• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Zıp zıp tavşan havuç avında (Toplama işlemi)

  Eğitim hayatına başlayan birçok çocuk matematiğe karşı önyargılı olurlar. Bu sebep ile derste başarılı olamayacaklarını düşünürler. Bu düşünce ile matematik dersine adapte olamayan çocukların ileriki dönemlerde eğitim hayatlarında zorluklar çektiği gözlemlenmiştir. Aslına bakarsanız hayatımızın her alanında bizlere lazım olan ve hayatımızı kolaylaştıran matematik dersine karşı çocuklarınızın ilgisini çekmek zannedildiği kadar da zor değil. 

  Algılarının açık olduğu okul öncesi eğitim döneminde çocuklarınıza matematiği sevdirecek, eğlenirken öğretecek bir oyun ile geldim bugün sizlere...

  Zıp zıp tavşan havuç avında

  Malzemeler

  Ayakkabı kutusu

  Kağıt havlu rulosu

  Yapıştırıcı

  Çeşitli renklerde kartonlar

  Yapılışı

  Ayakkabı kutusunun sağ tarafından rulo geçecek şekilde iki adet delik açılır.

  Ayakkabı kutusunun ön tarafından rakamların görüneceği büyüklükte iki adet pencere açılır.

  Ayakkabı kutusu istenilen temada süslenir. Ben orman teması seçtim.

  Rulolar ilgi çekici bir renkte kaplanır ve üzerine sayılar yazılır.

  Ayakkabı kutusunun ön taraftaki iki pencere arasına artı işareti konulur.

  Turuncu kağıttan havuç şekiller çizilir.

  Çevrilen sayılar toplanır ve çıkan sonuç kadar havuç zıp zıp tavşana ulaştırılır.

  Not: Hayvanlar değiştirilerek oyun çocuğunuzun ilgi alanına göre hazırlanabilir.

  Tavşan-havuç

  Köpek-kemik

  Maymun-muz gibi

  Bu etkinlik 5 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Makas çalışması- Rapunzel kız

  Makas kullanmaya başlamanın ilk kuralı, bu aktivite sırasında bire bir çocuğunuzun yanında olmanız ve tüm ilginizin onun üzerinde olması, başka hiçbir şey ile ilgilenmemenizdir.

  İkinci temel kural, makas aktivitesi bir masa başında ve oturarak yapılmalıdır. Eğer çocuğunuz ayağa kalkarsa aktiviteyi sonlandırmanız gerekir.

  Yeni başlayan çocuklar için ucu sivri olmayan makaslardan edinebilirsiniz. Bu makasların batma ve delme riski yok, düz kesen ve yuvarlak şerit gibi kesen seçenekleri de mevcut.

  Çocukların eğlenerek en kolay kesebilecekleri nesneler

  Pipet: Keserken havaya da zıplaması ile pek eğleniyorlar.

  Eva: Kırtasiyeden temin edebileceğiniz evaları şerit halinde kesebilirsiniz.

  Oyun hamuru: En kolay kesimlik cisimlerden biri de oyun hamurudur, hamuru yılan şeklinde yapıp minik minik kesebilirsiniz.

  El işi kağıdı: İnce olduğu için kesmesi biraz zor olabiliyor.

  Kağıt: Tutarak kesilmesi gerektiğinden kesmeye başlamak için en zor alanlardan biri ama yine de kağıt üzerine çalışmak isterseniz kağıdı şerit halinde kesip onun minik parçalar kesmesini sağlayabilirsiniz.

  3 yaşındaki bir çocuğun kes yapıştır etkinlikleri pek ilgisini çekmezken, 2,5 yaşındaki bir çocuk daha ilgili olabilir. Dikkat etmeniz gereken çocuğun ilgisini takip etmek ve makas kullanmak istiyorsa, onunla birlikte yavaş yavaş deneyimlemektir.

  Makas kullanmak çocuklar için çok kolay bir etkinlik değildir. Ancak denedikçe gelişebilecek bir çalışmadır. Kesebilmek için parmak kaslarının gelişmesi gerekir ve bunlar zaman içerisinde deneyimle gelişirler.

  Makas çalışması - Sağ ve sol el kullanımı

  Makası ilk eline aldıklarında çocuklar doğru tutuşu yapamayabilirler; örneğin makası yukarıya doğru değil de aşağıya doğru tutabilirler. Göstererek doğru tutuşu onlara öğretebilirsiniz. Beraber deneyebilirsiniz ya da siz kesersiniz o sizi izler, bu da bir öğrenme süreci olur.

  Çocuğunuz makası eline aldığı ilk gün kesemeyebilir, kasları henüz hazır olmayabilir. Tutuşunun oturması için zaman da gerecektir. Ona bu zamanı tanıyın, ara ara birlikte deneyin, zamanla her seferinde daha iyi tutup daha iyi kesecektir.

  Kesme çalışmalarına ilk olarak karton ile başlayabilirsiniz. Karton kalın olduğu için kesimi daha kolay olacaktır. Biz oğlum ile 2 yaş sonrası ufak ufak çalışmalar yapıyorduk, ancak 2,5 yaş sonrası makas kesme aktivitelerine daha fazla ağırlık vermeye başladım.

  Resimlerde hem sol hem de sağ elini kullandığını fark ettiniz mi? Evet Ömer şuan için hem sağlak hem de solak. Yemeği çoğunlukla sağ ile yerken, makas denemelerinde sol elini daha rahat kullandı. Şuan için zorlamıyorum, 4 yaşa kadar takip edip daha çok hangi elini kullanmaya devam ederse o eline yöneleceğim.

  Hangi ele yöneleceğini nasıl anlarım?

  Çoğu çocuk solak olup olmadığını 4 yaşından sonra belli eder. 4 yaşından önce, siz ebeveynlere birtakım işaretler vermeye başlar. Nedir bu işaretler?

  - Çocuğunuza bir şey uzattığınızda, 

  - Yemek yerken, dişini fırçalarken, yazı yazarken, 

  - Tek ayaküstünde durmaya çalıştığında, hangi eli hangi ayağını tercih ettiğine dikkat edebilirsiniz.

  En belirgin özellik ise solaklar herhangi bir şeyi döndürürken, saat yönünün tersine döndürürler.

  4 yaşına kadar, çocuklar her iki elini de kullanabilirler. 4 yaşından itibaren, göz ve el koordinasyonu oturmaya ve artık hangi elinin baskın olduğu ortaya çıkmaya başlar.

  Makas çalışması - Sağ ve sol el kullanımı

  Peki, bu dönemde ne yapmalıyım, sol elini kullanan çocuğumu sağ el kullanımı için zorlamalı mıyım?

  Tabii ki hayır. Böyle bir durum çocukta ileriki yaşamında öğrenme güçlüğü yaratabilir. Özel bir alana yatkınlığı, yeteneği var ise bu durum körelir.

  Solak çocuğa her zaman destek olmalıyız. Sol ele uygun materyaller temin edilmeli.

  Solak insanlar için üretilmiş özel aletlerden (makas, bilgisayar mouse gibi…) alabilir. 

  Yemek sırasında, bardak, çatal, kaşık gibi malzemeler sol tarafına koyabilir.

  Oyun hamuru, kinetik kum, slime oynarken, sol eliyle daha çok oynamasını sağlayıp, sol el kaslarını kuvvetlendirmesini sağlayabilirsiniz.

  Yazının devamı...

  Kirlenmek güzeldir

  Ertesi gün hemen beyaz bir çarşafı yere serdim ve rengarenk boyalar koydum etrafına. İlk dakikalarda yavaş hareket etti, etraf leke olmasın istedi ancak, "Bugün özgürsün bu örtünün içinde istediğin yeri istediğin şekilde boyayabilirsin. Hatta kendini bile boyayabilirsin" dediğimdeki mutluluğu her şeye bedeldi. En son kolları ve bacakları da boya içerisindeydi.

  Bir yerde okumuştum. "Bir ev dağınıksa o evde mutlu bir çocuk vardır" diye yazıyordu. Biz bugün bunu yaşadık işte. Kıyafetlerimiz, üstümüz, yerler hep boya oldu belki ama yaşadığı mutluluk ve özgürlük tüm bunlara değerdi. 

  Bu tarz etkinlikler ile çocuklarınızın yaratıcılığını ve hayal gücünü ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Sınırsız bir alanda resim yapmak çocukların zihin ve duygu dünyalarını genişletmesinde çok faydalı. 

  Küçük yaş çocukları böyle bir etkinlikte karalama yaparak yeni oluşumlar gözlemleyebilir. Kırmızı boyanın üzerine mavi renk el baskısı yaptığında mor oluştuğunu görmesi onlar için harika bir deneyim ve öğreti oluşturacaktır. Daha büyük yaş grubu için ise hayal dünyasının sınırsız pencerelerini açarak harika görseller ortaya çıkarma fırsatı olacaktır.

   

  Vücudunun bölümlerini kullanırken kas gelişimine de faydası olan sınırsız boyama çalışmaları ile çocuğunuzun iç dünyasını keşfetmesini fırsat verirken, kendini daha özgür hissederek olumlu duygularını pekiştirme olanağı tanıyabilirsiniz.

  Yazının devamı...

  Kardan adam yapalım

  Beyaza boyadığımız pirinçleri göz ağız burun çizdiğimiz kavanoza doldurduk ve ta ta taaaam kardan adamımız hazır.

  Evde duyusal oyunlar ile ‘montessori toddler’ çalışması yapabilirsiniz. Kaptan kaba aktarma, delikten geçirme, açma-kapama, denge yürüyüşü vb. birçok gündelik yaşam becerisi kapsayan toddler çalışmalarının vazgeçilmezidir boyanmış bakliyatlar...

  Evde tarihi geçmiş bakliyatlarınız oluyor ve bugüne kadar onları hep çöpe atıyordunuz değil mi? O zaman artık atmıyoruz ve hemen eğlenceli oyunlarda kullanmak üzere rengarenk boyuyoruz.

  Malzemeler

  Pirinç

  Parmak boya

  Poşet

  Kavanoz

  Yapılışı

  Pirinçler bir poşete doldurulur.

  Beyaz renkte boya damlatılır.

  Boya konan bakliyat poşet içinde iyice karıştırılır.

  Tüm bakliyat istenen renge bulanınca ayrı bir tabak içinde kurumaya bırakılır.

  Cam kavanoza göz, ağız, burun çizilir.

  Çocuktan pirinçleri kavanoza doldurması istenir.

  Kazanım

  Toddler çalışmaları çocuklarınızın koordinasyonunun, ince kaba motor becerilerinin, el göz koordinasyonunun, bağımsızlığının, konsantrasyonunun, dikkatinin, sorumluluğunun, düzen algısının ve öz güveninin gelişimini destekler. Bu çalışmalarla kendini geliştiren çocuk daha çabuk ilerleyerek, 3-6 yaş montessori çalışmalarına daha kolay geçiş yapacaktır. Ayrıca günlük yaşam becerilerine de katkıda bulunarak kaşığı doğru ve etkili kullanmayı kolaylaştırır. Hem ekonomik hem de çocuklar için yararlı ve eğlenceli bu etkinliği evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz.

  Kaşıkla aktarma çalışmaları çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, kalem tutan 3 parmağı, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir. Soldan sağa çalışılarak yazıya hazırlık yapılır. Büyük nesnelerle başlayarak çocuğunuzun gelişimine göre küçük nesnelere geçebilirsiniz.

  Nesneleri aynı renkte olan kaba aktarma çalışması, çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, kalem tutan 3 parmağı, renklere görsel algısı, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir.

  Not: Bu etkinlik 2 yaş sonrası için uygundur.

  Yazının devamı...

  Yeni yıl için ekonomik ve el yapımı yeni yıl süsleri

  2020 yılı bizler için zorlu ve sıkıntılı geçti. Yaşanan pandemi süreci herkesi yıprattı. Bu sene kalabalık sofralar yerine daha sakin bir ortam oluşturup evlerimizde olacağız. Çekirdek ailemiz ile beraber olacağımız bu günde evlerinizi ışıklandırıp daha keyifli bir ortam yaratabiliriz diye düşündüm. Bu aktiviteye tabii ki miniklerimizi de katarsak bol eğlenceli bir etkinlik zamanı geçirmemizi sağlayabiliriz.

  İlk olarak evinizin bir köşesinde yılbaşı ağacı süsleyebilirsiniz. Ağaç süsleme deyip geçmeyin, o süsleri ağaç dalına takarken miniklerin küçük kaslarını çalışacak.

  Her ne kadar uzun süredir denk gelemesek de yeni yıl demek kar ve kardan adam demek aslında. Evinizin camları için kar tanesi ve kardan adam yaparak daha sevimli bir ortam yaratabilirsiniz.

  Şimdi el yapımı yılbaşı süslerinin malzemelerine ve hazırlanış aşamalarına bakalım…

  Kar tanesi 


  Malzemeler

  Kar tanesi deseni

  Silikon

  Yağlı kağıt

  Beyaz boya

  Yapılışı

  Kar tanesi deseni yağlı kağıdın altına yerleştirilir.

  Yağlı kağıdın üstünden silikon ile kar tanesi şeklinin üzerinden geçilir.

  Donan şekil yağlı kağıttan çıkarılır ve beyaz renge boyanır.

  Kardan adam

  Malzemeler

  Beyaz fon kartonu

  Kırmızı fon kartonu

  Siyah fon kartonu

  Düğme

  Yapılışı

  Beyaz fon kartonundan kardan adam şekli kesilir.

  Siyah kartondan şapka kesilir ve kardan adamın başına yapıştırılır.

  Kırmızı kartondan atkı kesilir ve boynuna takılır.

  Düğmelerden göz ağız yapıp turuncu kartondan burun takılır.

  Her malzemeden iki tane kesip önlü arkalı yapılırsa hem evin içinden hem de evin dışından görülebilir.

  Cama kardan adam ve kar taneleri yapıştırılır.

  Camın alt kısmına pamuklar yapıştırılarak kar görüntüsü verilir.

  Renkli baskı ile küçük çam ağaçları çıkarılır ve cama asılır.

  Ve süslenmemiz hazır...

  Bu etkinliği yaparken minikleriniz ile kardan adam ve yeni yıl şarkısı söyleyebilirsiniz.

  Kardan adam şarkısı

  Haydi, gelin çocuklar

  Kardan adam yapalım

  Burnuna havuç Takalım

  Üşüyor bu havada

  Boynuna şöyle saralım

  Atkıyı Ver Atkıyı Al

  Süpürge Nerde Süpürge Burda

  Atkıyı Sar Boynuna

  Koy Süpürgeyi Koluna

  Yeni yıl şarkısı

  Yeni yıl, yeni yıl, yeni yıl, yeni yıl

  Bizlere kutlu olsun

  Yeni yıl, yeni yıl, yeni yıl, yeni yıl

  Sizlere mutlu olsun

   

  Eski yıl sona erdi

  Yepyeni bir yıl geldi

  Bu yıl olsun mutlu bir yıl

  Bu yıl olsun hey hey

  Yazının devamı...