• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Seri katilin pişkin ablası

  Doğan ULUÇ

  Otel barında buluşacağım arkadaşımı bekliyorum. İki tabure ötedeki adam içkisini yudumlarken arada bir duvara yapışık televizyon ekranında haber programına takılıyor. İri kıyım adam yabancıyı andırıyor, kulak çevresindeki saçları 3 numara asker traşına vurulmuş. Boğaz manzaralı barda bizden başka akşamcı yok, CNN Türk kanalı bir gün önce güneydoğuda şehit düşen mehmetçiği son yolculuğa uğurlayan silah arkadaşlarını ekrana getiriyor.

  Yabancı, '' Cenazesi bayrağa sarılı asker önemli kişi olmalı, programda sürekli tekrarlanıyor.'' diye sohbete yem atıyor. Bir ziyaret için İstanbul'a geldiğini söyleyen adam ekliyor: ''Biz de Amerika'da alıştık bu tip gösterimlere ama askerden ziyade sivil kesimde. Üstelik can kaybı rakamları katlanarak.''
  Söyledikleri gerçek yeni tanıştığım Amerika'lının. Doğuştan kovboy ruhlu Amerikalıların silah tutkusu yerküre lideri ülkeyi insan kıyımında da istatistiklerin tepesine çıkarmış. Geçen yıl Japonya'da sivil halkın elindeki silahlarla öldürülenlerin sayısı 48,İngiltere'de 8, İsviçre'de 34, Kanada'da 52,İsrail'de 58, İsveç'te 21, Almanya'da 42 iken Amerika'da 10 bin 728.

  Yeni Dünya'da her 100 kişi 89 ateşli silah sahibi. 330 milyon nüfuslu ülkede sivil toplumda silah sayısı dünya ülkelerinin tümünden fazla. Amerika Afganistan'dan Suriye'ye Arap ülkelerinde küresel terörle ilan edilmemiş harp sürdürürken esas kendi içinde anlamsız silahlı ölümlerle boğuşuyor. Ruhsal sorunlar esiri çocuk yaştaki katiller yaşıtlarını okullarda, yaşlıları kiliselerde, sinema salonlarında, alışveriş pazarlarında otomatik silahlarla katlediyorlar.

  Göçmen Seung ailesinin çocuğu Hui Cho Virginia'da 32 teknik üniversite öğrencisini, Newtown'da Adam Lanza annesinin hediyesi otomatik tüfekle 20 çocuk, altı yetişkini bir ilk okulda tarayıp katletti. Colorado'lu 27 yaşındaki James Holmes Batman filminin 12 seyircisini kurşunlayıp 70'ini yaralı bıraktıktan sonra polise teslim oldu.

  Dört seçkin deniz piyade komandosunu pusuya düşürüp öldüren çocuk yaştaki katiller pazar ayini sonrası biri papaz 9 Hıristiyan’ı Charleston'da kilisede dua ederken katlettiler. Zenci ve Yahudi düşmanı 21 yaşındaki Dylann Roof kilise baskınında sona bıraktığı Polly Shephard'ı ''Sağ kalıp bu geceyi anlatacaksın.'' diyerek öldürmedi. Çoğu bebek yüzlü katillerin ortak noktası ırk ayrımı, yabancı düşmanlığı idi.

  Dindar zencileri sıraya dizip kurşunlayan Roof'un ablası Amber'in pişkinliği bir süre basını işgal etti. 27 yaşındaki Amber internetten çağrıda bulunup para istedi. ''Nişanlım Michael ile nikah günümüz bir kilise trajedisine kurban oldu. Para, kaybettiğimiz mükemmel nikah günümüzü geri getirmeyecek ama bizim için yeni başlangıç olacak. Bir yardım kampanyası başlattık. Bağışlarınızı bekliyoruz.'' diyerek banka hesap numarası verdi. Dört günde 36 kişi bin 619 dolar bağışta bulundu. Kampanya '' Bağışın dokuz ölenin ailesi yerine katilin ablasına nikah için utanç verici skandal.'' protestosuyla internetten çekildi.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Kahve keyfini zirvede yaşamak isteyenlere... Mutlaka keşfetmeniz gereken 5 kahve!
  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Marmaris tatilinizi güzelleştirecek 5 detay!
  Hayalinizdeki termal tatili gerçeğe dönüştürmenin 4 yolu

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. ‘Dr. Google’a yöneltilen 5 soru
  2. Bel ağrınızın sebebi böbrek taşları olabilir mi?
  3. Bana nasıl uyuduğunu söyle...
  4. ‘Yapay yağlar’ hakkında bilmeniz gereken her şey
  5. Deliksiz uyumanızı engelleyen 9 şey!
  6. Sürekli aç olmak ve aşırı yemek. İşte bütün mesele!
  7. Uykularımızı kaçıran 4 soruna en iyi çözümler
  8. Obezitenin asıl nedeni ne?
  9. Migren ağrısı çekenler neler yapabilir?
  10. Onun alzheimer’ı sizi de tüketmesin