• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Amerikan 'asparagas'ı da bizden aşağı değil

  Doğan ULUÇ

  Amerika’nın Atlantik yakası karakışa teslim, meteoroloji uzmanları halkı uyarıyor: ‘’Mecbur değilseniz dışarı çıkmayın.’’

  Ekrandan, gazeteden ülke içinde dışında olup bitenleri araştırırken aşina olduğumuz biri, TV akşam haberleri programcısı Brian Williams’la karşılaşıyoruz. Brian televizyonlarının en güvenilir sunucusu. Oysa bu kez haberci Williams’ın kendisi haber olmuş. Saygın NBC TV ağının temel direği ‘Asparagas’ haber ürettiği için işinden uzaklaştırılmış. Brian’ın öyküsü 2003 yılına kadar uzanıyor. Irak Harbi’ni izlemeye giden sunucu NBC’ye geçtiği ‘özel’ haberlerinde içinde bulunduğu helikopterin havan ateşi aldığını, mecburi iniş yaptıklarını, Irak’lı askerlerin elinden güçlükle kurtulduğunu bildiriyor. Yıllar sonra helikopter pilotunun ‘’Ben bu adamı hayatımda görmedim.’’ itirafıyla asparagas zinciri çözülmeye başlıyor. NBC’nin tahkikat bürosu popüler TV’cinin 2006’da İsrail’de helikopterle çatışmaları takip ederken Hizbullah roketlerinden şans eseri kurtulduğu haberinin de asılsızlığı tesbit ediliyor. Brian’ın bir diğer asparagası ise sel altında kalan New Orleans’da Katrina Kasırga’sını izleyicilerine otelinden aktarırken cesetlerin önünden geçtiğini söylemesiydi. Otel müdürü Brian’ı ‘’Otelimize ulaşan sel 10 santimi geçmedi.’’diyerek Amerikalıların gözde TV sunucusunun iddialarını çürüttü.

  NBC Brian Williams’ı ücretsiz 6 ay işten uzaklaştırdı. Ek ödemeler dışında yıllık geliri 10 milyon dolar olan asparagasçının ülkenin en güvenilir kişisi anketinde yeri 23’üncü sıradan 835’e düştü. Bir gözlemci gene de ‘’Brian’ın ‘’Gece Haberleri’’nin reklam geliri 200 milyon dolar. Kolay dışlayamazlar onu. Geri gelebilir.’’ diyor.

  ‘’Dahi komik’’lakaplı hicivci Jon Stewart 17 yıldır sunuculuğunu yaptığı ‘’The Daily Show’dan ayrılacağını açıkladı.TV’den yıllık kazancı 30 milyon dolar olan Stewart nerede ve ne iş yapacağı sorusuna cevap vermiyor.
  CBS’in ‘’60 Dakika’’ programı kıdemli harp muhabiri Bob Simon iş günü sonunda New York’ta özel servis arabasıyla evine giderken bir kazada can verdi. Vietnam, Körfez Harbi, Orta Doğu çatışmalarını izleyen Simon 25 meslek ödülü Emmy Award’a layık görülmüştü. Kızı da TV yapımcısıydı.

  Porno kasedi ve aşırı boyutlu kalçasıyla şöhret yapan Kim Kardashian’ın üvey babası Bruce Jenner cinsiyet değiştirme arifesinde başı derde girdi. Basının ‘’Altın Çocuk’’diye isim taktığı 1976 Olimpiyatları’ şampiyonu Bruce paparazzi fotoğrafçılarından kaçmaya çalışırken aniden önünü kesen bir araca Cadillac arabasıyla arkadan yüklendi. Öndeki aracın sürücüsü kadın direksiyon başında hayatını kaybetti.

  Çift cinsiyetli şampiyon atlet hastanede muayenesi yapılırken hemşirelerden göğüs büyülten ilaçlar hakkında bilgi aldı. Malibu polisi ilk tetkikler sonunda Bruce Jenner’in kazada suçlu görülmediğini bildirdi. Jenner’in Aralık’ta boşandığı Kim Kardashian’ın annesi Kris’ten iki çocuğu var. Ünlü atletin annesi Esther ‘’Oğlum çocuk yaşında iken elbise ve çamaşırlarımı giymeye özenirdi. Kadınlığa gireceğini söylediği için olimpiyat şampiyonluğu aldığından fazla gurur duydum’’diyor. Jenner Mayıs’ta yakın dostu eski ABC TV sunucusu Diane Sawyer’a kadınlığa geçişini anlatacak.

  Türk basınında ‘Asparagas’ sözcüğüyle tanınan düzmece haberleri Amerikan toplumuna ulaştıran New York Times muhabiri Jayson Blair de aynı gazetede çalışan 30 kadar meslektaşının şikayeti sonunda kovuldu.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Kahve keyfini zirvede yaşamak isteyenlere... Mutlaka keşfetmeniz gereken 5 kahve!
  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Marmaris tatilinizi güzelleştirecek 5 detay!
  Hayalinizdeki termal tatili gerçeğe dönüştürmenin 4 yolu

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Yumurtlama gününe göre cinsiyet belirlenebilir mi?
  2. Geleneksel korunma yöntemleri nelerdir?
  3. Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?
  4. Adet sancısına sıcak su torbası iyi gelir mi?
  5. Hamile kalmayı kolaylaştıracak ufak ipuçları!
  6. Aylara göre gebelik takibi nasıl yapılır?
  7. Hamilelikte lazer yaptırılır mı?
  8. Doğum sonrası ne zaman egzersize başlayabilirim?
  9. Lohusalık nedir, ne kadar sürer?
  10. Elektronik cihazlar bebeğe zarar verir mi?