• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Televizyon şeridi

  Kitap okuma alışkanlığı, çocukların dil gelişimi, bilişsel gelişim, duygusal ve sosyal gelişimi açısından çok önemlidir. Başka bir deyişle, kitap okumak çocukların çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunan çok önemli etkinlikler arasında yer almaktadır.

  Kitap okuma zamanında farklı materyaller kullanılarak sunulması, çocukların kalıcı öğrenmelerinin oluşturulması açısından önemlidir. Kukla çeşitleri,hikaye evi gibi farlı materyallerin kullanılması, çocukların ilgilerini ve dikkatlerini daha kolay çekeceğinden daha kolay öğrenirler. Bu da çocuk gelişiminin temeli olan eğlenerek öğrenmeye katkıda bulunur.

  Ömer kitap okuma saatlerini çok seviyor, günümüzün çoğu kitap incelemek ile geçiyor diyebilirim. Bu sebeple ona bir sürpriz yapıp daha eğlenceli bir zaman dilimi geçirmek için televizyon deri şeridi hazırlamaya karar verdim.

  Malzemeler

  Karton kutu

  Beyaz rulo kağıt ya da beyaz kumaş

  Yapıştırıcı

  Oklava

  Yapılışı

  Karton kutunun bir tarafını ekran olarak kullanılmak üzere 2.5 cm paylar ile kesilir.

  Kutu siyah fon kartonu ile kaplanır.

  Kutunun sağ ve sol taraflarından altına ve üstüne olacak şekilde 2'şer delik açılır.

  Açılan deliklere oklavalar sokulur.

  Beyaz kağıt hikaye kac sayfa olacaksa ekran ölçülerinde kesilir. (Örneğin; görseldeki hikaye 10 sayfadan oluşuyor. Ekran boyutum 20 cm'di. Kağıdı 200 cm olarak kestim ve 20'şer cm aralıklar ile kalem ile böldüm)

  Kesilen kağıda hikaye çizilir.

  Oklavanın üst kısmına yapıştırıcı sürdükten sonra, kağıt monte edilir.

  Oklava çevirilerek sayfalar toplanır.

  Son resmin ucunda aynı şekilde oklava yerleştirilir.

  Ve televiyon şeridimiz hazır 🤗


  Kitap okuma saatinde;

  •Ses tonu iyi ayarlanmalı.

  Her kahraman için özel bir tonlama yapılarak çocukların ilgisini daha çok çekebiliriz. Daha küçük kahramanlar, hayvanlar olduğunda daha yumuşak bir tonlama yapılması gerekirken, daha büyük kahraman ve hayvanlar da daha yüksek tonda vurgulamalar ile ilgi çekici hale getirilebilir.

  • Hikaye aralarında çocuğunuza sorular sorun.

  Hikaye aralarında sorulan sorular ile çocukların kitaba odaklanması ve okunan kitabın hafızada daha kalıcı hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

  •Basit ve kısa cümleler kurun.

  Uzun ve sık tekrar edilen bir anlatım kolayca sıkıcı hale gelir. Okunan kitaplar çocukların yaş ve gelişimlerine uygun olarak seçilmelidir.

  Kitap okumanın yanı sıra dil gelişimlerini el ve parmak becerileri ile birleştirerek, parmak oyunları ile çocuğun dil, zihin, sosyal-duygusal ve psikomotor yönlerini geliştirmesi ve güçlendirmesini sağlayabilirsiniz.

  Parmak oyunları çocuğa dinleme alışkanlığı kazandırma, yeni kelimeler öğretme, söz ile hareket arasında ilişki kurmasında yardımcı olur. Çocukları yaratıcı dramatizasyona hazırlayan parmak oyunları, taklit yeteneklerini de geliştirir.

  Unutmayalım ki; çocuğun oyununu engellemek demek, zeka gelişimini de engellemek demektir.

  Not: Bu etkinlik 2 yaş sonrası için uygundur

  Yazının devamı...

  Yağmur deneyi

  Bu minik araştırmacıların merak duygularını ve öğrenme isteklerini ilerleyen yıllarda da sürdürmelerini sağlamak için onlarla birlikte basit deneyler yaparak bilim, fen ve doğa etkinliklerine ilgilerini çekmek gerekir. Böylece deney yapmak çocukların hem küçük yaşlardaki hem de ilerleyen yıllardaki gelişimi desteklenir. Nasıl mı?

  Deneyler sayesinde;

  Sorgulayan bireyler yetişir.

  Bilimi severler.

  Bilime katkıda bulunabileceklerini fark ederler.

  Akademik hayatta başarılı olurlar.

  Sosyal becerileri gelişir.

  Ömer şuan 26 aylık, deneylerin tam amacını anlayamasa da her hafta mutlaka bu tarz etkinlikler ile ona bilimi aşılamaya çalışıyorum. Geçen gün yaptığım deney çok ilgisini çekti ve çok uzun süre ilgi ile katıldı.

  Malzemeler

  Kavanoz

  Tıraş köpüğü

  Mavi boya

  Damlalık

  Sunum

  Çocuğa; “Sence gökyüzünden yağmur damlaları nasıl düşer, bulutlar ve güneş damlacıklara yardım eder mi?” diye sorular yöneltin.

  Çocuktan cevapları dinleyerek, soru sormasını sağlayın.

  Çocuğa açıklama yapın: Yağmurun ilk belirtisi bulutlardır, güneş yeryüzünü ısıtınca denizlerdeki ve topraktaki sular yoğunlaşarak yani ısınarak tekrar gökyüzüne çıkarlar. Buharlaşan su damlalarını bulutlar tutar, su damlaları çoğaldıkça artık bulutların içine sığamazlar ve kendilerini yağmur damlaları şeklinde tekrar yeryüzüne bırakırlar, böylece yağmur yağmış olur. Yağmurdan yeryüzünde yaşayan bütün canlılar faydalanır.

  Tıraş köpüğünün bulut olduğu ve mavi renk parmak boyasının ise yağmur damlaları olduğunu belirtin.

  Yarısına kadar su bolu kaba tıraş köpüğü sıkın.

  Damlalık ile parmak boyasından alın ve köpüğün üzerine dökün, suyun içinde yağmur damlasının nasıl yeryüzüne düştüğünü izleyin. 

  Etkinlikten sonra çocuğunuza “Sen bir yağmur damlası olsan nereye düşmek isterdin, Dünyadaki hangi canlıya yardım etmek isterdin?" sorusunu da yöneltebilirsiniz.

  Not: Bu etkinlik 3 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Pütürlü oyun kumu

  Duyusal etkinlik yaparken çocuklar keşfetmeyi öğrenirken yaratıcılık ve merak duyguları gelişir. Oyunlar ile farklı duyuların uyarılması çocukların fiziksel, sosyal, duygusal, dilsel ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlar. 

  Bir çocuğa sıcak soğuk kavramını öğretirken buz tutmasına izin vermeden bu kavramı öğrettiğimizi düşünürsek verdiğimiz kavramın hiçbir anlamı kalmaz. Bu durumda yaparak ve yaşayarak öğrenme metodu her zaman daha kalıcı bilgi vermemizi sağlar.

  Bilişsel gelişim

  Problem çözme ve karar verme becerileridir. Soğuk sıcak, sert yumuşak gibi zıt kavramlar,  sayma, tartma, gruplama, eşleştirme gibi temel matematik becerileri edinirler ve bu kavramları farkında olmadan gözlemler yaparak kazanırlar.

  Dil gelişimi

  Çocukların duyusal oyunlardaki deneyimleri dil gelişimlerine de yansır. Dokunduğu, gördüğü materyallerin özelliklerini adlandırmak ve bu sayede yeni kelimeler öğrenmek kolaylaşır. 

  Sosyal ve duygusal gelişim

  Bu oyunlar ile çocuklar bir sonraki aşamadan ne yapacakları doğrultusunda karar verme becerilerini geliştirirken özgüvenlerini de arttırır. Duyusal oyunlarla çocuklar takım halinde çalışmayı da öğrenir. Diğer çocuklarla bir arada oynamak onların bakış açısını anlamaya çalışmayı da gerektirir. Grup çalışması ve liderlik yapma özelliklerini keşfederler.

  Fiziksel gelişim


  İnce motor becerileri günlük hayatımızda karşılaştığımız çeşitli görevleri gerçekleştirmemizi sağlayan küçük kas hareketleridir. Kaba motor becerileri ise büyük kas gruplarının kullanımını içerir. Duyusal oyunlar ile kaslarımız gelişirken makas ile kesme, kalem tutma, yazı yazma becerilerine destek verilmiş olur.

  Yaratıcılık

  Duyusal deneyimler, sürecin sonuçtan daha önemli olduğu açık uçlu oyunlardır. Çocukların malzemeleri nasıl kullandığı onlarla ne yaptığından çok daha önemlidir. Bu etkinlikler ile çocuklar hayal dünyalarını geliştirirken, problem çözmeyi becerilerine destek sağlanarak özgüvenli bireylerin yetişmesine yardımcı olunur.

  Pütürlü oyun kumu nasıl yapılır?

  Oğlum tam olarak duyusal oyun döneminde olduğu için günlük rutinimizde sık sık yer vermeye çalışıyorum. Bu aralar yaz mevsimi sebebi ile sinekler, karıncalar, kelebekler ile haşır neşir olan oğluma böceklerden oluşan bir duyusal oyun hazırladım. İşte hazırlanışı...

  Malzemeler

  2 su bardağı esmer şeker

  1 su bardağı mısır unu

  1 bardağı mısır nişastası

  Yarım su bardağı sıvıyağ 

  Hazırlanışı

  Esmer şeker, mısır unu ve mısır nişastası oynanacak kaba konur.

  Üzerine sıvıyağ eklenerek harmanlanır.

  Oyuncaklar yerleştirilir.

  Ve duyusal oyunumuz hazır.

  Kazanım

  Küçük kaslar desteklenir.

  Hayal gücü ve problem çözme becerileri gelişir.

  Yaparak, yaşayarak öğrenmeyi pekiştirir.

  Dil gelişimine katkı sağlar.

  Doğadaki hayvanları tanır.

  Not: Bu etkinlik 2 yaş sonrası için uygundur

  İyi eğlenceler, bir sonraki oyunumuzda görüşmek üzere.

  Yazının devamı...

  Çocuklar için sayı yolu oyunu

  Peki, oynayarak öğrenmenin eğitim hayatında özellikle de okul öncesi dönemde çok büyük bir yerinin olduğunu biliyor muydunuz? Çocukların öğrenmeye en açık olduğu an yaparak ve yaşayarak yaptığı etkinliklerdir.

  Aslında çocuklarınıza yeni bilgiler vermek çok basit. Eğitimi oyunlaştırma yöntemi ile çok rahat uygulayabilirsiniz. Kahkaha ve eğlenmenin eşliğinde yapılabilecek birçok etkinlik, birçok oyun vardır. Eğlenerek öğrenme yöntemi ile çocuklarınızın stresini azaltırken bilişsel gelişimine katkı sağlayıp, hafıza gelişimine de destek olmuş olursunuz.

  Oğlum Ömer bu aralar evin içerisinde her şeyi saymaya başladı. Rakamlara, sayılara ilgi duymaya başladı. Bu durumu bir fırsata çevirip sayı etkinliklerine biraz daha ağırlık vermeye karar verdim. 

  Erkek çocuklarının arabalara olan ilgisi de malum… Ömer'i hem eğlendirip hem de sayıları öğretmenin en kestirme yolu olan sayı yolunu hazırladım.

  Nedir sayı yolu?

  Görmüş olduğunuz bu etkinlik ile arabalarımızı sayı yolunda ilerletirken bir yandan da sayıları tekrar edip hatta bununla yetinmeyip sayılar şarkısını söyleyebilirsiniz.

  Peki, sayı yolunu nasıl yapıyoruz?

  Malzemeler

  Karton

  Boya

  Araba

  Yapılışı

  Ve oyunumuz hazır.

  Kazanım

  Sayıları öğrenir.

  Trafik kurallarını ve işaretlerini öğrenir.

  Eğlenerek öğrenmeyi amaçlar.

  Çizgiler üzerinden giderken el göz koordinasyonu geliştirir.

  Not: Bu etkinlik 2,5 yaş sonrası için uygundur. (Not: çocuğunuz sayıları öğrenmeye hazır olduğunda oynanabilir.)

  İyi eğlenceler, bir sonraki oyunumuzda görüşmek üzere…

  Yazının devamı...

  Zarları atalım (Sayı-renk oyunu)

  2-6 yaş arası çocuklar sayıları ve geometrik şekilleri ilgi çekici bulur. Sayıları öğrendiklerinde etraflarındaki her şeyi saymaya başlar. Genellikle üç yaş itibariyle matematik öğrenimi başlamıştır diyebiliriz. 2,5 -3 yaş arasında 1-3 arasındaki sayıları; 3’ten itibaren de diğer sayıları çocuğunuza anlamıyla öğretmeniz mümkündür. 

  Biz de bundan yola çıkarak Ömer ile 1-3 arası sayılar ile ilgili bir oyun oynadık. 1 ve 2'yi anlamla saymaya başladı, ancak ritmik olarak ezbere 1-10 arası sayabiliyoruz artık. Oynadığımız oyunda sayıları öğrenirken, renkleri de pekiştiriyoruz.

  Malzemeler

  Yeşil fon kartonu

   Kahverengi fon kartonu

  Gazoz kapağı

  Ponpon

  2 adet küp oyuncak

  Minik noktacıklar

  Yapıştırıcı

  Yapılışı

  Yeşil ve kahverengi fon kartonundan ağaç şekli kesilir.

  Ağacın üzerine gazoz kapakları yapıştırılır.

  Küp oyuncağın birisinin çevresine noktacıklar yapıştırılır.

  Diğer küp oyuncağa ise sayılar yapıştırılır.

  Oynanışı

  Çocuğunuzdan zarları atması istenir.

  Gelen sayı kadar renkteki ponpon maşa yardımı ile gazoz kapaklarına yerleştirilir.

  Örneğin 3 ve kırmızı zarını attıysak 3 adet kırmızı ponpon yerine yerleştirilir.

  Kazanım

  Sayıları öğretir.

  Renkleri öğretir.

  Maşa ile aktarma çalışması yapar.

  Maşayı kullanırken küçük kasları çalışır.

  Not: Bu etkinlik 2 yaş sonrası için uygundur.

  İyi eğlenceler, bir sonraki oyunumuzda görüşmek üzere…

  Yazının devamı...

  Waldorf eğitimi nedir, ne işe yarar?

  Waldorf, çocukların bütüncül eğitimi esasına dayanarak hazırlanmış bir eğitim sistemidir. Kurulan Waldorf okulları sanat, ruhsal değer ve sosyal becerileri esas alıyor.

  Waldorf okullarına devam eden çocukların, devlet okullarındaki çocuklara göre yeni şeyler öğrenmeye daha açık, okulda daha fazla eğlendiklerini ve hayata daha mutlu bir açıyla baktıklarını kanıtlayan araştırmalar mevcuttur. Yine yapılan bazı araştırmalarda Waldorf eğitimi alan çocukların daha düzenli ve yaratıcı oldukları kanıtlanmıştır.

  İşte Waldorf eğitiminin benimsediği 6 altın kural…

  Çocuklar yarış aracı değildir

  Çocukların her biri farklı doğada, farklı kişilikte ve farklı duygu düşüncelerde gelişir. Her çocuğun kendine özel bir gelişimi vardır. Bu sebeple her çocuğun farklı ihtiyaçları olabileceğini kavrayıp onları sahip olmadıkları davranışları uygulamaya zorlanmamalıdır.

  Bir masal okuyucusu olun

  Hikayeler çocukların dil gelişimini, yaratıcılıklarını ve zekasını geliştirir. Waldorf eğitimi hikayenin okunmaktan çok anlatılmasının daha faydalı olduğunu söylüyor. Anlatılan hikayeler çocukların hayal dünyasını daha çok geliştirir.

  Anlık üretilen hikaye anlatımı zor olsa dahi, her açıdan daha faydalıdır. Küçük çocuklar bir hikayeyi defalarca isterler, böyle bir durumda sizler isteklerini yerine getirirseniz çok mutlu olacaklardır.

  Doğayla iç içe olun

  Dışarıda oyun oynamak, bir çamura zıplamak, yağmurda yürümek çocukların yaratıcılığını güçlendirir. Doğanın çocuklar üzerindeki yatıştırıcı etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Yaşadığı dünyayı daha rahat algılamasını sağlar.

  Çiçek koklamak ve ekmek, taş ve yaprak toplamak, böcekleri ve ağaçları incelemek doğayla bağ kurmak için birer fırsattır.

  Onlara oyun oynamayı öğretin

  Waldorf eğitimi, oyuncak ne kadar basit ise o kadar yaratıcılığı destekler düşüncesindedir. Oyuncakların doğal olmasının altını çizer. 

  Waldorf eğitimi çam kozalakları, deniz kabukları, ip, bez, taş, kağıt parçası, düğme gibi aklınıza gelebilecek her türlü çevre dostu artık materyalleri destekler.

  Günlük rutinleriniz olsun

  Waldorf okullarında güne "çember saati" ile başlanır. Bu zaman dilimi çocukların o haftaki temalar ile ilgili (örneğin hayvanlar, mevsimler v) parmak oyunu, şarkı ya da kitap okudukları zaman dilimidir.

  Rutinler çocuklara güven verir. Çocukların belli bir düzene alışıp ilerleyen yaşamlarında daha tertipli olmasını hedefler.

  Sanata yer verin

  İşte bu kural Waldorf eğitiminin temel yapısıdır.

  Sanata yer verin kuralı ile çocuklarımızın yaratıcılıklarını destekleyici oyunlar oynamasına fırsat verip, belli kalıplar içerisinde oynamaya zorlamamak demektir.

  Bir çocuğun oyuncakları ne kadar az ve ne kadar sade ise o kadar yaratıcıdır düşüncesine sahiptir. Oyuncakların ortada ya da toplu bir kutuda karışık halde bulunmasından ziyade; her oyuncak türü için ayrılan sepetlerde bulunmasını tavsiye eder Waldorf Eğitimi ve bu düzenin çocuklar üzerinde çok fazla yararı olduğunu vurgular.

  Yazının devamı...