Buğra Adil Buyrukcu Yazarın Tüm Yazıları

Mucize mineral iyotun yararları

3dk okuma

Vücudumuzun kendi kendine üretemediği ve dışarıdan almak durumunda olduğu iyot, sağlığımız açısından çok önemli bir mineraldir. ‘İyot yararlı mı, yoksa zararlı mı’ sorusu ise en çok tartışılan konulardan biridir. Ancak yapılan araştırmalar, bu mineralin insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu ve iyot eksikliğinin de birçok hastalığı beraberinde getirdiğini gözler önüne sermiştir.

Haberin Devamı

Vücudumuzun işleyiş mekanizmalarının devamlılığı açısından en önemli mineraller arasında yer alan iyotun sağlığa faydaları her zaman merak edilen konulardan biri olmuş ve kullanımı da birçok tartışmaya yol açmıştır. Maalesef ki, toplumumuzda da iyot, kulaktan dolma ve yanlış bilgiler doğrultusunda kullanılmakta ya da zararlı olduğu düşüncesiyle uzak durulmaktadır. Ayrıca iyot eksikliği, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyada sıklıkla görülen bir durumdur. Bu nedenle ben de bugün iyot konusunu tüm yönleriyle ele almak istedim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, iyot ile ilgili araştırmalar 100 yıldır yapılmaktadır ve elde edilen bulgular da iyotun insan sağlığına oldukça faydalı olduğunu göstermektedir. Şimdi gelelim iyotun ne olduğuna, faydalarına, nasıl alınması gerektiğine ve iyot eksikliğinin nasıl anlaşılacağına... Hazırsanız başlayalım...


İYOT NEDİR

Haberin Devamı

İyot, her hücremiz için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen bir mineraldir. Aslında bulabileceğiniz en ucuz ve iyi antioksidan olduğunu da söyleyebilirim. Bakteri ve virüsler, iyot bakımından zengin ortamlarda barınamazlar. Çünkü iyot, hastalığa sebep olan patojenlerle savaşır. Bu nedenle vücutta iyi bakterileri de öldüren antibiyotikler yerine iyi bakterileri öldürmeyen iyotu tercih etmek gerekir. Ayrıca patojenler, antibiyotiklere karşı direnç geliştirebilir ama hiçbir mikroorganizma, iyota direnç geliştiremez. Dolayısıyla iyot, tüm bu özellikleriyle vücudu korur ve antioksidanları aktif hale getirerek, kanser gibi daha birçok ciddi hastalığa karşı savaşır. İyot eksikliği ise ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir.


HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİR

Antibakteriyel bir etkiye sahip olan iyot, virüslerin ve parazitlerin yok edilmesinde oldukça etkilidir. Mesela ağızdan iyot kullanımında parazitlerin çok çabuk gittiği gözlenmiştir. Ayrıca mantarlar üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle ayak ve vajinal mantarlarda iyot kullanımı oldukça faydalıdır. Anti kanser özelliği vardır. Radyasyonun vücuttan atılmasını sağlar. Bir film çektirdiğiniz ya da tomografiye girdiğinizde radyasyon alırsınız. Eğer bu radyasyonu vücudunuzdan atmak istiyorsanız, iyot kullanmanız çok büyük fayda sağlayacaktır. İşlemi yaptırdıktan sonraki 10 gün boyunca zeolit ve yüzde 2’lik iyottan günde 5 damla olacak şekilde kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra alerjik astımda, kalp damar tıkanıklığında, daha önce stent taktırmış hastalarda, memede fibrokistlerin azaltılmasında, kanser tedavisine ve akciğerle ilgili hastalıklara da iyi gelir. Migren, hipertansiyon, enfeksiyon hastalıklarında, karaciğer rahatsızlıklarında, yumurtalıkların aşırı çalışmasında, ağızda oluşan hastalıklarda ve tiroid ile ilgili sorunlarda aktif olarak kullanıldığında etkilidir. İyot, iyi bir akne yok edicisi olmasının yanı sıra vücutta bulunan toksik maddelerin atılmasına da yardımcı olur. Özellikle gribal enfeksiyonlarda iyotun çok faydalı olduğu gözlenmiş.

GEBELİKTE EKSİKLİĞİNE DİKKAT

Haberin Devamı

İyot eksikliği, gebelik sürecinde oldukça fazla dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü gebelerde iyot eksikliği çok fazla görülür ve bu durum da çocukta gelişim patolojilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle gebelerde iyot eksikliği çok iyi kontrol edilmeli ve mutlaka iyot takviyesi kullanılmalıdır.

Haberin Devamı


İYOT NASIL KULLANILIR

Haberin Devamı

İyot, piyasada lugol solüsyon olarak satılıyor. Bunların da yüzde 2’lik ve yüzde 5’lik formları var. Yüzde 2’likte 2 gram iyot, 4 gram potasyum iyodür ve 92 ml su bulunuyor. Yüzde 5’liğin içinde ise 5 gram iyot, 10 gram potasyum iyodür ve 92 ml su var. Yüzde 2’lik formdakinden suyun içine 1 damla damlattığınızda 2 buçuk miligram, yüzde 5’lik iyottan 1 damla kullandığınızda 6,25 miligram iyot almış oluyorsunuz. Bu oranlara göre alacağınız iyotu hesaplayabilirsiniz. Hiçbir sağlık sorununuz yoksa günde 3 damla kullanmanız faydalı olabilir. Ancak iyot kullanımı oranı altta yatan hastalığa göre değişebilir. Bu nedenle hekiminizin kontrolünde kullanmanız daha doğru olacaktır.

.İYOT EKSİKLİĞİ NASIL ANLAŞILIR

Haberin Devamı

İyot eksikliği olup olmadığı yapılan idrar testiyle anlaşılmaktadır. İdrarda alt değer, 70 ila 80’in altında çıkarsa, iyot kullanılmasını öneriyorum. Yüzde 2’lik iyottan günde ortalama 3-4 damla şeklinde kullanabilirsiniz. Eğer idrar testinde değeriniz 120’nin üstünde çıkarsa, o zaman kullanmanıza gerek kalmayacaktır.


 İYOTLU TUZLAR FAYDA SAĞLAR MI?

İyotlu tuzların içerisindeki iyot miktarı çok azdır ve vücudun ihtiyacı olan oranı karşılaması mümkün değildir. Bu tuzlarda çok az iyotun yanında sadece sodyum ve potasyum bulunur. Eğer ihtiyacımız olan iyotu, iyotlu tuzdan almaya çalışırsak, o zaman tansiyon hastası olabiliriz. Çünkü bu tuzlardan çok ciddi oranda sodyum alırız. Ben her zaman Himalaya, kaya ve deniz tuzu kullanımını öneriyorum. Çünkü bunların içinde 82 ayrı mineral var.