• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Matematik sizi zorluyor mu?

  Matematik konularında yaşanan bazı sıkıntıların biyolojik bir problem olduğunu ve doğuştan geldiğini biliyor muydunuz? “Diskalkuli” adlı bu durum, sayısal dili işleyen nöral bağlantıların işlev bozukluğu şeklinde tanımlanabilir.

  Çoğunuz “disleksi” kelimesini daha önce duymuşsunuzdur. Disleksi; okuma, heceleme ve yazma becerilerini edinmeyle ilgili nörolojik kökenli, doğuştan gelen bir sorundur. Disleksisi olan kişiler, okuma hızı, okuma kalitesi, okuduğunu anlama-anlatma, sağı-solu ayırt etme gibi konularda yaşıtlarına ve zekasına kıyasla beklenenin altında performans sergiler.
  Peki matematik konularında yaşanan bazı sıkıntıların da aynı şekilde biyolojik bir problem olduğunu ve doğuştan geldiğini biliyor muydunuz?
  “Diskalkuli” adlı bu durum, sayısal dili işleyen nöral bağlantıların işlev bozukluğu şeklinde tanımlanabilir. Bu da sayısal bilgilere erişmeyi ve onları işlemeyi zorlaştırır.
  Dolayısıyla diskalkulisi olan kişiler, temel sayısal işlemlerde kavrama ve hesaplama sorunu, zihinsel canlandırma güçlüğü yaşayabilir.
  Diskalkuli, zor geometri problemlerini anlayamamak değil, bazen en basit matematiksel kavramlarda bile zorluk yaşamaktır.
  Örneğin kişi 3+5=8 işlemini bile parmağı ile yapma ihtiyacı duyabilir.

  YÜKSEK IQ’DA DA GÖRÜLEBİLİR

  Diskalkuli matematikle ilişkili geniş bir zorluklar yelpazesidir. Özellikleri ve semptomları her çocukta farklı olabilir. Ayrıca çocuğun yaşına bağlı olarak da farklılık gösterebilir.
  Bununla beraber, çocuklar büyüdükçe yaşadıkları güçlükler daha da belirginleşir, bu yüzden erkenden yardım almak çok önemlidir.
  Aynı dislekside olduğu gibi, diskalkuli de kişilerin zeka (IQ) seviyesi ile ilişkili değildir, yüksek IQ değerlerine sahip insanlarda da görülebilir.
  Eğer çocuğunuz matematik dersinde zorluk yaşıyorsa, tüm dersleri iyiyken matematik notunu bir türlü yükseltemiyorsa, yaşadığı sıkıntıya yeni bir bakış açısıyla bakmanızı tavsiye ederim.
  Onu zorlamak, özel dersler aldırmak, kızmak, azarlamak, “Yeteri kadar çalışsan yapabilirsin” diye suçlamak yerine neden sıkıntı yaşadığını anlamaya çalışmalısınız.
  Çünkü diskalkuli problemi yaşayan çocuklar, erken çocukluk dönemlerinden itibaren öğrencilik hayatlarında matematiksel işlem gerektiren hesaplamalarda güçlük yaşarlar ve bu onların “çaba göstermemesi” veya “tembellik yapması” ile ilgili değildir.

  ANALOG SAAT OKUMAK BİLE GÜÇ GELEBİLİR

  Doğuştan gelen bu problem zamanında anlaşılıp da çözülmediğinde, matematik dersiyle ilgili sıkıntılar, utanç, kaygı ve nefret şeklinde farklı bir boyut kazanabilir. Daha da ötesi çocuğun özgüveni, sosyal ilişkileri, akademik hayatı olumsuz etkilenir. Bu da yeni psikolojik sıkıntılara yol açabilir.
  Diskalkuli sadece matematik dersi ve sayısal işlemlerde yaşanan güçlükle sınırlı değildir. Kişiler, analog saatlerin okunmasında, harita üzerinde yön bulmakta, yol tarif etmekte, mesafe tahminlerinde, para hesaplamalarında, zihinde canlandırma ve konsantrasyon gerektiren işlerde de ciddi sorunlar yaşayabilir.
  Diskalkuli kendiliğinden geçebilecek bir durum değildir. Diğer yandan, kişiler matematiğin çeşitli alanlarında zorluk çekseler de özel yöntemlerle matematiksel becerilerini yeterince geliştirebilirler.
  Önemli olan bu zorluğun biyolojik olduğunu bilmek, kendilerine dair tutumlarında ve bakış açılarında değişiklik yapmak, yapabildiklerine ve yapamadıklarına doğru açılardan bakmalarını sağlamaktır.
  Kendilerini yenik, beceriksiz, eksik görmemeleri, doğuştan gelen bu zorlukla baş edebilen kişi olabileceklerini bilmeleri kendilerine güvenlerini artırır, hayatlarını kolaylaştırır.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Karma Ekonomi nedir? Günümüzde hangi ülkeler uyguluyor?
  Yılbaşında çalışanlarınızı mutlu edecek harika bir uygulamayı keşfedin!
  Neden gelecek kripto paralarda? Bitcoin dünyasına adım atmak için hala geç değil…
  Esnek ve hibrit çalışma düzeninde, ideal bir çalışma ortamı nasıl olmalıdır?
  Siz dinlenin o çalışsın! Temiz ev yaşamında yeni bir dönem başlatan robot süpürgeleri neden tercih etmeliyiz?

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Ve sen gittin...
  2. İç hastalıkları bölümü süreci ve son araştırmalar
  3. Yeni bir hastane serüveni
  4. Kardeşim Gülnaz’ın anısına… (2. bölüm)
  5. Kardeşim Gülnaz’ın anısına…
  6. FODMAP diyeti nedir, nasıl yapılır?
  7. Mindful eating (yeme farkındalığı) nedir?
  8. Gece uyanıp su içmek yağ yapar mı?
  9. Gece uyurken kilo verilebilir mi?
  10. Probiyotikler sindirimi ve bağışıklık fonksiyonunu destekliyor