• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • 100 bin dolar bahşiş verdi, soyadını bilmiyor

  Doğan ULUÇ

  ‘’Donohue’s’’ New York’un varlıklı kişilerin yaşadığı Upper East Side kesiminde yarım asırdır iş yapan bir et lokantası. Esas şöhreti bifteklerinin lezzetinden değil müşterilerinin bir aile havasında kaynaşmasından kaynaklanıyor.

  Garson Maureen ‘’Müşterilerimiz arasında banker, sanayici, din adamı, anayasa hakimleri, polis müdürleri, sanatçılar var. Aktör Tom Hank, yazar Gay Talese, şarkıcı-müzisyen Bruce Springstein, TV haber programı sunucusu Matt Lauer, Sinatra’nun unutulmaz şarkısı All the Way’i besteleyen Sammy Cahn gibi ünlüler Donohue’ye geldiklerinde ilk kez gördükleri insanlarla bir kaç dakikada senli-benli olup bar taburelerinde sohbete düşerler. İlk isimleriyle dostluk kurarlar. Kimse kimseyi rahatsız etmez. Kalabalık, köklü bir aileyiz biz. 65 yıldır dost müşterilerimize hizmet veriyoruz’’ diyor.

  Maureen sadece garson değil Donohue’nun da sahibi. Babasının vefatıyla 2000 yılında lokanta yönetimini üslenmiş. Lokantanın sürekli müşterisi Robert Ellsworth Maureen’e yaşamında en büyük sürprizini tattırdı. Geçen ağustosta vefat eden ‘’Ming Hanedanı Kralı’’lakaplı eşya koleksiyoncusu Ellsworth vefatından sonra açılan vasiyetnamesinde 53 yaşındaki Maureen ve 28 yaşındaki kuzenine bahşiş olarak 50’şer bin dolar bıraktı. 85 yaşındaki milyoner, lokanta sahibinin soyadını bilmediği için kendi el yazısıyla ‘Donohue’de Maureen ve Donohue’de Maureen’in kuzeni Maureen diye bahşiş kaydına geçirdi.

  Serveti 200 milyon doları aşkın Asya mobilya sanatları uzmanı Ellsworth’in yarım asırdır yemeklerini aksatmadan Donohue’de yediğini söyleyen Maureen ‘’Bildim bileli yemek siparişini ben alırdım, son yıllarda kuzenim de yardımcı oldu bana. Çok düzgün kişiliği vardı Robert’ın. Öğleleri 40 yıllık arkadaşı Hashiguci’yle gelir peynirli tost yerdi. Hesap pusulası 60-80 dolar arasında olurdu. Akşamları yemeğe 4 kişi gelirlerdi. Her sefer sığır filetosu ısmarlardı, 220 dolar üzerine yüzde 20 bahşiş bırakırdı. Beyefendi insandı ama 100 bin dolar bahşiş benim için büyük sürpriz oldu.’’

  Bir lokanta çalışanı Juan Carlos ‘’Pusulaya baktığını hiç görmedim. Hesap gelince kredi kartını imzalar geri verirdi’’ diye konuşuyor. Soyadını dahi bilmediği iki garsona 100 bin dolar bahşiş bir milyonerin cüzdanından dahi çıksa oldukça yüklü bir meblağ. Üstelik Ellsworth’un hayatını paylaştığı Japon arkadaşı Hashiguci multimilyoner dostunun mirasından nakit 10 milyon dolar, 5 bin dolar aylık, bir vakıftan binlerce dolar, Connecticut’ta malikane, gümüş eşya, halı, antika mobilyalara sahip olacak. Gene de evlenmemiş olan 67 yaşındaki Japon dostu miras dağılımından memnun değil. Eğitimi liseden terk Ellsworth, Hashiguci’nin ölümünde tüm varlığının Harvard Üniversitesi, Modern Sanat Müzesi’ne bağışladığını vasiyetine geçirmiş.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Kahve keyfini zirvede yaşamak isteyenlere... Mutlaka keşfetmeniz gereken 5 kahve!
  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Marmaris tatilinizi güzelleştirecek 5 detay!
  Hayalinizdeki termal tatili gerçeğe dönüştürmenin 4 yolu

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. İktidarsızlık demeyelim sertleşme sorunu diyelim
  2. İlişki sayısının performansla ilgisi yok
  3. Testis Torsiyonu
  4. Testis Torsiyonu
  5. Testisler yerine geç indiyse tümör riski var
  6. Erkeklerin de başı ağrır
  7. Sünnet
  8. Ereksiyonun uzaması kalıcı sorunlara gebe
  9. Heyecan erken boşalma sebebi
  10. Cinsel organ eğriliğinde ameliyat geciktirilmemeli