• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Yüz gençleştirme estetikleri

  Botoks ve dolgu enjeksiyonu ile çene yapısı da dahil olmak üzere tamamen şekillendirilebilir. Elmacık kemiği dolgusu ile yanaklarınız daha çekici hale getirilebilir. Kaş kaldırma botoksu ile gözleriniz daha fazla ortaya çıkarılabilir. Dudak dolgusu ile yüzünüze daha canlı ve çekici bir ifade verilebilir. Ardından ince çizgiler için botoks, derin çizgiler için ise dolgu enjeksiyonu teknikleri uygulanabilir.

  Çene ve boyun bölgesi de gençleştirilebilir

  Aşırı kare ve güçlü çene hattı erkeksi ifadenin en belirgin özellikleridir, ancak kadınlar için pek tercih edilebilir bir görünüm değildir. Bu gibi aşırı aşırı kare yüzlü kadınların, yüz şeklini oval hale getirerek daha yumuşak bir ifade vermek için masseter botoksu uygulanabilir. Masseter botoksu yüzün alt kısmını inceltmek için masseter kasına uygulanan enjeksiyon tekniğidir. Nefertiti botoksu ile çene altındaki sarkma ve katlanma gibi yaşlanma belirtileri giderilebilir.

  Eğer yüz ile boyun bölgesi birleşik gibi duruyor, hatta boynunuzun altından sizi rahatsız eden sarkmalar bulunuyorsa, siz de massetter V hattı ve Nefertiti botoksuyla bu sorunlarınızdan ameliyata gerek kalmaksızın kurtulabilirsiniz.

  Dinamik dolgu ile daha hareketli bir yüz

  Estetik cerrahideki gelişmeler daha doğal bir görünüm ve zahmetsiz teknikler sağlamaya devam ediyor. Kırışıkların ana nedenlerinden birisi, mimik kullanımıdır. Mimik kullanımı ise dinamik kas gruplarının kontrolü altındadır. Bu bölgelerde oluşan derin kırışıkların tedavisinde mimiklerin hareket yeteneğinin azalmaması çok önemlidir. Dinamik dolgu enjeksiyonu tekniğinin ana hedefi ise mimik hareketlerini koruma altına almak.

  Ameliyatsız estetik operasyonlarıyla iyileşme süreçlerine ihtiyaç olmaksızın, daha genç ve estetik bir görünüme sahip olmak hala mümkün. Ameliyatsız teknikler ile burun, çene, boyun, yanak, göz kapakları, dudak şekillendirme ve kırışık tedavisi 15-20 dakika içinde yapılabilmektedir. Eğer estetik sorunlarınızdan rahatsız oluyorsanız, alanında uzman estetik cerrahlardan destek alabilirsiniz.

   

  Yazının devamı...

  Dolgun dudaklar çekiciliğin sembolü

  Dudak dolgusu; tecrübe, bilgi ve estetik bakış açısı ister. Önemli olan enjeksiyon değil, enjeksiyonu kontrol eden eldir. Dudaklar yüzün en hassas bölgelerinden biridir ve uzun yılların deneyimine sahip bir cerrah tarafından şekillendirilmelidir.

  Dudak dolgusu yüze enerjik bir görünüm kazandırır

  Günümüzde birçok cerrah, dudak dolgusunda hyaluronik asit bileşiğini kullanmayı tercih ediyor. Çünkü hyaluronik asit cildin doğal yapısında da bulunan pürüzsüz bir etki yaratan ve sonuçlarının öngörülebildiği bir dolgu malzemesidir.

  Hiyalüronik asitler, jel benzeri bir kaliteye sahiptir ve dudaklardaki eksik hacmi başarılı bir şekilde giderir. Doğal ve çok güvenlidirler. Alerjik reaksiyon riski yok denecek kadar azdır. Özellikle dudak ya da vermilyon sınırında daha fazla tanım isteyen yaşlı hastalar için dudaklara hacim kazandırırken çok etkili sonuçlar sağlıyor. Dudaktaki yaşlanma belirtilerini ve hacim eksikliklerini gidererek dudakları daha dolgun hale getirmekle kalmaz aynı zamanda dudakları çok daha pürüzsüz hale getirir.

  Vücut, asitleri zamanla yavaşça absorbe eder. Enjeksiyonun genellikle son tedaviden beş ya da altı ay sonra tekrarlanması gerekir. Kullanılan dolgu malzemesinin kalitesine göre bu süre altı ila dokuz aya kadar uzayabilir.

  Dudak dolgusu enjeksiyonu geri döndürülebilir

  Eğer dudak dolgunuzdan herhangi bir sebepten memnun kalmazsanız ve çıkarılmasını yani doğal dudak yapınıza dönmek isterseniz, cerrahınız hyaluronidase adı verilen bir bileşiği enjekte edebilir, bu da hemen estetik operasyonun etkilerini tersine çevirir.

  Acısız bir işlemdir

  Dudak dolgusu acı verici bir operasyon değildir. Çoğu cerrah prosedürden önce topikal bir anestezi uygular ve ayrıca iğnenin kendisinde de bir miktar anestezi vardır. Dudak dolgunlaştırmada genellik ile 4 ile 6 arasında enjeksiyon yapılması gerekir.

  Prosedür kişiye göre özel olarak planlanır. Dudak dolgusunda çok ince uçlu iğneler kullanılır. Bu sayede kolaylık ile uygulanabilir; oldukça az şişlik ve morluk oluşabilir. Eğer tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa bu risk oldukça düşük olur.

  İyileşme süreci kısadır

  Eğer yine de şişlik ya da morluk oluştu ise bunun enjeksiyon işleminden sonra birkaç gün içinde kendiliğinden geçmesi gerekir.

  Enjeksiyon işleminden hemen sonra kişi işe hiç ara vermeksizin devam edebilir. Operasyondan sonra 48 saat boyunca alkol, egzersiz ya da öpüşme önerilmez. Birkaç gün hafif yüksek bir yastıkla yatılması tavsiye edilir. Cerrahınızın reçete edeceği ilaçları da talimatlara uygun olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca soğuk kompres de oldukça yardımcı olabilir.

  Dudak tasarımı kişiye özel yapılır

  Dudak dolgusu estetiğinde doğal görünümü yakalamanın en iyi yolu, dudak dolgusunu çok iyi planlamak ve her zaman orantı ile dengeyi korumaktır. Enjeksiyon ile alt dudağın üst dudaktan üçte iki oranında daha büyük olur ve istenilen dolgunluk sağlanınca operasyon tamamlanır. Simetri de önemlidir. İşte bu yüzden teknik ile birlikte estetik bakış açısı olan bir estetik cerrah bulmak çok önemlidir.

   

  Yazının devamı...

  Yanak küçültme estetiği nedir?

  Yüz bölgesi, yaşlanmaya ya da kilo almaya bağlı olarak zamanla aşırı derecede yağlanabilir. Yanaktan yağ alımı prosedürü ile yanaktaki aşırı yağlanma giderilerek yüzün konturu yeniden şekillendirilebilir. Yüz gençleştirme ve inceltme estetiği prosedürlerinden birisi olarak estetik cerrahide kullanılan bir yaklaşımdır.

  Yanakların doğal yapısında bukkal yağ yastıkları bulunmaktadır ve kişi yaşlandıkça bu yağ yastıkları yoğunlaşır ve tombul yanaklı bir görünüm ortaya çıkar. Bu biriktikten sonra kaybedilmesi zor olan bir yağ alanıdır. Yanaktan yağ alımı prosedürü işte bu bukkal yağ yastıklarını hedef alır. Tüm tıbbi prosedürler gibi riskleri ve iyileşme süresi vardır.

  Yanak küçültme estetiği nasıl uygulanır?

  Yanaktan yağ alımı ile hedeflenen alan yanak içinde bulunan bukal yağ yastığıdır ve ağzın iç kısmından küçük insizyonlar açılır. Ardından liposuction yöntemi ile yanaklardaki aşırı yağ birikimi çekilerek alınır. Prosedür yaklaşık bir saat sürer ve genel anestezi ya da bilinçli sedasyon yani lokal anestezi altında yapılır.

  İyileşme süreci nasıldır?

  Yanaktan yağ alımında uygulanan teknik ve kişinin genel cilt yapısına göre iyileşme süreçleri farklılık gösterir. Birkaç gün çiğneme hareketi yaparken çiğneme kaslarında hafif ağrı hissedilebilir. Prosedürün nihai sonuçlarının ortaya çıkması birkaç hafta sürebilir. Yanaktan yağ alımı işleminin sonuçları kalıcıdır. Bu neden ile operasyona karar vermeden önce çok iyi bir araştırma yapılmalı ve estetik cerrahtan tüm süreç hakkında ayrıntılı bilgi alınmalıdır. Yanaktan yağ alımında diğer cerrahi tekniklere kıyasla iyileşme süreci daha kısa da olsa, yine de belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır. Unutulmaması gereken en önemli konu ise tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi bu prosedürde de iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterir.

  İyileşme sürecinde enfeksiyon oluşmaması için cerrahınızın size sunacağı tüm bakım önerilerine maksimum derecede dikkat edilmesi gerekir. Cerrahınız size uygulama sonrası dikkat etmeniz gerekenleri bildirecektir.

  Nelere dikkat edilmelidir?

  İyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi için operasyondan önce sigara ve alkol tüketimini en az bir hafta boyunca kesmek gerekir. Operasyondan önce aspirin gibi kan sulandırma özelliği olan ilaçların kullanılmaması gerekir. Eğer başka bir tıbbi rahatsızlık nedeni ile sürekli olarak kullanılması gereken ilaçlarınız varsa operasyondan önce mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Hamileler, emzirenler ve genel sağlık durumu bozuk olan kişiler doktorlarına sormadan yanaktan yağ alımı işlemi yaptırmamalılar.

   

  Yazının devamı...

  Facelift (Yüz Germe)

  Facelift (Yüz Germe) İşleminde Nelere Dikkat Edilir?

  Yüz germe işleminize bir yaklaşım önermeden önce cildinizin kalınlığı, dokusu ve elastikiyeti, kırışıklıkların ve kıvrımların şiddeti ve kesilerin nereye yerleştirilebileceğini belirlemek için saç çizginiz incelenir.

  Yüzünüzün genel yapısı incelenerek size en uygun operasyon planı çıkarılır. Fazla kilonuz varsa, yüz estetiği ameliyatı geçirmeden önce kilo verebilirsiniz.

  Öncelikli olarak alt yüz ve boyundaki sarkmalara yönelik standart bir yüz germe işleminin aksine, orta yüz germe, gözlerin altındaki yanak bölgesinde erken yaşlanma belirtileri olan kişiler için faydalıdır. Ayrıca orta yüz germe, geleneksel yüz germe işleminin bir parçası olarak da yapılabilir.

  Yaklaşımlardan birisi, alt göz kapağı kaldırmaya benzer. Alt göz kapağında küçük kesiler yapılır ve orta yüzün altındaki doku, yaklaşık %90 dikey ve %10 geri olmak üzere hafifçe kaldırılır. Oluşan fazla deri daha sonra çıkarılır.

  Orta yüz germe yapmanın başka bir yöntemi de şakak bölgesinde küçük bir kesi yapmaktır. Bu küçük kesiler, kaş kaldırma için kullanılanlara benzer. Bu şekilde gerçekleştirilen orta yüz germe, kaş kaldırma ile birlikte de yapılabilir.

  Orta yüz yeniden konumlandırılır ve sarkan yanak yağ yastığı alttaki kaslarla birlikte kaldırılır. Bu, göz altı çukurluklarının, ağız çevresindeki sarkmaların düzeltilmesi ve nazo-labial kıvrımların iyileşmesi ile sonuçlanır.

  Facelift (Yüz Germe) Nasıl Uygulanır?

  Yüz germe için, kesinin biri kulağınızın çevresini takip eder, ardından kulak memesinin etrafına ve tekrar saç çizgisine doğru uzanır. Saçınızın veya makyajın en kolay gizlediği bölgelere kesiler yapılır.

  Cilt yukarı ve geri çekildikten sonra fazlalık alınır. Bazı durumlarda, daha derin dokular yeniden konumlandırılabilir. Çene altında küçük bir kesi, o bölgedeki yağ dokusunun çıkarılmasına ve boyundaki alttaki kasın kord benzeri yapılarının yumuşatılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

  Facelift (Yüz Germe) İyileşme Süreci Nasıldır?

  Yüz germe insizyonları çoğunlukla göze çarpmaz, ancak iyileşmedeki kişisel özellikler nedeniyle iyileşme süreçleri farklılık gösterebilir. Çoğu insan iki hafta içinde normal aktivitelerine döner İyileşme süreci kademeli olduğundan, sonuçları tam olarak görmek için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. İyileşme tamamlandıkça sonuçlar çok memnun edici olacaktır.

   

  Yazının devamı...

  Gözaltı morlukları ışık dolgusuyla tedavi edilebilir

  Gözaltındaki estetik sorunlar arasında yaş alma, tıbbi rahatsızlıklar, yaşam tarzı, stres ve kalıtımsal özellikler bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları ya da birkaçı birden gözaltında çökme, torba ya da renk değişikliklerine neden olabilir. Gözaltı vücudun en hassas bölgeleri arasındadır. Deformasyona çok açıktır. Gözlerde oluşan deformasyonlar insanın görünümünü çok etkiler. Gözaltı deformasyonları kişinin olduğundan daha yaşlı, yorgun ve hasta görünmesine neden olur. Bu sorunların ışık dolgusuyla tedavisi mümkün.

  Işık dolgusu hakkında bilinmesi gerekenler

  Işık dolgusu, gözaltında ortaya çıkan estetik sorunların tedavisinde kullanılan ameliyatsız estetik yöntemlerinden biridir. Gözaltındaki mor görünüme neden olan çukurları ve torbaları tedavi edip aydınlık bir görünüm sağladığı için ışık dolgusu olarak adlandırılır. Işık dolgusunda içeriğinde aminoasit, hyalüronik asit, antioksidan, mineral ve vitamin olan özel bir jel kullanılır. Kullanılan bu jel dokuların ve hücrelerin yeniden yapılanmasını sağladığı için gözaltlarında ve çevresinde parlaklık oluşmasını sağlar.

  Uygulama sırasında önce göz çevresine lokal anestezi uygulanır. Anestezinin ardından gözaltı ve göz çevresine dolgu işlemi uygulanır. Kullanılan jel çukurlukların dolmasını sağlar. Bu işlemin genellikle tek seans uygulanması yeterli olur. Kontrol aşamasında gerek görülürse revizyon işlemi yapılabilir. Işık dolgusunun etkisi kalıtımsal özellikler, kullanılan dolgu malzemesinin kalitesi ve dozuna bağlı olarak ortalama 1 yıl devam eder. Gözaltı dokusunda kullanılan jel özel olarak üretildiğinden herhangi bir yan etkisi olmaz. Ancak gözaltı ve çevresindeki deformasyon ileri boyuttuysa yani cerrahi tedavi gerektiren, hamilelerde, alerjik bünyeye sahip olanlarda ya da göz iltihabı gibi rahatsızlıkların olduğu durumlarda uygulanması riskli olabilir.

  Işık dolgusu tedavisinin hemen ardından hasta normal hayatına dönebilir. Göz çevresindeki estetik sorunların giderilmesinin yanı sıra kırışıklıkların tedavi edilmesini de sağlar. Ayrıca sadece göz bölgesinde değil, el ve dekolte bölgesindeki kırışıkların tedavisinde de kullanılabilir. Işık dolgusunun doğal görünmesi için alanında uzman estetik cerrah ya da dermatologlar tarafından sağlık merkezin bünyesinde yapılması gerekir.

  Yazının devamı...

  Çene yeniden şekillendirilebilir!

  Çene dolgusu

  Çene çok küçük veya zayıf olduğunda, etli bir boyun ve aşırı büyük bir burun görünümü oluşturabilir. Çene büyütme, bu kritik özelliğin boyutunu artırmak ve yüzünüzün geri kalanına denge getirmek için uygulanır.

  Eğer gömülü çene, tanımlanmamış çene hattı, aşırı sivri veya kare çene şekliniz varsa, çene büyütme estetiği yaptırabilirsiniz. Çene büyütme işlemi implant kullanılarak cerrahi tekniklerle yapılabilir ancak günümüzde çene dolgusuyla ameliyatsız yöntemler daha fazla tercih edilmektedir.

  Çene dolgusu için anestezi gerekmez. Ancak eğer hasta tarafından talep edilirse lokal anesteziyle cildiniz uyuşturulabilir. Çene dolgusunda dolgu malzemesi cildin altına küçük iğneler aracılığı ile enjekte edilir. Çene dolgusu seansı yaklaşık 15 dakika sürer.

  Doğru bir tedavi planı ile belirgin bir çene hattı sağlanabilir, yapısal özellikleriniz belirgin bir şekilde keskinleştirebilir, yüzünüzün ve çenenizin konturları önemli ölçüde geliştirilebilir.

  Massetter botoksu

  Masseter kas hipertrofisi, masseter kasın genişlemesidir ve çene açısında sert, kare bir görünüme katkıda bulunabilir. Güçlü ve çene köşesi erkekler için istenen bir görümken, kadınlar için sert ve erkeksi bir görünüme neden olabilir. Bu kasları gevşetmek ve alt yüzün görünüşünü yumuşatmak için botoks kullanılır. Bu işlem ortalama 15 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Maksimum etki 7-10 gün içinde ortaya çıkar. Operasyondan sonra iyileşme sürecine gerek olmaz. Hasta aynı gün normak hayatına devam edebilir. Kullanılan malzemenin özelliğine göre sonuçları 6 ay ile 2 yıl arasında sürebilir. Bu sürenin sonunda enjeksiyonun tekrarlanması gerekir.

  Sonuçları kalıcı olmasa da, anestezi ve cerrahi açıdan endişe yaratmaması, sonuçlarının aşamalı olarak hemen görünmeye başlaması ve iyileşme sürecine ihtiyaç olmaması çene estetiği operasyonlarının tercih edilmesini sağlayan en önemli avantajları arasında yer alır.

  Yazının devamı...

  Yüze hacim kazandıran estetikler

  Işık dolgusu ile göz çevresi estetiği

  Gözlerin altında koyu halkalar oluşmasının bir numaralı nedeni, gözyaşı kanalındaki hacim kaybından kaynaklanmaktadır. Işık dolgusu ile göz altındaki bu çukurluklar eşit seviyeye getirilerek ışığı eşit düzeyde yansıtması sağlanır. Aynı zamanda cildin nem ve yağ eksiği de giderilerek kalitesi artırılarak yüze daha genç bir görünüm verilebilir.

  Ameliyatsız elmacık kemiği estetiği

  Elmacık kemiği yüzün genç görünmesini sağlayan en önemli unsurlardan birisidir. Dolgun ve çıkık elmacık kemikleri yüzün genç ve sağlıklı görünmesini sağlayan önemli bir işleve sahiptir. Elmacık kemiği çıkıklığı kadınlar tarafından en çok talep edilen estetik operasyon türüdür. Elmacık kemiğindeki estetik problemler doğuştan ya da yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun için hyalüronik asit dolgusu ya da yağ enjeksiyonu malzemesinden faydalanabilir.

  Dudak dolgusu estetiği

  Dudak dolgusu ile doğuştan ince ya da sonradan şeklini kaybetmiş ve düzleşmiş dudaklar kalınlaştırıp dolgunlaştırılabilir. Dudakları istenilen görüntüye kavuşturmak için hyaloronik ya da dermal dolgu maddeleri enjekte edilir. Oldukça kısa süren bir işlem olmasının yanı sıra sonuçları da hemen görünür hale gelir. Üstelik herhangi bir şekilde iyileşme sürecine de ihtiyaç yoktur. Dudak dolgusu ağrısız ve acısız bir işlemdir.

  Çene hattı dolgusu

  Çene hattının belirsiz olması durumunda dolgu enjeksiyonu ile çene şekillendirilmesi yapılabilir. Anti-aging yani gençleştirme estetiklerinde sadece göz ve ağız çevresindeki kırışıkların tedavi edilmesi yeterli olmayabilir. Çünkü zamanla çene ve boyun da yaşlanır. Çene çizgisi belirsiz bir hal alır, boyunda kat izleri oluşur. İşte Nefertiti botoksu ve dolgu enjeksiyonları ile bu sorunların tedavisi mümkün.

  Cilt gençleştirme estetiği

  Botoks ve dolgu enjeksiyonu ile ciltteki kırışıklıklar ve oluklar giderilebilir. Botoks ile kaş kaldırma estetiği uygulanabilir. Gözlerin ve yüzün daha genç görünmesi sağlanabilir.

  Yeni yıla daha estetik bir görünüm ve daha enerjik başlamak için estetik cerrahinin ameliyatsız ya da minimal invazivli uygulamalarından faydalanabilirsiniz.

  Yazının devamı...

  DHI tekniğiyle saç ekiminin avantajları

  Saç greftleri tıpkı klasik FUE tekniğinde olduğu gibi mikromotor cihaz desteği ile başın arka kısmından ya da sakal, göğüs gibi vücudun başka bir kısmından alınıp saçta açılma olan alanlara transfer edilir. DHI saç ekim tekniğinin diğer tekniklerden farkı ise bu aşamadan sonra başlıyor. 

  DHI saç ekim tekniğinin kendine has teknikleri hastalara diğer tekniklerden çok daha gelişmiş bir teknoloji sunuyor. DHI tekniğinde ilk olarak kesi ya da dikiş kullanılmaksızın ve kafa derisinde delik açılmaksızın saç greftlerinin ekilme fırsatını sunuyor. DHI saç ekimi tekniği ile hayat boyu garantili saç ekimi işlemi yapılabilmektedir. Tek bir seansta tamamlanan bu prosedür ile daha doğal görünümlü ve daha yoğun saçlara sahip olunması mümkün.

  DHI tekniğinin uygulanmasındaki en temel fark, son birkaç yıl içerisinde geliştirilmiş olan saç ekim özel bir kaleminin kullanılmasıdır. İnceliği 0,6 mm ile 1 mm arasında değişen kalem ile alınan greftler ayrıştırılıp temizlendikten sonra seyrek alanlara herhangi bir kanal açmaksızın transfer edilir. Saç ekimi aşaması diğer yöntemlere kıyasla daha fazla dikkat, hassasiyet ve emek gerektiren bu teknik kellik sorunu yaşayan kişilere göz ardı edilemeyecek çok sayıda avantaj sunuyor.

  DHI saç ekim tekniğinin sunduğu diğer avantajlar

  Choi kaleminin ince uçlu yapısı sayesinde saç nakli daha yoğun ve daha hızlı gerçekleştirilebilir. Saç ekim kalemi ile ekilen saçların doğal çıkış yönü olması gerektiği gibi tam olarak belirlenebilir. Böylece saça daha doğal bir görünüm vermek çok daha mümkündür. Saç ekimi yapılacak bölgede kesi yapma ya da kanal açma yapılmadığı için var olan sağlıklı saç kökleri transfer sırasında herhangi bir şekilde zarar görmez. Saç ekim işlemi yapılacak alanda delik açılmaması, kesi ve dikiş atılmaması kanama riskini mümkün olan en düşük orana indirir. Böylece iyileşme süreci çok daha hızlı olur. Ekilen saç greftlerinin tutunma oranı çok daha yüksek olur. Ekilen yeni saç greftleri daha hızlı çıkmaya başlar. Bu sayede saç kökleri bekletilmeden ekildiği için hücre bölünmesinin kaldığı yerden devam edebilmesidir. Hiçbir şekilde kesi ve dikiş yapılmadığı için iyileşme tamamlandıktan sonra gözle görünür bir yara izi de oluşmaz. Ayrıca saç greftlerinin alındığı donör bölge çok az zarar görür. Bu sayede donör bölgede de daha hızlı iyileşme olur. Ön saç çizgisi ve yoğunluğu kişiye en uygun şekilde tasarlanıp uygulanarak çok doğal bir görünüm elde edilebilir. DHI saç ekim tekniğinde de acı hissedilmesini engellemek için lokal anestezi uygulanır. Hasta operasyonun ardından normal hayatına hiç ara vermeksizin devam edebilir.

  Yazının devamı...