• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Eski eserlerden alınan lezzet

  Koç Üniversitesi Yayınları’nın ‘Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi (1831-1928)’ projesinin kitapları edebiyatımızı zenginleştirme gayretinde. Hem orijinal metni hem de sadeleştirilmiş halini okuyup sözcük birikiminizi arttırabilirsiniz.

  Edebiyat tarihini bilmeden bugün yayımlanan bir kitabı yeterince ve gereğince anlamaya imkân yoktur. Yaşadığınız ülkede daha önce yazılmış olanlarla hayat bağı kurmalısınız. O kitapları okuduğunuzda yalnız edebiyat tarihini değil, ülkenizin bütün öğelerini tanırsınız. Hiç kuşkusuz edebiyat size yeni okuma lezzetleri kazandıracaktır. Nereden nereye geldiğimizin serüvenini ancak bu kitaplardan öğrenebiliriz.

  Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) ‘Latin Harflerine Aktarılmış Orijinal Metin’ serisinden ‘Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi (1831-1928)’ projesinin kitapları yayımlandı. Önce sadeleştirilmiş metin, sonra orijinal hali var. Orijinalini de okursanız sözcük birikiminizi de arttırabilirsiniz. Bu dizide yayımlanan bazı yazarların adlarını belki de yeni öğreneceksiniz. Ben bu diziden Ahmet Rasim’in ‘Asabi Kız / Sabiha’ kitabını okudum.


  Asabi Kız / Sabiha
  Ahmet Rasim
  ‘Latin Harflerine Aktarılmış Orijinal Metin’
  Koç Üniversitesi Yayınları

  Reyhan Tutumlu ve Ali Serdar’ın ‘Tefrika Dizisi Hakkında’ yazısında dizi üzerine bilgi veriliyor: “Tefrika dizisi, Mayıs 2013’te başlayıp Mayıs 2017’de tamamladığımız, TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi (1831-1928)’ başlıklı projenin bir ürünüdür. Bu proje kapsamında Arap alfabesiyle basılmış 302 Türkçe süreli yayın taranarak, bu yayınlarda bulunan roman tefrikaları tespit edilip dijital bir tefrika roman koleksiyonu oluşturuldu.Yapılan taramalarda Türk edebiyatı tarihlerinde, antolojilerde adı geçmeyen pek çok yazar gün yüzüne çıkartıldı. Yine bilinen yazarların gazete ve dergi sayfalarında unutulan yapıtlarına da ulaşıldı. Kimileri ‘popüler’ oldukları ya da ‘edebi’ bulunmadıkları için önemsenmeyen, kimileri nedensizce edebiyat tarihçilerinin gözünden kaçan bu romanların yayımlanmasıyla Türk edebiyatının zenginleşeceğine inanıyoruz.”

  BUGÜN DE YARARLANILIR

  ‘Asabi Kız’ ve ‘Sabiha’ iki novelladan oluşuyor. ‘Asabi Kız’da, Arife ve Nazife adlı iki genç kız kardeşin etrafında dönen bir olay örgüsü var. Babaları ölmüş olan bu iki genç kadın kendilerine kalan paranın da verdiği güvenle yaşar... Sabiha, anne-babasının tek evladıdır ancak 3 yaşında babasının, 10 yaşında da annesinin ölümünden sonra yalnız kalır. Yapıtta şu sorunun cevabı irdeleniyor: “Anne-babasız, oldukça güzel ve serveti olan bir kız, yapayalnız neler yaşayabilir?” Ahmet Rasim’in kadın kahramanları hem toplumsal hem bireysel açıdan bize bilgi verir. Bugün de okunup yararlanılacak bir kitap.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Yarı yıl tatilinde çocuğunuzla birlikte katılabileceğiniz online atölyeler
  Eğitimde fırsat eşitliği için %100’e varan burs imkanlarını keşfedin!
  Sistem altyapılarınız için yeni yapay zeka teknolojisini keşfedin!
  Sevdiklerinizi aynı masada buluşturacak 5 pratik yemek tarifi!

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Yengeç burcunda Dolunay
  2. Oğlak burcunda Yeniay burçları nasıl etkileyecek?
  3. Merkür geri harekete geçiyor!
  4. Dolunay burcunuzu nasıl etkileyecek?
  5. Jüpiter bize şans ve bolluk getiriyor
  6. Yay burcundaki Yeni Ay burcunuzu nasıl etkileyecek?
  7. Boğa burcunda süper Dolunay gerçekleşecek
  8. Mars Kova'ya Venüs Oğlak'a geçiş yapıyor
  9. Yeni Ay en çok hangi burçları etkileyecek?
  10. Venüs ile Merkür haftanın olumsuz enerjisini dağıtabilir