• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Ponponlar ile sayı-nesne çalışması

  Çocuklarınız ile yapacağınız etkinlikleri onları sıkmadan, eğlendirerek zaman geçirmeniz için birkaç püf noktadan bahsetmek istiyorum...

  Biz anne babalar çocuklarımız saymaya başladığında '' Benim oğlum/kızım 10'a kadar sayabiliyor'' diyerek mutlu olur ve ipin ucun gevşetiriz. Ancak asıl bilinmesi gereken kısım çocuğun sayı saymasının sayı kavramını tam anlamıyla öğrendiği anlamına gelmemesidir. Çünkü onlar sayı saymasını değil, sırasını ezberliyor. Bu da akıcı bir şekilde saymasını sağlıyor.

  Çocuğunuzun sayı, rakam kavramını iyice anlayıp çözebilmesi için ilk önce eşleme, sıralama, gruplandırma gibi etkinlikleri becerebilmesi gerekir.

  Bu dönemdeki çocuğunuz ile bol bol etkinlikler yapabilirsiniz. Gün içinde oynadığınız oyunlarda bile sayılar ile ilgili çalışmalar yapabilirsiniz. Oyuncak saatinizde oynadığınız arabalar ile ya da boya kalemleri veya blok oyuncaklarla sayıları öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

  İşte size bu konuda yardımcı olabilmesi için bir etkinlik örneği...

  Malzemeler

  Karton

  Cımbız

  Ponpon

  Yapılışı

  Kartonlar sayı şeklinde kesilir.

  İstenilen adette çoğaltabiliriz.

  Kalıpların üzerinde sayısınca delik açılır.

  Cımbız ile ponponlar sayma çalışması eşliğinde deliklere yerleştirilir.

  Kazanımlar

  Sayı sayma becerisi gelişir.

  Ritmi saymayı öğrenir.

  Sayıları tanır.

  Sayı nesne ilişkisi kurar.

  Küçük kas becerisi desteklenir.

  El göz koordinasyonu sağlar.

  Not: Bu etkinlik 2.5 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  El yapımı Öğretmenler Günü hediyesi

  Çok net hatırlıyorum daha küçüklükten "Ya çocuk doktoru olacağım ya da çocuk öğretmeni" derdim. Evet, belki çocuk doktoru hayalimde başarılı olamadım ama öğretmenlik tercihini yaparak çok başarılı bir yola adım attım.

  Çünkü minicik bir kalpte yer almak, hayatının ilk adımında ilk öğretmeni olmak, en güzel en verimli anlarına şahit olmak, öğretmenlik mesleğimde en heyecan verici şey... Ben özel kurumlarda, kolejlerde çalıştım ve öğrencilerim ile hep 3 yaştan başladık okul hayatına. Annelerinden ilk kez ayrılmanın burukluğu... Yabancı bir ortamdaki ürkeklikleri... Etrafında neler olduğunu anlamaya çalışan şaşkın bakışlar...  Annelerinden sonra ilk sığındıkları kişi olmak, her bakışında yüzünüzü gülümseten, mutluluk veren, henüz "ANNE" olmadığınız dönemde anneliği hissettiren, içini ısıtan en özel duygu…

  Kasım ayının gelmesi ile heyecan ile beklenir Öğretmenler Günü. Birçok öğrenci bu özel günde öğretmenlerine en güzel en özel en anlamlı hediyeyi almak için araştırma yapmaya başlarlar. Bu sene eğitim ve öğretim döneminin uzaktan yapılması sebebiyle Öğretmenler Günü kutlamaları da uzaktan olacak.

  Miniklerimizin bu özel günün anlam ve önemini kavrayarak, elleri ile hazırlayabilecekleri bir etkinlik örneği sunmak istiyorum sizlere.

  Malzemeler

  El işi kağıdı

  Karton

  Yapıştırıcı

  Grapon kağıdı

  Yapılışı

  El işi kağıtları şeritler halinde kesilir.

  Şeritler ortadan ikiye bölünür.

  Her şeridin iki ucu yapıştırıcı ile birbirine yapıştırılır.

  Yapıştırılan şeritler çiçek şeklini alacak şekilde fon kartonuna yapıştırılır.

  Çiçek şeklinin ortasına renkli daireler kesilir.

  Yeşil kartondan uzun şeritler kesilir ve çiçeklere dal oluşturacak şekilde yapıştırılır.

  Grapon kağıdı gramafon şeklinde katlanır ve dallara sabitlenir.

  Bu özel gün için etkinliğimizi yaparken güzel bir parmak oyunu öğrenerek bu süreci daha özel bir hale getirebilirsiniz.

  Bugün Öğretmenler Günü (İşaret parmağı ile yer işaret edilir)

  Bugün senin günün ( İşaret parmağı ile öğretmen işaret edilir.)

  Günün kutlu olsun ( İki el yanlara eğilerek açılır.)

  Hep yüzün gülsün ( Gülme hareketi yapılır.)

  Bütün sevgiler senin olsun öğretmenim. ( Eller yana açılıp göğüste birleştirilip ileri uzatılır.)

  Mesleğini aşkla, özveriyle, fedakarca yapan tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

  Ben Okul Öncesi Öğretmeni Hande Dinçel...

  10 senelik meslek hayatımda tek dile getirdiğim cümle: "İyi ki öğretmenim..."

  Yazının devamı...

  10 Kasım'da çocuklar Atatürk çelengi yapacak

  Daha 1 Kasım'da başlarız bu şarkıya çocuklar ile. O minik kalplere Atatürk'ü anlatabildiğimiz  belki en kısa ama en anlamlı şarkıdır...

  10 Kasım günü gelir Atatürk büstüne bir çelenk koyar, ardından karanfillerimizi götürürüz hepimiz minik bedenler ile tek yürek olarak. Siren çalar saygı duruşuna geçer ardından İstiklal Marşımızı söyleriz, en yüksek sesimiz ile anarız Mustafa Kemal Atatürk'ü...

  Bu sene birçoğumuz evlerimizde anacağız bu anlamlı günü. Minik kalpler ile evimizin bir köşesine Atatürk resmi ile Türk Bayrağı asarak Atatürk köşesi oluşturabiliriz. Hatta bu köşeye bir Atatürk çelengi yaparak günü daha anlamlı hale getirebiliriz.

  Malzemeler

  Siyah ve beyaz grapon kağıdı

  Mukavva

  Atatürk resmi

  Yapıştırıcı

  Yapılışı

  Grapon kağıtları 2 parmak kalınlığında şeritler halinde kesilir ve yuvarlanır.

  Atatürk resmi mukavvaya yapıştırılır.

  Mukavva üzerinde boş kalan kısımlara yuvarlanan grapon kağıtları yapıştırılır.

  Mukavvadan uzun dikdörtgen kesilir ve üçgen olacak şekilde yapıştırılır.

  Süslenen mukavva arka kısmından üçgen şeklinde yapıştırılarak ayak görevi görür.

  Kazanımlar

  Atatürk’ün hayatıyla ilgili olguları öğrenir.

  Atatürk’ün kişisel özelliklerini öğrenir.

  Atatürk’ün getirdiği yenilikleri öğrenir.

  Atatürk’ün getirdiği yeniliklerin önemini far keder.

  Not: Bu etkinlik 3 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Waldorf eğitimi ile gruplama çalışması

  Peki, Waldorf eğitimi nedir, ne gibi yararları vardır? Gelin hep birlikte göz atalım...

  Waldorf, çocukların bütüncül eğitimi esasına dayanarak hazırlanmış bir eğitim sistemidir. Kurulan Waldorf okulları sanat, ruhsal değer ve sosyal becerileri esas alıyor.

  Waldorf eğitimi, “Oyuncak ne kadar basit ise o kadar yaratıcılığı destekler” düşüncesindedir. Oyuncakların doğal olmasının altını çizer. 

  Waldorf Eğitimi çam kozalakları, deniz kabukları, ip bez, taş, kağıt parçası, düğme gibi aklınıza gelebilecek her türlü çevre dostu artık materyalleri destekler.

  Bir çocuğun oyuncakları ne kadar az ve ne kadar sade ise o kadar yaratıcıdır düşüncesine sahiptir. Oyuncakların ortada ya da toplu bir kutuda karışık halde bulunmasından ziyade; her oyuncak türü için ayrılan sepetlerde bulunmasını tavsiye eder Waldorf Eğitimi ve bu düzenin çocuklar üzerinde çok fazla yararı olduğunu vurgular...

  Waldorf teması oyuncakları ile gün içerinde sınırsız oyunlar oynayabilirsiniz. Bugün sizlere bu oyunlardan birini göstermek istedim.

  Sınıflandırma çalışmaları, nesneleri belli özelliklerine ve niteliklerine göre gruplama veya ayırma becerisidir. Çocukların gruplama yapabilmeleri için nesneler arasındaki  benzerlik ve farklılıkları ayrıştırabilmeleri gerekmektedir. Sınıflandırma becerisi aynı anda iki süreç gerektirir: 

  Nesneleri ayırma ve gruplama: Örneğin çocuğun önüne koyduğumuz boncukların arasından turuncu boncukları gruplarken aynı zamanda mavi ve kırmızı renkli boncuklardan ayırmış olur.

  Sınıflandırmalar varlıkların çeşitli özelliklerine göre yapılabilir.  Örneğin nesneler renklerine, şekillerine, boylarına, kilolarına, sayılarına, işlevlerine göre sınıflandırırlar. Çocuklar varlıkların vurgulanan özelliklerini diğer özelliklerinden soyutlayabildikleri ölçüde başarılı olurlar.

  18. aydan itibaren, bir ebeveyn olarak çocuğunuza basit ve pratik yollarla bu kavramları (eşleştirme ve gruplama) tanıtmaya odaklanmalısınız. Çocuğunuzu teşvik edecek bulmaca ve alıştırmalar yapmak için kendi çevrenizi ve özel montessori materyallerini yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

  Biz de Ömer ile geçen gün Waldorf tahtaları da ponponlar ile renk gruplaması yaptık, çok da eğlendik. Resimler ile örnekleri görebilirsiniz. 

  Not: Bu etkinlik 2 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Eğlence aktivite: Hayvanlarla sanat etkinliği

  Bu etkinlikler ile çocuklar;

  Ömer ile aylık konular dahilinde her gün evde mutlaka bir sanat etkinliği yapıyoruz. Farklı materyaller ile çıka sonuç ile hu tarz aktivitelere daha çok ilgi duyuyor. Bugün sizler için birkaç etkinliğimizden örnekler göstermek istedim. Hepsi evlerimizde kolaylık ile ulaşabileceğimiz ürünler ile ortaya çok güzel sonuçlar çıkarabiliriz.

  CD'den kelebek


  Fon kartonundan kelebek kafası ve kanadı çizilir. Kelebek gövdesi için CD kullanılır. Kelebeğin kafası ve kanatları CD'ye yapıştırılır. Kelebek kanatlarına desenlerini oluşturacak şekilde pullar yapıştırılır. Kafasına oynar göz yapıştırılır ve kelebeğimiz hazır. 

  Mercimekten kirpi


  A4 kağıdına kirpi resmi çizilir. Yeşil mercimekler kirpinin gövdesine yapıştırılır. Sırt kısmı isterseniz boyanabilir, isterseniz kürdanlar ile dikenleri oluşturulabilir. Kuruyan mercimeklerin ardından kirpimiz hazır.

  Işıltılı balık 


  A4 kağıdına bir balık resmi çizilir. Çizilen balığın gövdesine pullarını oluşturacak şekilde renkli pullar yapıştırılır. Yüzgeçlerine istenilen renkte sim dökülür. Balığın yüzüne oynar göz yapıştırılarak ışıltılı balığımızı tamamlıyoruz. Etkinlikler sırasında Kırmızı Balık şarkısını söyleyebiliriz.

  Sizler de evlerinizde çok rahatlıkla ulaşıp çok kolay şekilde çocuklarınız ile birbirinden eğlenceli etkinlikler yapabilirsiniz ve onların birçok gelişimine destek olurken, kaliteli zaman geçirebilirsiniz. 

  Not: Bu etkinlikler 2.5 yaş sonrası için uygundur.

   

  Yazının devamı...

  Ev okulu projesi

  Biliyorsunuz ben okul öncesi öğretmeniyim. Yaklaşık 10 senedir birçok minik kalbe dokundum. Peki, şimdi  oğlumun da ilk öğretmeni ben olsam fena olmaz mıydı? Hemen çıkardım dosyaları ve Ömer için bir yıllık plan oluşturdum. Bir kuruma gitse hangi bilgi ve becerileri alması gerekiyorsa döktüm bir kağıda. 

  Ve ona bir ‘ev okulu’ oluşturdum. 

  Sonra dedim ki kendime, neden daha birçok minik kalbe dokunmayayım ki? Oyun ve aktiviteler üzerine kurduğum Instagram sayfam üzerinden küçük bir tanıtım ile “ev okulu etkinlik kutusu” projesi başlattım. 2-6 yaş arası, her yaş grubuna özel yıllık planlar dahilinde etkinlikler koydum kutuya. Bir kurumda görebileceği tüm becerilerin yer aldığı bir kutu... 

  İçerisinde;

  Sanat etkinliği

  Makas çalışmaları

  Boya çalışmaları

  Çizgi çalışmaları

  Sayı-renk-şekil ve kavram çalışmaları

  Oyun etkinlikleri

  Müzik etkinlikleri

  Deney etkinlikleri ve daha birçok çalışma barındırıyor. Bunun yanında bu kutunun en güzel yanı, kutuyu temin ettikten sonra bir daha hiçbir malzeme almanıza gerek yok. Çünkü kutunun içerisinden boya, yapıştırıcı, kartonlar, oynar gözler, boyanmış duyusal oyunlar ve birçok etkinlik dahil 40'a yakın aktivite yer alıyor. İlk ayımızda, ekim ayı etkinlik kutumuzu 80 çocuk ile tamamladık. Çocuklar bu kutuya bayıldı. Ev okulu standart bir kutu yerine rengarenk desenli klasörler ile çocuklarımıza ulaştı. Çocukların kutu ile ilk karşılaştıkları andaki mutluluklarını görmek harikaydı...

  Şimdi ev okulu kasım ayı etkinlik kutusu siparişlerine başladık. Bu ay kutumuzun konusu;

  Sonbahar

  Hayvanlar

  2 sayısı

  Kare şekli

  Mavi rengi

  Mutlu mutsuz kavramı

  Kutumuzu merak edenler için sizlere 2 yaş kutusunda yer alan bir etkinliğimizi göstermek istedim. Bu etkinlik için kutudan lazım olan tüm materyaller çıkıyor. İşte kutudan malzemeleri ile birlikte temin edilen peçeteden kelebek çalışmamız...

  Malzemeler

  -1 adet peçete

  -1 adet  mandal

  -Oynar göz

  -Şönil ya da fon karton

  -Parmak boya

  Yapılışı

  Yazının devamı...