yeşil mercimek, kırmızı mercimek, sebze çorbası, ezogelin, yayla, düğün çorbaları, sebzeli mercimek ve yoğurtlu mantar çorbası gibi pirinç, şehriye beyaz un içermeyen çorbalar idealdir.

  - Kek, kuru pasta, börek, hamur tatlıları, baklava için özel günleri beklemek gibi yeme içmeye dair prensipleriniz olsun. Çünkü bu gıdalar, sağlığınızı ve kilo durumunuzu “hayat boyu tehdit edecek, diyabet ve kanser riskini artırabilecektir.”

  - Haftada 2 kez 120-150gr kırmızı et, 2 kez 300gr balık, 1 kez 200 gr tavuk yenilebilir.

  - Bir öğün bitkisel diğer öğün hayvansal kaynaklı bir ana öğün tüketmeye çalışın.

  - Gün boyu haşlanmış veya közlenmiş sebzeleri ve salatanızı yoğurdunuzla karıştırabilir, baharat, sirke, limon, limon suyu, soğan, sarımsak kullanabilirsiniz. 

  Yazının devamı...

  Obezite, ergen bireyleri tehdit ediyor

  Ergenlik döneminde harcanandan fazla enerji alımı durumunda yağ hücreleri büyüyerek şişmekten çok sayıca artarlar, yani hayat boyu kaç adet yağ hücresi taşıyacağımız, büyük ölçüde ergenlikteki kilo durumuna bağlıdır. Bu bilimsel gerçek, ergenlikte başlayıp devam eden kilo artışının, ne kadar hayati ve dramatik sonuçları olabileceğine işaret ediyor. Dilerseniz sebep ve sonuçlarına bir bakalım…

  Sosyal bir hastalıktır: Toplum içinde bireyden bireye hızla bulaşır. Evde sürekli hamur işi tarzı yemeklerin çocukların önüne konması durumunda çocuklar kendini ne kadar koruyabilir? Yemekhane menülerinde mantı, unlu ve şehriyeli çorbalar, şekerpare birlikte yer alıyor.

  Ruhsal sorunlar yaratır: Bu hastalık öz güveni zedeleyebilir. Ergenlik çağındaki bireylerin arkadaşlık ilişkilerine yansıdığı görülür. İçe kapanma, sosyalleşememe, alay konusu olma, sportif faaliyetlerde dışlanma vb. pek çok sorun ortaya çıkabilir.

  Hareket etme gücünü ve isteğini azaltır: Obeziteden kurtulmak, ağırlık arttıkça zorlaşır. Ergenlik çağındaki bireyler, masa başı çalışanlardan daha uzun süre oturarak çalışırlar Okul, ödev, dershane, sınav ve testler derken tempoları pasif yaşama alışır.

  Fizyolojik sorunlar ile ilişkilidir: Kısırlık, adet düzensizliği, kistik akne, polikistik over, insulin direnci, hipoglisemi, kronik halsizlik ve gerginlik, rehavet, yağlı karaciğer, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kan lipidleri vb. rahatsızlıklar obezite ile ilgilidir.

  Yazının devamı...