• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Jüpiter Koç burcunda! Zafer inananlarındır!

  11 Mayıs-28 Temmuz tarihleri ​​arasında tüm projelerinizi harekete geçirin. 

  Jüpiter KOÇ yeni başlangıçları sever. Bu nedenle dünyanızı açabilecek geziler, eğitimler için plan yapın. 

  Jüpiter 28 Temmuz'dan itibaren Koç'ta geri hareket edecek ve 28 Ekim'de Balık burcuna geri dönecek ve daha sonra 28 Kasım'da doğrudan rotasına devam edecek. Bu gerileme başladığında, muhtemelen mayıs, haziran temmuz aylarında yaptıklarınız önemli olacak. Jüpiter, 21 Aralık'ta Koç'a geri dönecek ve burada 16 Mayıs 2023'e kadar kalacak. Şimdi bu süreci doğru planlama zamanındasınız. 

  Jüpiter Koç yeni liderler ortaya çıkartacak. Kimi işe alacağınızı veya kimi işten çıkaracağınıza dikkat etmeniz gereken bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Rekabet artacak. Her şey zafer ilan etmek, büyük cüretkâr riskler almak adına ilerleyecek. 

  Doğum haritanızda Jüpiter önemlidir. Bulunduğu burç sizlerin hayat üzerindeki amaçlarınızı ve inançlarınızı açıklar. 

  Koç burcu Mars doğasındadır. “Hadi ne duruyorsun? Bu senin hakkın ve seni kimse durduramaz dürtüsü içinde hep saklıdır” 

  Hedefler koyun ve yapabileceğiniz şekilde olsun. 

  Koç burcu için hedef çok önemlidir. Çünkü insan hedeflerinin gerisinde kaldığını hissettiğinde kendini çok çaresiz ve savunmasız hisseder. 

  Gezegenlerin prensipleri vardır. Sizler ister kabul edin ister etmeyin.

  Allah muhteşem bir sistem kurmuştur.

  Bu prensiplere göre yaşamak içgüdülerinize göre yaşamaktan daha iyi sonuç verir. Çünkü doğanın her seviyesinde mevcut olan evrensel düzen prensiplerini oluşturan burçlar vardır. Bunlar arketiplerdir. Şayet bu arketiplerin ortaya koyduğu derin meseleleri anlamaya yeterli zamanı harcarsanız kendinizi anlar ve özgürleşirsiniz. 

  Astrolojide olayın anlamı olayı öngörmeden daha önemlidir. Çünkü bu olayı nasıl ve neden yaşadığını anlamak seni güçlü tutar. 

  Mesela sizin doğum haritanızda Jüpiter burcunuz nedir? Neye inanıyorsunuz? 

  Örneğin; benim Jüpiter burcum oğlak. Ben herkesten çok çalışmanın başarı getireceğini ve liyakatin olmadığı bir yerde çöküşün olabileceğine inanıyorum. Jüpiter Terazi burcundaki arkadaşım; insanlara adaletli davranırsanız karşılığında ellerinden gelenin en iyisini vereceklerine inanıyor. 

  Jüpiter Koç'ta ve ben özgürlükle ilgili ifadenize çok uyuyoruz. Ayrıca devrimin bozuk sistemleri yıkmak için olduğuna ve trendleri takip etmeye ya da sadece her zaman böyle olduğu ya da popüler/rahat olduğu için tarihsel olarak yapılmış olanı takip etmeye inanıyorum. 

  11 Mayıs sürecinde projelere başlayın diyorsunuz ama Merkür gerilemesi var. Eeee nasıl başlayacağız? 

  Tabii ki, Merkür 10 Mayıs – 3 Haziran arasında gerileme yapacak. 

  Bu yine sizler için kafa karıştırıcı gibi görünse de başlangıçlar ve bitişler, yanlış başlangıçlar ve kesintiye uğramış işleri yeniden gözden geçirebileceğiniz doğru zamanlar olduğuna da işaret eder. 

  Ancak Jüpiter, her türlü deneyim yoluyla ustalık kazanır ve Jüpiter geçişlerinde öğrendikleriniz yeni rotanızı daha da güçlendirecektir. Her kendinizi besleyin hem ders alın hem de sessizliğin tadını çıkarın ancak evrenle hesaplaşmayın, en önemlisi attan inmeyin.  

  Yeni 13 yıllık bir dönem başlıyor. Neden şimdi kendini durduruyorsun? 

  Sürekli her yerde okuyorsunuzdur. Biz astrologlar 2010-2011 yıllarında yaşadıklarınıza çok dikkat çekiyoruz. Astrolojide bir olayın önemini anlamaya çalışırken bu olayın gelecekte sebep olabileceklerinde göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz. Yaşadığınız birçok olay birbirinden farklıymış gibi görünse de aslında her yaşanan şeyin çocukluktan kaynaklanan bir kalıbı veya bir örüntüsü vardır. Erken yaşlarda yaşadığınız tecrübeler üzerimizde güçlü etkiler barındırır ve bunlar hep bir sonraki adımı şekillendiren deneyimler olarak kalır. Bu örüntüler doğru okunduğunda kendi kendini doğrulayan kehanetler ortaya çıkarır. Her insanın kehaneti aslında kendinde gizlidir. 

  Gaybı Allah bilir ama insan kendini aslında öngörebilir. 

  Bu matematik dersinde olan “olasılık” konusu gibidir. Yazı mı? Tura mı? Hepimiz çevremizin bize dikte ettikleri kadar bir hayat görüşü içindeyizdir. Boşanmak ayıp olarak algılanmış ve korkutulmuşsak ya da böyle büyümüşsek maalesef hak etmediğiniz ilişki içinde sessizce yaşarsınız. Bu en basit örnektir. Dayatılan şeyler sadece kaderiniz olur. Kişinin gelişim yıllarında benimsediği kişisel kalıplar yetişkinlik dönemindeki kararlarını ve davranışlarını etkilemeye başlar. Kendi varlığımızın dokusunu meydana getirerek mesleğimizde, ilişkilerimizde ve maddi durumumuzda yansımasını görürüz. Yani velhasıl ne siz eski sizsiniz ne de artık eskiye dönebilirsiniz. Hücreleriniz yeni bilgilerle ve yeni güçlerle doludur. Bu deneyimeler daha heyecan verici ve güzel olacaktır. 

  Mars gezegeni artık çok aktif bir hal alacak. Bunu iyi kullanmalısınız? 

  Savaşçı ruhumuz ortaya çıkıyor. Çünkü Mars’ın rolü bellidir. Birisi ile rekabet içinde olan, onu kavgaya iten, kendini göstermeye cesaretlendiren, haklarını görmezden gelen ya da bir şekilde yaşamında bir tehdit unsuru oluşturan olaylar Mars’ın görevleridir. Gezegenlerin sembolize ettiği burçlar bu gezegenlerin içinde yer aldıkları ev konuları ile alakalıdır. Doğum haritanızda hem Jüpiter’in transit yapacağı ev önemliyken ayrıca natal haritanızda Mars’ınızın hangi evde olduğu ve aldığı açılarda çok önemli olacaktır. Mars gezegeni doğum haritanızda hangi evde yer alıyorsa genelde sizi hep harekete geçiren konuların ve sizi öfkelendiren konuların bu noktadan geldiğini tespit edebilirsiniz. Mars 10.evinizdeyse kariyer eviniz ya da mesleğiniz sizin sert çıkışlar yapacağınız yer olarak ifade edilebilir. İnsan savaşçı ruhunu keşfedebilmesi için bazı düşmanlıklarla karşılaşmak zorundadır. Ya da daha iyi kazanabildiğini görebilmesi için başkasına bağlı bütçesinde bazı krizler yaşamalıdır. (8.ev) 

  Koç burcu, savunmayı, cephanelik yapmayı, yarışmayı, hayatta kalmayı anlatacak olursa elbet ki Jüpiter koç sürecinde bizlere bunu nasıl yansıtacağını az çok tahmin edebiliyorsunuz. 

  Jüpiter gezegeni; hakikat, genişleme, inanç ve güvenle alakalı olarak tanımlanır. 

  Ahlaki yargılarımızı koruma içgüdümüzü bize gösterir. Abartmak ya da bazen büyütmekte bu duruma örnek olabilir. Aslında Jüpiter gezegeni umut etmeyi hedefler ve içinde heves vardır. Jüpiter’in koç burcunda olma sürecinde bugüne kadar inanç kaybı yaşadığımız her şeyde yeniden tazelenme fırsatı bulacağımıza işaret ediyor. 

  Jüpiter, Yay ve Balık Burcuna aittir. 

  Yengeç burcunda yücelir. Jüpiter geçmiş yaşamdaki iyi eylemlerin önümüze gelmesinden tutun bu hayatta ne kadar başarı, onur, servet elde edilebileceğimizi gösterir. Jüpiter'in tüm gezegenler arasında bilge olduğuna inanılıyor. Yani güçlü bir Jüpiter sizi her türlü aksilik ve sıkıntıdan kurtarabilir. İç görünüzü ifade eder. İyimserlik ve büyüme hem zihinsel hem de ruhsal, Jüpiter tarafından yönetilir. 

  Ama elbette Jüpiter, diğer gezegenlerle kavuşum kurduktan sonra hem iyi hem de kötü sonuçlar verebileceğinden, doğum haritanızda yerinde olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Dolayısıyla Jüpiter güçlü ve iyi bir yerleşim içindeyse kişiyi doğru ve dürüst yapacak onu bilgeleştirecektir. 

  Biliyorum ne meydan okuyacak haliniz ne de kimseyle yarışacak hevesiniz kaldı. Ama bunun doğamızda olan bir durum olduğunu ve bizi geliştirdiğini asla unutmayın. Zamanında savaş veremediğiniz şeyler için şu an savaş verebilme gücünüz ve bilginiz olabilir. Zafer inananlarındır kelimesi sanki bugün için söylenmiş gibi duruyor. Ne dersiniz?

  Bence yeniden sevebilir,

  Yeniden başlayabilir ve yeniden inanabiliriz.

  Yazının devamı...

  BOĞA BURCUNDA YILIN İLK GÜNEŞ TUTULMASI: Devran dönüyor! Burçlarınıza etkisi nedir?

  Dünyanın finansal ve gıda krizine hazır mısınız? 

  Ay, Boğa burcunda ilerliyor, saat 23.42’de Boğa burcunda 10 derecede Parçalı Güneş Tutulması gerçekleşiyor. Evren baştanbaşa bir organizasyondur. Fakat bu büyük organizasyon içinde bir organizatörlük durumu söz konusudur. Evrenin ancak belli bir aşamasından başlayıp belli bir aşamasına kadar devam eder. Siz bir organizatörsünüz. 

  Vazife duygusuna ve idrakine varmış insanların yaşam liyakatlerine göre, vazife planlarında büyük değişimler olur. İdrak yükseldikçe plan değişir.Her güneş tutulması bu liyakatı ve idrak gücünü ölçer.Bunlar birbirinin düzenleyicisi, denetçisi, yardımcısı halinde ortak amacımızı bize hatırlatır. 

  Bu tutulma etkileri varlıkların tekâmüllerine hizmet etmek, onlar için maddesel ortamlar hazırlamak, henüz otomatik kademede bulunanlara yardım etmek gibi sayısız ruhsal durumlar barındırır.Öncelikle 10-19 derecelerde gezegenleri olan aslan-kova-boğa ve akrepler için önemli bir idrak gücü elde edecekleri bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Yükselen ya da güneş burcunuzda bunlardan biriyse herkesten daha fazla etki altında olacaksınız. 

  Bu durum korkutucu olmasın aksine hayatınızda her şeyin çok hızlı ilerleyeceği muazzam bir dönem olacak.Dünya'daki kişisel, ekonomik ve politik olayları harekete geçiren bir güneş tutulması ile karşı karşıyayız. Aynı zamanda dünya üzerinde meydana gelen büyük depremlere şaşırmamak gerekiyor. Ülkemizde de bu mümkün olabilir. Özellikle doğu Anadolu ve bursa bölgesi dikkatli olmalıdır. Ay, Güneş ile Dünya arasında hareket ettiğinde güneş ışınlarını anlık olarak engellediğini unutmayın. Bu, doğal düzenin değiştiği ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı şeklinde yorumlanır. 

  Aynı zamanda bugün Merkür, İkizler burcuna geçiyor. Güvenliğini ya da ihtiyaçlarını fazlasıyla düşüneceksin. Değişimin bir parçası olmayı kabul et. Süpriz dolu günler sizi bekliyor. 

  motivasyon sözü: Her insanın güçlü bir potansiyeli vardır. Kendine inan. Yeteneklerine inan. Potansiyeline inan! (Aygül aydın) 

  Koç veya yükselen burcu koç olanlar; Gelirlerinizi dengeleyen ve bir yandan yeni kazanma kaynakları geliştirme şansı sunan bir tutulma etkisindesiniz. Kişisel kaynaklar ve parasal gelir evinizi aktive etmesiyle, bu ay daha büyük bir kişisel güç ve finansal özgürlük duygusu kazanmanız mümkün olacak. Uranüs şu an mali durumunuzu sarsıp biraz huzursuzluk ya da istikrarsızlık yaratıyor olsa da kazanmak için mükemmel bir zaman. Kredi raporlarınızın düzelmesi ya da borçlarınızı kapatma konusunda şanslar barındırıyor. Kader size doğuştan gelen para kazanma yeteneklerinizi hatırlatıyor. Bu ister patronunuzdan zam istemek olsun, isterseniz güvenli limanları bırakıp bir zamanlar hobiniz olan bir işten para kazanmak olsun. Hayatınızdaki hikayesi her neyse bununla ilgili önemli gelişmeler kaydedeceksiniz. Özellikle uzun zamandır verdiğiniz emeklerden para kazanma dönemi olarak görülebilir. İlişkilerde ya da aşk hayatınızda hiç olmadığı kadar büyük bir teslimiyet içindesiniz. Bu durum sizi başka bir şeye evriltecek. Gizli düşmanlara ve rekabetlere dikkat edin. Çok kıskanılacağınız bir dönemdesiniz. Düşmeye,sakatlıklara,birdenbire gerçekleşen araç yada elektronik arızalarına dikkat edin.Kendinizi bulduğunuz ve geleceğe dair umutlarınızın güçlenmesi ve allahın size verdiği ışıltı ile yeni bir yola başlıyorsunuz. Venüs-Neptün ve Jüpiter’in sizlerin 12.evinizde olması ise hayallerinizde olan şeyi önünüze getirmeye hazırlanıyor. Belki hayal bile etmesi mümkün olmayan şeylerin içine doğru giriş yapıyorsunuz. 

  Boğa veya yükselen burcu boğa olanlar: 

  Bir yenilenme bekliyorsunuz ve içinizden bir şeylerin birdenbire değişeceğine olan inancınız oldukça yükseliyor. İşte tamda o zamana giriş yapıyorsunuz. Bu tutulma mükemmel bir zaman. Uranüs burcunuza girdiğinden beri (2018 mayıs) hayatınızın her alanında büyük değişiklikler yaşamış olabilirsiniz. Ev, iş, ilişkiler ve sağlığınız ya da büyük değişimler gibi. Değişime kapalı bir yönünüz olduğu için ve ayrıca biraz daha fazla konfor, güvenlik ve öngörülebilirliği tercih ettiğiniz için değişiklikler 2018 yılından beri sizi çok rahatsız etti. Ama bu tutulma haritanızın en önemli noktası olan sizde gerçekleşiyor. Bu güneş tutulması kendinize medyan okumanızı sağlıyor ve çığır açan dönüşümlere gönül rızasıyla katılmayı kendiniz istiyorsunuz. Bu tutulmanın en önemli parçaları olan Venüs, Neptün ve Jüpiter gezegenleri ile kendinize en derin arzularınızın ne olduğunu sorun ve ilerlemekten korkmayın. Kaderin kapısı yeniden aralanıyor ve kaderin üstünde bir kader varmış söylemini size söyletiyor. Tanıştığınız insanlar ve başlattığınız projeler artık sizin için 20 senelik bir dönemi başlatıyor. 

  İkizler veya yükselen ikizler: 

  Bir fırsatın eşiğindesiniz ama sanki bu mesajı okuyamıyor gibisiniz. Kendinizi hazır hissetmediğiniz için şu an çok gerginsiniz. Biraz daha kendi içinize çekilmeli ve çevrenizdeki olayları gözlemlemelisiniz. Sessizlik ve dinginlik bu güneş tutulmasında sizi daha güçlü biri yapacak. Arka planda kalmak ve çevrenize destek olmayı seçmek sizleri şifalandıracak.İş ortamınızda sevilmediğinizi düşünüyor ya da işlerle ilgili zorluklar yaşıyorsanız burası ile ilgili bir aydınlanma söz konusu olacak.

  Fırsat sizi çağırıyor, ancak mesajı almak için kozmik olarak hazır ve hizala olduğunuzdan emin olmanız sizin için en iyisi olabilir. Şu an içe dönük bu enerjiyi 15 Mayıs sonrası gezegenlerin ikizler burcuna geçmesi ve ikizler sezonun açılmasıyla pozitife döndüreceksiniz. Bu yüzden şu an ki enerjiyi boşa harcamayın. Bunun yerine, bu zamanı ruhsal bir sıfırlama olarak kabul edin. Artık sizin maddesel, duygusal veya ruhsal pilinizi tüketen her şeyden kendinizi kurtarmayı düşünme zamanı geldi. Bir uygulamada arkada açık kalan sekmeleri kapatmak ve işletim sistemini hızlandırmak gibi düşünebilirsiniz. Yapmaktan hoşlandığınız şeyler ve birlikte yapmaktan hoşlandığınız kişiler kimler? Bu zamanı yeniden şarj etmek için ayırın. Kendiniz üzerine düşünün, dedikodulardan veya kendinizi savunmak zorunda kalacağınız toksik ilişkilerden çıkın. Yeni gelecek iş tekliflere açık olun ve parasal kaygı gütmeden başlamayı seçin. 

  Yengeç veya yükselen burcu yengeç; 

  Yaşamın içinde eksikliklerin ve boşlukların var. Bunları en derinden hissettiğin zamanlardasın. Doğa boşluktan nefret eder yani bir eksikliğin olduğu yerde doğa onu doldurmak için çalışacaktır. Kendine izin vermenin ve akışta kalmanın doğaya o alanı vermenin zamanı geldi. Bu güneş tutulması senin hayatında hem kişisel hem de sosyal noktada yenilikler katma fırsatı verecek. İş hayatınızdaki sarsıcı değişimleri sizleri başka bir yöne götürmeye sevk ediyor. Yeni bazı başlangıçlara ve yeni bazı kurulumlara çekiliyorsunuz. Hayatınızdaki insanlar bu dönemde çok önemli. Özellikle bu güneş tutulması ile eski aşkların, arkadaşların veya hatıralarınızın gündeme gelmesiyle burayla hesaplaşıp kuzey ay düğümüne karşı bunları artık çözmeniz gerektiğini vurguluyor. Kuzey ay düğümü aslında kader düğümlerinin çözüldüğü yerdir. Kader ağlarını örüyor ve beklemediğiniz bir duygusal yöne ilerliyorsunuz. Bu hem maddi hem manevi. Bu sizi bambaşka bir huzura götürecek. Artık korkularınızı geride bırakın ve sadece eğlenin. Burada akışa teslim olarak kalırsanız büyük bir şans size doğru gelecektir. Daha sosyal çevreye açıldığınız bir zaman dilimindesiniz. İş arayışınız varsa bir işe yerleşebilirsiniz. Ya da çok şanslı bir şekilde beklediğiniz bir projenin hızlıca çözülmesini gözlemleyebilirsiniz. Aşk hayatınızda ya da evlilik hayatınızda beklenilmeyenleri bekleyebilirsiniz. Ya işler yoluna girecek ya da artık birçok şey yolundan çıkacak. Bu ne olursa hayrınıza ilerleyecek ama siz yine de sizden kaynaklı olmasın isterken tahammül seviyenizin azaldığını göreceksiniz.Düşmanlıklara karşı dikkatli olun. Popülariteniz artıyor. Kariyerinizde önemli bir liderlik kararı içine giriyorsunuz. Araç alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Parasal ani kararlar vermeyin. Bu dönem yanılmaya çok açıksınız. 

  Aslan veya yükselen burcu aslan; 

  Yaşam yönün ve tüm dikkatlerin şuan kariyerinde ilerliyor. Başka bir şey düşünemez halde oldunuz. Güneş tutulması ışıkları ile dikkatler senin kariyerinde olacak ve gerçek bir zaferin tadını çıkarmak için hareket edeceksin. Kariyer hayatında son 5 yıldır asla istediklerini alamadığını biliyorum. Sanki sürekli kabın şeklini almak zorunda hissettiğin bir dönem geçti.Ama kader Düğümleri, 10. Ev’de adeta seni şöhret, kariyer ve sosyal imaj noktasında başka bir şekle büründürüyor. Özellikle çok çalışıyorsanız ve destekleyici bir çalışma ortamındaysanız ödüllerin ve tanınmanın devreye girmesini bekleyebilirsiniz..Ancak, kendinizi ilhamsız, tembel veya diğer öncelikler tarafından başka bir şekilde dikkatiniz dağılmış olarak bulduysanız veya idealden daha az çalışan bir ekibin parçasıysanız kozmosun sizin için göksel bir rota düzeltmesi olabilir. Kader Düğümleri sizi kişisel kaderinizi düşünmeye çağırıyor ve hepimizin çalışması gerekiyorsa, en azından sevdiğiniz bir şeyde çalışın diyor- ya da bu size sevdiğiniz şeyleri yapmak için zaman ayırmanız için finansal ve kişisel özgürlüğe izin veriyor. Bunu hak ediyorsun.Çünkü çok yoruldun… 

  Başak ve yükselen burcu başak olanlar: 

  Bu güneş tutulması içinizde gizlediğiniz ve sürekli bastırdığınız korkularınızı ortaya çıkartıyor olabilir. İlişkilerde çok zorlandığınızı ve artık düzeltemeyeceğiniz şeylerin üzerini örtme kısmında olmak istemiyorsunuz. İlişkilerde durumlar hızlanıyor. Birdenbire bir ilişki içinde kendinizi bulabilirsiniz. Aşk hayatınız hareketleniyor. Sizler için çok masum bir güneş tutulması olsa da kafa karıştırıcı yönüyle umutlarınızı, hayallerinizi ve aşk hayatınızı güzel bir şekilde etkileyecek. Hayatınızı takip etmeniz, düzene sokmanız için çok güzel bir fırsat diyebiliriz. Ancak bu dönem de de kendinize biraz daha dikkat etmeniz gerekebilir. Bedensel olarak kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bunun en büyük sebebi de zihinsel karışıklıklarınız. İlişkilerinizi sorgulayabilirsiniz. Kendinizi tahmin bile etmediğiniz durumlar içerisinde bulabilirsiniz. Mutlu olmadığınız yerde durmayın. Çok hızlı bir şekilde mali durumunuz yoluna giriyor. Yurtdışı bazlı yapacağınız çalışmalar ya da vize işlemleri gibi durumlardan hızlı sonuçlar alabilirsiniz. 

  Terazi ve yükselen burcu terazi olanlar; 

  İş ve çalışma hayatınıza yeni bir düzen getirmek isteyebilirsiniz. Bazı sorumluluklar size ağır gelmiş olabilir. Stres yönetiminde başarılı olabilirseniz sorunları daha kolay atlatabileceğiniz bir dönemdesiniz. Kendinizi sıkmayın ve hayatın getirdiği durumları da kabullenerek karşılamayı başarın. Beklenmedik teklifler hayatınıza sürpriz katabilir. Bu yeniay ile eski ilişkilerinizi yeniden güçlendirebilir ve telafisini yapabilirsiniz. Sürpriz proje ve kazanımlar sizi güçlendirecektir. Orjinal işlerin peşine düşün. Klasik olanı artık yıkma zamanı denilebilir. Hukuksal süreçlerinizde önümüzdeki iki hafta şaşırtıcı gelişmeler yüzünüzü güldürecektir.Evlilik ya da bir ortaklık sonlandırıyorsanız bu durum en doğru zaman olabilir. Çünkü artık hayatınızda kimsenin yükünü çekecek haliniz kalmadı. Kendinize bakın ve kariyer hayatınızda özgürleşin. Kimsenin iki dudağının arasında vereceği karar mahkum değilsiniz. Yeteneklere odaklan 

  Akrep ve yükselen burcu akrep olanlar: Hayatınızda bir şeylere yetişemiyor olabilirsiniz. Her şey birikiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu süreçte yakın çevrenizle birlikte olmak onlarla vakit geçirmek size iyi gelecektir ancak onlarla da (arkadaş ve ailenizle de) aranızda bazı konular ile ilgili ufak sürtüşmeler yaşanabilir. Kimseyi kırmamaya onları olduğu gibi kabul etmeye özen gösterin. Aşk hayatınızda kafanız karışık olabilir. Geçmiş hataları tekrarlamak sizi sadece geriletir. Kendinizi manipüle etmeyin ve rasyonel bir akıl içinde hareket edin.Özellikle ilişkileriniz de kendinizi tükenmiş hissedebilir ve bununla ilgili belirli aksiyonlar almakta zorlanıyor olabilirsiniz. Sizi vaat edilmiş sınırlar içinde dolanıyor ve içinizde bunun öfkesi ile dolup taşıyorsunuz. İlişkilerinizde kafa karışıklığı yaşayacağınız konular hızlı bir şekilde yoluna giriyor. Burada nasıl ilerleyeceğinizi siz belirleyeceksiniz. Belkide kaderin yönünü tayin eden şey nerde vazgeçeceğinizi iyi bilmenizdir. Sizi tüketen ve mutlu olmadığınız ilişkilerde yalnız kalma korkusundan ötürü kendinizi yıpratmamalısınız. Aynı zamanda yeni bir ilişki inşa ediyor olabilirsiniz. Yeni ve uzun ilişkileri başlatmak veya sözler vermek için harika bir güneş tutulması fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Aşk hayatınızda rota yeniden hesaplanıyor diyebiliriz. Bir çok akrep evlilik kararı alabilir ya da var olan evliliklerinde bazı aydınlanmalar yaşayabilirler.Aynı zamanda bu dönem içerisinde çalışmak, düzene girmek, planlar yapmak ve eksikliklerinizi tamamlamak, kendinize bir hobi edinmek sizin ilacınız olacak. Eğer net olursanız, kararlarınızın arkasında durursanız yaşanılacak pürüzleri büyümeden kontrol altına alabilirsiniz. 

  Yay ve yükselen burcu yay olanlar:Kariyerinizle ilgili önemli bir değişim ve beklenilmeyen kararlar içinde olabilirsiniz. Hayatınıza birini almak, büyük kararlar vermek ve beklenmedik konuşmalar yaşamak kısa bir süreliğine tüm dinamiğinizi değiştirecek. Daha önce yaşamadığınız kadar ilginç bir ilahi adalet sürecine ilerliyorsunuz. Ne istediğinizi bilmeniz ve ne yöne gitmeniz gerektiğine karar verin. Çalışma hayatınızda ve hedeflerinizde kendinizi yeniden güncelleme fırsatları yakalayacaksınız. İlişkilerde kalbiniz kırık olabilir ama bu demek değil ki hep böyle olacak. Kırgınlıklarınız son buluyor.Bu dönemde parasal ve finansal konular da bir yön kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum sizi gelecek kaygısı içine çekiyor olsa da bununla alakalı tüm problemleri yeniay ile çözüme kavuşturacaksınız. Kendinizi geçmişte yarım kalan projeleriniz, iş planlarınız, mülakatlarınız ile tekrar ilgileniyorken bulabilirsiniz. Kendi kendinizin rehberi olabilirsiniz. Mantıklı bir şekilde düşündüğünüzde ve dingin kaldığınızda neyin doğru neyin yanlış olduğunu ayırt edebileceksiniz. Aşk hayatınızda bazı gerçekleri daha iyi görüyor olabileceksiniz. Ne de olsa gerçekleri görmek sizin işiniz ama gördüğünüz gerçeklerleri de keşke düzeltseniz. Bu güneş tutulması sizin için büyük dönüşüm zamanı. 

  Oğlak:Bu güneş tutulması ile hayatınız da dönüm noktası olacak olaylar içerisine ilerleyebilirsiniz. Kendinizi ruhsal anlamda köşeye sıkışmış hissediyorsunuz. Ha bugün ha yarın diye düzenlemeye çalıştığınız konularınız artık net bir şekil içerisine giriyorsunuz. Sizler de bu tutulma ile birlikte korkusuzca yeniliklere açık bir şekilde ilerleyin. Aynı zamanda maddi konular; ertelediğiniz bazı durumlar tekrardan karşınızda bulunabilir. Var olan maddi durumunuzu dikkatle korumanızı ve gereksiz harcama eğilimlerinizi ortadan kaldırmanız gerekiyor. Gereksiz risklere girmemelisiniz. İlişkileriniz konusunda fazla hassas ve kontrolcü davranıyor olabilirsiniz. Bu dönemde biraz daha kontrolü elden bırakıp tamamen kendinizi düşünmeye yönelmelisiniz. Aşk hayatınıza geçmiş canlanıyor ve ilişkiler önünüze geliyor olabilir. Gerçekten sevildiğinizi hissettiğiniz bir zamandasınız. Beklentilerinizi yüksek tutmak size göre bir davranış değilken hiç olmadığınız kadar bu duygu içindesiniz. Yurtdışı seyahetleriniz veya yurtdışı,eğitim konularınız varsa çok güzel sonuçlar alabilirsiniz.Zihninizde ki stresi yönetin ve kendi kendinizin yolunu açın. Hayattan zevk almak,aşık olmak veya mutlu olmak,kimseye öfke ya da kin duymamak ne önemli bunu hissedin. Bazı şeyler düzeltilemez. Bırakmak en doğrusu olabilir. 

  Kova veya yükselen burcu kova olanlar; Hayatınızda hareketlilik söz konusu. Bununla birlikte ilişkilerde bazı kesin kararlara gideceksiniz. Önceden direttiğiniz, olması için çok çaba sarf ettiğiniz şeylerde artık zorlamamak gerektiğini fark edeceksiniz. Ve bu yeni gelişen durumlar hayatınızda çok önemli atılımlara neden olacak. Ekonomik koşullarınızı düzene sokmak istediğiniz ve eksiklerinizi tespit ederek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket etmeyi öğreneceğiniz bir güneş tutulması deneyimliyor olabilirsiniz. Çeşitli yazışmalar ve iletişimle alakalı önemli konular bu yeniayda konunuz olabilir. Engellenmiş olan önünüze set çekilmiş olan bazı konularda bu engeller ortadan kalkabilir ve yolunuz açılabilir. Adım adım hedefinize doğru ilerleyebilirsiniz. Yaşamınız içinde köklü değişimlere ilerliyorsunuz. Birçok şeyin yolunda gitmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Kendinizi çok fazla baskılamayın. Arkadaşlık ilişkilerinizde bazı ihanetler ya da arkadan iş çevirmeler önünüze gelebilir. Bunlar üzerinde eskisi gibi konuşarak zaman kaybetmek sadece sizi yıpratır. Allah’a havale edip yolunuza devam edin. Herkes kendi cehennemini kendi yanında götürür. Ne kadar güçlüymüşüm ve neleri aşmışım dediğiniz mis gibi çiçeklerle dolu bir yola girdiğiniz dönemdesiniz. Artık geçmişi geride bırakın.Yurtdışı projeleriniz varsa ya da yurtdışı seyahetleriniz bunlarla ilgili yeni kararlar alıyorsunuz. Daha fazla gezmek ve daha fazla özgürleşmek istiyorsunuz. Zincileri kırıyorsunuz.Kredi çekmek ya da başvurmak için doğru zamandasınız. 

  Balık:Sizi kuşatan koşulları ve kontrolünüz dahilinde olmayan durumları iyi yönetmelisiniz. Kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz psikolojinizi düzeltmek için durumları biraz daha iyi değerlendirmeniz ve motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekiyor. Hayatınızdaki roller artık değişiyor olabilir. Bunu daha rasyonel bir şekilde ortaya sunmalısınız. Çalışma hayatınıza odaklanarak size kendinizi iyi hissettiren şeyler yapmalısınız. İlişkinizde bitmesi gereken şeyleri hayatınızdan çıkarmayı başarmalısınız. Yeni bir dönemin ayak sesleri bu tutulma ile geliyor.Belki uzun zamandır istediğiniz ülke ya da şehir ya da yaptırdığınız ev değişimini gerçekleştiriyorsunuz. Gelecek ile alakalı yaptığınız planlara projelere odaklı yeni başlangıçlar yapmak istiyorsunuz. Bunun için önceliklerinizi iyi belirlemeli başlangıçlarınızı ona göre yapmalı ve hayallerinizi de ona göre kurmalısınız. Çevrenizdeki boş kalabalıktan ve gereksiz fedakarlıktan çıkın. Daha eğitim ve öğretim alanına yönelin. Hem kariyer hayatınızda hem kendi kişisel hayatınızda yapacağınız planlamalar size kendinizi çok iyi hissettirecek ve bunların faydasını kısa bir zamanda göreceksiniz.Aşk kapıyı ansızın çalar bunu unutmayın.

  Yazının devamı...

  30 Nisan: Yılın ilk güneş tutulmasına hazır mısınız?

  Evren baştanbaşa bir organizasyondur. Fakat bu büyük organizasyon içinde bir organizatörlük durumu söz konusudur. Evrenin ancak belli bir aşamasından başlayıp belli bir aşamasına kadar devam eder. Siz bir organizatörsünüz.

  Vazife duygusuna ve idrakine varmış̧ insanların yaşam liyakatlerine göre, vazife planlarında büyük değişimler olur. İdrak yükseldikçe plan değişir.

  Her güneş tutulması bu liyakatı ve idrak gücünü ölçer.

  Bunlar birbirinin düzenleyicisi, denetçisi, yardımcısı halinde ortak amacımızı bize hatırlatır. Bu tutulma etkileri varlıkların tekâmüllerine hizmet etmek, onlar için maddesel ortamlar hazırlamak, henüz otomatik kademede bulunanlara yardım etmek gibi sayısız ruhsal durumlar barındırır.

  Otomatik kademe dediğimiz yer astrolojiyi safsata bulan, kadercilik ile kendine bir yaşam biçimi belirlemiş kişiler grubudur. Bu yazıyı okuyanlar zaten uçağını otomatik pilottan çoktan alan insanlardır.

  Yazıyı bu şekilde detaylandırıyor olma sebebim astroloji okurken kendi içinizden “hani ya nerde bana bir şey olmuyor” işte “her güneş tutulmasında aynı hikâye” gibi yüzeysel bakış açısı içinde okumayın diye. Çünkü her tutulma ve her gökyüzü olayı bir düzenleyici ve idrak görevi kuruyor.

  Aslında Allah bizleri yaratırken maddenin ruha hizmet etmesini istemiş. Ama bizler bu dünyada maalesef ruhun maddeye hizmet etmesine izin vermişiz gündür bugündür ise mutlu olamıyoruz.

  10’ derece de gerçekleşecek uranüsyen güneş tutulmasının yansımaları ne olabilir?

  Öncelikle 10-19 derecelerde gezegenleri olan aslan-kova-boğa ve akrepler için önemli bir idrak gücü elde edecekleri bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Yükselen ya da güneş burcunuzda bunlardan biriyse herkesten daha fazla etki altında olacaksınız. Bu durum korkutucu olmasın aksine hayatınızda her şeyin çok hızlı ilerleyeceği muazzam bir dönem olacak.

  Hayatınızda hızlı bir değişim yaşamaya hazır mısınız? 

  Dünya'daki kişisel, ekonomik ve politik olayları harekete geçiren bir güneş tutulması ile karşı karşıyayız. Aynı zamanda dünya üzerinde meydana gelen büyük depremlere şaşırmamak gerekiyor. Ülkemizde de bu mümkün olabilir. Özellikle doğu Anadolu ve bursa bölgesi dikkatli olmalıdır. Ay, Güneş ile Dünya arasında hareket ettiğinde güneş ışınlarını anlık olarak engellediğini unutmayın. Bu, doğal düzenin değiştiği ve hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı şeklinde yorumlanır.  

  Tutulmalar sırasında, artık kader kozmik direksiyonumuzun kontrolünü aldığına gösterir ve olması gerekene doğru yön çevirir. Olması gereken olacaktır.  Özellikle Uranüs de bu tutulma tarafından tetiklendiğinden bazı şeyleri sarsmaya geldiği ortada diyebiliriz. 

  20 Mart’ta Elon Musk ile ilgili bir tweet atmıştır. Nisan ayı onun kariyer hayatıyla ilgili önemli bir kadersel başlangıç diye. Dün gece twitter’ı satın aldığını açıkladı. Dünya başka yere doğru savrulduğunun ilk sinyallerini vermeye başladı. Tabi kimimiz bunun altında yatan derinliği görebilirken diğerimiz ne abartıyorsunuz işte adam satın aldı diye bakıp geçiyor. 

  Hayat böyle bir yer… 

  Dengeler her zaman değişir.

  Hiçbir şeye sahip olduğunuzu sanmayın.

  Kendimize bile sahip değilsiniz.

  Hayatın tadını çıkarın. Yaşam çok kısa…

  Dünkü eylemlerimiz aslında bugünkülerin ön hazırlıklarıdır. Böylece dün yaptıklarımızla, bugünkü kaderimizi yazarız…

  Bir şeyler yapmamız lazım.

  Bazen bir kenara çekilip dünyadaki insanların telaşını izliyorum.

  Neden bu kadar delicesine koşuşturup duruyorlar.

  Neden sanki hiç ölmeyecekmiş gibi kibirle, gururla yürüyorlar.

  Bu kadar malı mülkü biriktirip ne yapacaklar….

  Hepsi aklından ölümü ve fani olduğunu sildi mi acaba…

  Yok olup gideceğiz arkadaş. Şu kısacık ömrümüzde ne kadar yapabiliyorsak iyilik yapmalı güzellikler için çaba sarf etmeliyiz. Başkasının iyi olmasını istemek neden bu kadar zor? 

  Dünya boğa burcudur… Belki de dünyayı daha derinden anlamamız gereken bir tutulma etkisindeyiz. 

  Her ne olursa olsun, bir gün gelecek ve hiç olmamış, hiç yaşanmamış gibi olacak. Belki soluk bir gölgeden başka kalıntı da bırakmayacak. Bu yüzden diyorlar dünyanın vefası yoktur diye... 

  Güneş tutulması gerçekleştiği boylamda, Cassiopeia takım yıldızında olacak. (Kraliçe takımyıldızı).  Mitolojik öyküsünü araştırabilirsiniz. 

  Bu sembolizmi, yeninin inşası için gereksiz olandan ayrılmayı işaret eder ve gereksiz saçma gururdan uzak durmayı anlatır. Kibirden ve dünyevi şeylere sahip olamadığımızın göstergesidir. Bu işaretleri takip edersek aslında doğruyu buluyoruz. 

  Ruh kalıcıdır… 

  Varoluşumuzu keşfetmek ve onu sevmek gerçek başarıdır. 

  Dünya denen gezegenin de varlığının geçici olmasını kabul etmek zaten varoluşu keşfedenlerin işidir.
  Tek tük de olsa her gün birileri varoluşunu seviyor ve uykusundan uyanıyor.

  Makus talihini değiştirme adına biraz astroloji biraz psikoloji biraz felsefeye eğilerek farkındalıklarını arttırıyor. Farkındalığı artanlar daha da acı çekiyor çünkü onu kim anlıyor kim dinliyor….

  Kişi daha da sessizleşiyor…

  Bu uyanış ve sessizlik en güzelidir…Bunu yapanları ve bu yazıya düşenleri ayrıca tebrik ederim… Şöyle kendinizden bir makas alın ve helal olsun sana bee deyin.
  Bu düşünceden hiç sapmadan devam ediniz, sizi gerçek kendinizle yüzleştirecektir.
  Ve lütfen ayakta kalmayın, geçin oturun arkalarda boş yerler var; 
  aramıza hoş geldiniz…  

  Yarın burçlarınıza göre etkisi yazısı ve videosu gelecektir…

  Mutlu güneş tutulmaları dilerim…

  Yazının devamı...

  Güneş ve Ay tutulmaları benim hayatımı nasıl etkileyebilir ki?

  Maalesef insanoğlunun en büyük ruhsal sorunu bağ kurmaktır. Yaşlı bir teyzeye durup yardım etmenizle acele çözülmesi gereken bir işinizde sıranın hemen size gelmesi arasında mesela bir bağ vardır. Ya da iş arkadaşınızın dedikodusunu yapmanızla akşam dayanılmaz yaşadığınız mide ya da baş ağrısının arasında bir bağ vardır. İşte bu bağları kurmak üstün bir zekâ, iç görü ve akıl işidir. Aklımızın ermediği şeylere yalan deyip geçmek ise en kolayıdır. 

  4000 yıllık kadim bilgileri günümüze taşıyarak ve kendi şahsi gözlemlerimle olası ihtimalleri sizlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 

  Peki nedir bu tutulmalar? 

  Astroloji de Ay, duygularımızı ve güvenlik ihtiyacımızı anlatırken Güneş, irademizi ve kendi arzularımızı nasıl ortaya koyduğumuzu gösteriyor. 

  Ay'ın geçmişle ve güvenlik duygusuyla ilgisi varken Güneş’in gelecek ve seçmek ile alakası olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada daha da istikrarsızlaşan şey genelde ay tutulmaları olur. Güneş tutulmaları hayatımızda daha fazla gerçek seçimler yapma zamanıdır. 

  Ay tutulmalarında insanlar daha korkak ve daha tepkisel hale geliyor. Bu daha büyük güvensizliğin ortaya çıkması ya da insanlarla duygusal yüzleşmelerin yaşanması anlamı taşıyabilir. Ay tutulması, insanları güvenli bölgelerinden uzaklaştırabilir. Ay tutulmalarında güvendikleri bir şey kalıcı olarak başkalaşım geçirebilir. Bu sadece duygusal olarak fark etmediği bir şeyi daha görünür hale getirir. 

  Güneş tutulmasında, güneş gizlenir. Güneş, Astrolojide geleceği ve seçim gücünü yönetir. İradenizi ortaya koyduğunuz şeydir. Ay, Güneş ile kavuşur. Bu nedenle güneş tutulmaları geçmişi yeni bir olay ile dönüştürür. Duygusal olarak artık hissettiklerinizi iradeye dökme zamanıdır. 

  Tutulmanın meydana geldiği tarih zamanları özellikle güçlü bir etki hissettirse de aslında yaklaşık 6 ay sonrasına kadar ki süreçte etkisini göstermeyi başlar. Tutulmaların gerçekleştiği derecelere sırasıyla gelen diğer gezegenler ise olayları sürekli tetikler. 

  Tutulmalar, perspektifte bir değişikliğin habercisidir. 

  Yeni başlangıçlar açar ve eski döngüleri sona erdirir. Tutulmanın yarattığı Güneş ile Ay'ın parlaklığının geçici olarak gizlenmesi, odak anlarını temsil eder. Aynı zamanda bir belirsizlik ve şüphe zamanıdır, aynı zamanda büyük bir öğrenme zamanıdır. Odaktaki kayma ile kendimiz ve dünya hakkındaki şeyleri algılarız. Karanlık bir yolda araba sürerken arabanın içinde açık olan ışık sürücüyü etkiler. Sürücü arabanın içindeki ışığın kapanmasını ister ve yola odaklanır. Bunun gibi düşünebilirsiniz. 

  Bazı şeyler öne çıkarken bazıları arka planda kalıyor. Dolayısıyla bu, yalnızca tutulma gününde değil, uzun vadede ortaya çıkan yoğun bir değişim zamanıdır. Bu bırakma, dönüşüm ve kabul ile ilgili olacaktır. Ancak tüm haritalar bu yoğunlukla bağlantılı değildir. Doğum haritalarınıza göre hangi alanda bu değişim başlayacak bulabilirsiniz. 

  Tutulmalar, bakış açılarındaki değişiklikleri haber verir. Bazı şeyler büyütülürken, diğerleri gölgeye dönüşür. Böylece kendimizin ve dünyanın diğer yönlerini keşfedebiliriz. Tutulmalar her zaman bir grup insanı içeren döngüsel olaylarla ilgilidir. Topluluklar, halklar, ülkeler, kurumlar vs… 

  Ay düğümlerinin hareket ettiği eksen, değişim ve dönüşüm geçirecek sektörler ve dünyasal konulardan bahseder. Dünya astrolojisinde bunun anlamı çok daha farklıdır.

   

  Tümü Boğa ve Akrep burçları ekseninde gerçekleşecek. 

  Bunun nedeni, tutulmaların her zaman çiftler halinde gerçekleşmesi ve antik çağlardan beri bilinen ve Saros döngüsü adı verilen iyi tanımlanmış bir döngüyü takip etmesidir. "

  Tutulan burcun temaları tarafından yönetilen konular bu dönemde belirgindir. Boğa ve Akrep tam olarak elde tutma ve dönüştürme hakkında bize fikir verir. Bu nedenle tutulmalar dünya ekonomisine güçlü bir şekilde yansıyacaktır. Ekonomik bir toparlanma arayışı kesinlikle geniş bir revizyonu ve gerekli olmayan şeyleri bırakmayı gerektirecektir. 

  Özellikle ABD bölgesinde iç savaş ve ekonomik zorluk eylemleri şaşırtıcı olabilir. Toplumlar isyanlara yönelebilir. 

  2022 tutulmalarının en zorlayıcı yönü Satürn ve Uranüs gezegenleri arasındaki kare açının devam ediyor olmasıdır. İstikrarsızlıkları vurguluyor. Maddi konuların yanı sıra sahip olma, zengin olma ya da güçlü olma enerjisini tetikliyor. 

  Güneş tutulması Boğa burcunda 10 derecede gerçekleşecek ve Uranüs gezegeni ile kavuşacak. Tutulmanın gerçekleştiği boylamda, Cassiopeia takım yıldızında olacak. (Kraliçe takımyıldızı).  Mitolojik öyküsünü araştırabilirsiniz. 

  Bu astronomik ve astrolojik fenomenin sembolizmi, bu nedenle, yeninin inşası için gereksiz olandan ayrılmayı işaret eder ve gereksiz saçma gururdan uzak durmaya işaret eder. Aynı zamanda yüce gönüllü insanların özgür kalacağını söyler…   Çünkü kraliçe kibirli ve egosu yüksek biridir. Mitolojide rehin alınır ve yüce gönüllüğü öğrenene kadar tutsaktır. Sorsak hepimiz yüce gönüllüyüzdür :) 

  Peki kim bu kibirli, kavgacı ya da kendini beğenenler….

  İşte güneş tutulması ya da ay tutulmaları bu yüzden var…

  Allah bazılarımızı eleyecek. Çünkü Allah bilir kimin ne kadar yüce gönüllü olduğunu.

  Kimin kalp kırdığını, kimin canını yaktığını, kime kötülük beslediğini….

  Allah muhteşem bir planla her şeyi bize hazırlamış ve sunmuş. Tek yapmamızı istediği her şeye rağmen iyi bir insan olarak kalmayı başarmaktır… Demiştim size iyiler bir gün muhakkak kazanır diye…

  O zaman yarışmacı arkadaşlara başarılar dileyelim :)

  Sıradaki yazımız tutulma etkileri olacak. Takipte kalın… https://www.instagram.com/astromatik/?hl=tr

  Yazının devamı...

  16 Nisan TERAZİ DOLUNAYI! Sen ara, nasıl olsa kapanmayacak bu yara.

  Tabi bu uyandırma işleri de zordur. Başına dert alırsın…

  Nasıl küçük bir çocuk uyanmasın diye parmaklarının üstünde gezersin ve ev işlerini yaparsın bunun gibi düşünün. Kimse kimsenin uyanmasını maalesef istemez.

  Annem, evde babam uyanmadan yemek yapmaya çalışırdı.

  Ne kadar insan uyanırsa o kadar gürültü çıkar ve işler zorlaşır. 

  Mantık bu olduğu için genelde uyanmış insanlardan sistem pek hoşlanmaz ve onları hırpalar. Çünkü ne uyandığında günaydın der ne de kahvaltısını bir anne gibi önüne getirir. Diğer uyanmışların arasına karışıp bu farkı kapatmanızı ister. 

  Bir uyanış hikayesi… 

  Bir sabah kalkarsın eşin dediğin adam 3 çocuğunla sana bu evden git seni istemiyorum der.

  Sen uykudan uyanmışsındır. Ama bunu bilmezsin. Uyku hali budur işte…

  Herkes uyur… 

  Dersin ki ben geri nasıl uyurum.

  Çünkü bunun için şimdi kim efor harcayacak? 

  2014 Nisan ayında yine bir Terazi dolunayında bir Terazi arkadaşımın ablasına aynen eşi böyle demişti. 

  Kadın evden kovulmasının sebeplerini aramaya yola çıktı.

  Neden neden diye dövünüyordu. Bende kardeşine sohbet esnasında bunun nedenini arayacağına iş arasın bence hemen dedim. Kulağa acımasızca geliyordu ama içinde sihirli bir cümle olduğunu düşünüyordum. Çünkü kendisine acıma faslına son vermeliydi. 

  Kızcağız dedi ki bunu hemen ablama söylemeliyim. Çok haklısın. 

  Sonra bu cümle ile bir aydınlanma yaşayarak hemen işe girdi. Ailenin yanında üç çocukla kalmak korkunç bir durumdu. Bu kadıncağız buradan nasıl çıkacağını bilmeden geçici bir süre fikriyle yoluna devam etti.

  Ev temizliğine gitti ekstra market kuryeliği yaptı derken 2017 yılında kendi evini aldı. Çok çalışkan olduğunu fark etti ve şansı vardı ailesi yine de yardım etti. Genelde bu tür konularda toplumumuzda aile istemez. 

  Velhasıl hikâyede daha neler var neler ama lakin sonuna bağlayayım. Bu Terazi dolunayında eski kocasının şimdiki eşi adamı evden kovuyor. Hatta adamın tüm parasını hesabına geçirmiş. Şirket ortakları ile iş birliği yapmış. Adam kartından bir lira bile para çekememiş. Eski kocasının bir lirası bile yokmuş. Kadın evi de satmış falan filan… 

  Adam ne olduğunu şaşırmış. Terazi dolunayında eski eşi ve çocuklarının yanına gitmiş. Ağlayarak yaşadıklarını anlatmış. Adam eski karısının bahçe içinde 2 katlı yaşadığı evi görünce şok olmuş. Ağlarken bir yandan burayı nasıl aldığını sormuş. Ben sana hiç para vermedim nasıl yaptın burayı demiş bide… 

  Kadın her şeye rağmen kahvesini yapmış, önüne koymuş ve ona bir gece geçirmesi için yer vermiş…Kaç insan yapabilir ki? İskelen ıssız, limanın boş ama sen boğazdan geçen gemilere bakıyorsun gibi… 

  Bu hayat böyle bir yer işte… Kimseyi yaralamayacaksın.

  Bu, yılın ilk Güneş Tutulmasından önceki son dolunayı dün yaşamış olsak da artık yepyeni bölümlerin başlayacağını bize gösterdiğine işaret ediyor. 

  Bu dolunayın içinde Plüton var ve çok aktif görev yapmaktadır.

  Her dolunay, fiziksel alanımıza farkındalık getirmek için kendi hikayesine sahiptir.  

  Buradaki hikaye senle ben arasındaki bizi bulma hikayesidir.

  Başrol oyuncusu bu hikâyede Plüton’dur.  Plüton güneşi ve ayı kışkırtıyor ve harekete geçmemiz için ekstra baskı uyguluyor.  Plüton deyince aklıma bir yanardağ geliyor …

  Yüzeyin altında demlenen şeyler var.  

  Bu şeylerin farkında olabilirsiniz ama elinizden bir şey gelmiyor hissine kapılıyorsunuz. Bunlar sizi sıkıştırıyor.

   Her iki şekilde de Plüton, bu ayın ışığı altında ortaya çıkacak şeylerle sizleri zorlayacak. Çünkü siz kendinizi zorlamadınız.

  Bunun kulağa korkutucu gelebileceğini biliyorum ama lütfen artık kendinize izin vermeyin.  

  İlerlememizin ve iyileşmemizin tek yolu sizi yaralayın şeyleri hayatınızdan tamamen çıkarmak.  Karanlıkta kalmak sadece daha fazla karanlık getirir.  Işığın tadını çıkarmak daha fazla ışık getirecek.

  Sizi yenilikçi ve cesur olmaya davet ediyorum.  

  Bugünü daha fazla kendinizi yenileyeceğiniz konulara odaklanarak geçirmenizi öneriyorum.

  İlişkiler çok hassas bir dengede olacak.

  Dengede olmadığımızda endişeli, depresif, kızgın hissedebiliriz. Öfkenizi kontrol edin. Terazi dolunayı bağrış çağrış sevmez. Ne olursa olsun bir yerlerde muhakkak sınırlarınız zorlanacak sessiz kalmak en güzeli olacak.  

  Peki bunu nasıl düzeltebiliriz? 

  Düzeltme fikrinden vazgeçin. Siz sadece uyumlu, sakin ve nazik biri olun. Her şey o zaman düzelmeye doğru ilerleyecek. 

  Kendimizle alakadar olmamız gerekiyor. Belki kremler sürülmeli, güzel bir müzik eşliğinde kahve suyu koyulmalı… 

  Sana ait olan her şeyi verdin. Sende bir şey kalmadı ki?

  Daha ne verebilirsin dolunayı bu…

  Elinde bir şey kalmadığını fark ediyorsun…Hemen vermekten vazgeçmelisin. Olmayan bir şeyi veremezsin.

  Sevdiklerinizle yeniden bağlantı kurmaktan korkmayın.  Bunun sadece romantik ilişkiler için geçerli olmadığını, tüm ilişkiler için geçerli olduğunu unutmayın. 

  Bazen dönüşüme direnmek değil hayatı olduğu gibi kabul etmek gerekir. 

  Farkındalık ve cesaretin olmadığı yerde hayatın kendi akışında travmatik dönüşümler meydana gelebilir. Dönüşmek bir yaşam mücadelesinin bir parçası olur ki bu süreçten sağlam çıkmak iyileşmek demektir. 

  İnsan sadece kendisi isterse dönüşebilir, bir başkası tarafından sadece koşullandırılabilir ama dönüştürülemez. 

  Terazi dolunayı iki kişi demektir.

  Jung bunun için şöyle der: 

  “İki insan arasındaki ilişki, iki kimyasal maddeninkine benzer, bir tepkime oluşursa, her ikisi de başka bir şeye dönüşür.” 

  Şimdi tepkime zamanı çocuklar! 

  Yaşamda ilerlemek diye bir kavram yok; gelişmek var ve çoğunlukla da dönüşmek. Aşılan yollar ya da geçen evreler yok; yaşanılan anlar var. Aşk var ve sevmek var…

  Bazen geri dönülen ve yine yeniden yaşanılan; ama her şeyin de ötesinde, büyümek var…. 

  Biraz yorucu; ama alışınca bilgeleşiyorsun :)

  Yüksek ruh bu demek… 

  Varoluşunu kabul etmek, sadece bir hareket. Ben hep hareket halindeyim. Varoluşunuzu kabul edin… Sizleri seviyorum…

  Hangi ilişkilere odaklanmanız gerektiğini anlamak istiyorsanız, bu dolunayın hangi evi aydınlatacağını görmek için doğum haritanızı çıkarın. Gün içinde instagram sayfamda bunu paylaşacağım. 

  Takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/astromatik/?hl=tr

  Yazının devamı...

  166 yıl sonra Jüpiter/Neptün ile kavuşuyor! Depresyon ya da bir deprem!

  Bu kavuşum hani iyi olacaktı ama biz mahvolduk depresyon hırkası ile geziyorum diye mesajlar atıyorsunuz. Birkaç ay önce de yazdım. Defalarca söyledim. Bu açı depresyon ve yeryüzü için deprem anlamı taşıyor. Depresyon ve deprem ’in aynı kökten geliyor olması da ne ilginç? 

  Eee… Napıcağız şimdi?

  Korkutuyorsunuz?

  Sizi bilmem ama ben korkmaktan bile yoruldum J

  Sahi siz hala korkuyor musunuz?

  Ben Allah’tan başka kimseden korkmuyorum. Görevlerimi ve insan olma savaşımı sadece onun için veriyorum. 

  Balık burcu böyledir işte, 

  Bir anda bir bakarsın mutluluk sarıveriyorken bir yanda hüzün içinde oturuyorsundur.

  Jüpiter ve Neptün 166 yıl sonra balık burcunda boşuna bir araya gelmiş olamaz….

  Kesinlikle yeni bir uyanışı tetikleyecek! Uyanış maneviyatınızın güçlü olması ile olur. Uyanmak ve bilinç yükseltmek böyle bir şeydir. 

  Muhyiddin İbn-i Arabi’nin çok sevdiğim sözü var:

  Şu an acı çekenler ve kendini depresyonda sananlar uyanıyor olanlar ama ne yapacaklarını bilmeyenlerdir. Bilgi enteresan bir şeydir. Bilmek bazen iyi değildir. Hep derler ya da bilmeyenler daha mutlu diye… İşte bilmek o bilgiyi kullanmaktan geçer. Kullanmadığınız bir bilgiyi bilmek sadece acı verir. Bir şey sorduklarında bende mutlaka şöyle sorarım. Bunu bilmek sana iyi gelecek mi? Bu bilgiyi kullanacak yetenek ya da iç görü var mı? Bu yüzden her bildiğimi konuşmam. Mutlu ve bu etkiyi kendi içine yöneltenler ise zaten uyanık olanlar. Uykuyu herkes sever. Çünkü düşünmek zorunda değilsinizdir, bir karar vermek zorunda değilsinizdir. Ama yaşamak aslında sanattır. Kendinizi uyutmayın. 

  Uyanın lütfen…. 

  Ay, Aslan burcunda ilerliyor ve saat 17.08’de Başak burcuna geçiyor. 

  Bazı şeyler değişiyor ve bunu sizde hissediyorsunuz. Hayallerinize yaklaşacaksınız ama korkularınızı yok etmelisiniz. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuç beklememelisiniz.

  166 yıl sonra Jüpiter ve Neptün, Balık burcunda kavuşuyor. İyi niyetin ve samimiyetin algılanmıyorsa kendini parçalama! Duymak istemeyene bir şeyleri anlatamazsın. Sevdiklerine zaman ayır. Yeniden güven, yeniden sev ve yeniden hayal kur. 

  Bu dönem başlattığın şeyler sonrasında öyle güzel kök salacak ki buna siz bile sonrasında inanamayacaksınız. Yeni bir dönemin başlangıcında olduğunuzu hissedin. Zamanı fark edip artık yattığınız kış uykusundan uyanın. Şikayet etmek veya zorluklar sadece seni buluyormuş gibi davranmak bir çözüm getirmeyecek. Başına gelenlerin bir yansıma olduğu bilgisini kabul et. Gelen bilgileri doğru oku. Bugün birlikte olduğun insanlar ve zaman geçirdiğin kişiler çok önemli olabilir. Sevgiyi ve sevilmeyi hisset. Yaşam buna değer. 

  Sana gelen bilgiyi doğru kullan ve maneviyatını arttır. Şu an evrende harika bir bilgi akışı var. Umudunu, mutluluğunu kaybetmemelisin. Mücadele etmek asıl mutluluktur. Hayat böyle bir yer. Savaşarak kazanıyorsun. Terkediliyorsun bambaşka biri oluyorsun, aşık oluyorsun yine bambaşka biri oluyorsun. Yaşam sana ödüller sunuyor. Biri tarafından seçilmemen ya da seni sevmemesi gerçek bir ödül olamaz mı? Bir kaldırıma çöküp ağlamamış, hiç sevmemiş, bir şarkıda bağıra bağıra hislerini haykırmamış, Bir şiir okumamış, hiç arkasına bakmamış, kırdığı kalpleri toparlamaya çalışmamış, bir özür bile dilememiş insanlara ne anlatacaksınız? 

  Kendine neyim, neredeyim, kimim diye sormamış,

  Birileri kötü diye herkese güvensiz kalmış,

  Insan sevmeyen, bir enstrüman sesiyle yüreği titrememiş,

  Güzel bir görüntüde yolunu değiştirip fotoğraf çekmemiş,

  Hüzünlenmemiş,

  Aşktan, sevgiden kaçmış,

  Sadece olması gerektiği kurallar doğrultusunda yaşamın sonunu bekleyen,

  Bir kere bile sevdiklerine hediye almamış,

  Sadece kendi menfaatlerini korumuş, kendine bir şey olmasından korkmuş,

  Cesaret yoksunu herkesten uzak durun. 

  Ve bu saydığım listenin tek bir kuralına dahil olmamak için kendinizi yetiştirin.

  Siz gökyüzünün en parlak yıldızı olduğunuzu ve ışıltınızı kaybetmenize neden olan insanları kendinizden uzak tutmayı başarın. Işıltınıza sahip çıkın…İnsan ruhunun ışığını söndüren insanı ne yapsa da yeniden sevemiyor… 

  Motivasyon sözü: "Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Demir alın ve güvenli limanlardan çıkın artık… Rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin." -Mark Twain 

  Burçlarınıza göre Jüpiter/Neptün kavuşumu etkisi: 

  Koç: Yaptığınız işlerde kararlılığınızı göstermeniz gerekiyor. Verdiğiniz sözleri tutmanın gururunu yaşıyorsunuz. Ortaklarınızla, eşinizle ya da ait olduğunuz insanlarla güzel bir zaman geçirebilirsiniz. Bugün sevildiğinizi hissettiğiniz ve değer bulduğunuz bir gün. Mucizeler size yaklaşıyor. Umudunuzu asla kaybetmeyin.             

  Boğa: Duygularınızı yönetmekte zorlanabileceğiniz bir gün olabilir. Geçmiş ile ilgili endişeleriniz yeniden ortaya çıksa da artık bunlara çözüm buluyorsunuz. Sakin olmalı kontrolü elden bırakmamaya çalışmalısınız. Bugün alacağınız kararlar çok önemli. Ailenizden ya da arkadaşlarınızdan manevi destek alarak süreci yönetin.             

  İkizler: Kariyerinizde bugün bir dönem noktasındasınız. Şu an somut bir şeyler olmayabilir ama uzun zamandır emek verdiğiniz dönüşleri bugünden sonra almaya başlayabilirsiniz. Geçmişteki iş ortaklarınız ile yeniden görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Geçmişteki hayal kırıklıklarını unutun. Hayalleriniz değiştirmek yerine hayallerinize giden yolları değiştirin.             

  Yengeç: Bugün kendinizi duygusal olarak yoğun bulabilirsiniz. Bir rüzgara kapılmış gidiyor gibi hissedeceksiniz. Aslında hayatın sizi götürdüğü noktaya evriliyorsunuz. Kaybettiklerinizi yeniden kazanmak için sanki ilk adımı atıyorsunuz. Kendinizi sorgulayabilir ve nerede olduğunuzu görebilirsiniz. Cesur olun ve hissettiklerinizin peşini bırakmayın. Bazı duygular kolay hissedilmiyor.             

  Aslan: Bu aralar üzüldüğünüz konuların boş olduğunu fark edebilir ve sıkıntıları aşmak için harekete geçebilirsiniz. Sizi bekleyen önemli kararlar almanız gerekebilir. Bu kararların tamamının olumlu olması şart değil bazen olumsuz gördüğünüz kararlar hayatınızın en önemli dönemeçleridir. İş hayatınız için o önemli haberi alacaksınız. Sabırlı olun.             

  Başak: Bu aralar projelerinizi sonuçlandırmak için çalışmalarınızı biraz daha hızlandırabilirsiniz. Aşk hayatınızda ya da sevgi dünyanızda yepyeni bir şeyler oluyor. Sakince ön yargılarınızı kırın. Daha önce yapmadığınız ya da yaşamadığınız duygulara çekiliyorsunuz. Kariyer veya ilişkilerde mucizelere doğru ilerlediğiniz bir zamandasınız. Zamanla hesaplaşmayın ve bu mucizeyi bozmayın.             

  Terazi: Sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gereken bir süreçtesiniz. Bu da demek oluyor ki çalışmalarınızı arttırmanız gereken bir zaman. Spora dönüş yapıyor olabilirsiniz. Sizi şu sıralar motive eden şeyler sadece kendi kişisel bakımınıza verdiğiniz zaman. Bu sorumlulukları yerine getirmeye çalışırken işleri abartmayın. Lütfen kontrollü olun. İş ortamınızda terfi ya da yükseliş söz konusu olabilir. 

  Akrep: Kendinize yeni bir hedef koymalısınız. Bu hedef kariyer çizginizi belirleyen bir yol haritasıdır. Şimdiye kadar bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarınızın büyük bir bölümünü tamamlamış olabilirsiniz. Önümüzdeki dönemde sizleri bekleyen başarılara kavuşmak için çalışmalarınızı daha da hızlandırmalısınız. Gelip geçici zevkler ya da ilişkilerden artık sıyrılın.             

  Yay: Ailenizle vakit geçirmek için gününüzün büyük bir bölümünü onlara ayırabilirsiniz. Aile bireyleriyle olan ilişkilerinizi güçlendirmek için çabalarınızın sonucu sizi mutlu edebilir. Arkadaşlarınızla da huzurlu bir vakit geçirmek için güzel zamanlardasınız. Dilerseniz onlarla da vakit geçirerek zamanınızı keyifli kılabilirsiniz. 

  Oğlak: Kendinize yeni bir hedef belirlemenin tam sırası. Bu hedef doğru bir şekilde çizilmiş bir yol haritası içermelidir. Yeni başlayacağınız hiçbir durumdan ve kendinizden şüphe etmeden ilerleyin. Yolun sonu sizi başarıya götürecektir. Biraz sabırlı olun.             

  Kova: Yeni başlayacağınız bir işe girmeniz gününüzün büyük bir bölümünü o işe ayırmanıza neden olacaktır. Bu girişim sizin için önemli bir adım olabilir. İlerleyen zamanlarda bunun meyvelerini alabilir ve yaptığınız işten mutlu olabilirsiniz.             

  Balık: Mucizevi gerçekleşecek bu kavuşum en çok sizleri ilgilendiriyor. Hayatınızda en çok köşeye sıkışmış siz hissediyor olabilirsiniz. Kendinize ve ilahi sisteme inanın.  Bu değişimler sizin hayatınızda yeni bir sayfa açabilir ve bu durum sizlere oldukça iyi gelebilir. Şimdi bir zafere inanma zamanı! Yeniden başlayın.

               

  Yazının devamı...

  11-30 Nisan 2022 Merkür Boğa burcunda hareket edecek! Ne olacak?

  Bugün iletişim ve zekâ gezegenimiz Merkür zihnimizi at gibi koşturan koç burcundan çıkıp dinginlik ve güven verecek boğa burcuna geçiyor. 30 Nisan tarihine kadar burada kalacak olması işlerinizde size güven duyacağınız adımlar atmanıza müsaade edecek. 

  Yapacağınız her proje, her iş birliği sizler için çok telaşsız ve sakin geçecek. Sağlam bir şekilde inşa edilmiş her türlü işi ve ilişkiyi bu dönem ortaya çıkartmak isteyeceksiniz. Zaten imkânınız varsa bu dönemi kullanın. Bu bir şarkı olur, bir eğitim programı, yeni bir proje olur ya da yeni bir ilişki olur. Mantık sıçramaları yapmaya gerek kalmayan bu sağlam iletişim dönemi sizleri çok mutlu edecek. Sağlam bir zeminde olup olmadığınızı test edeceksiniz. 

  Merkür koç burcunda hızla kaybettiğiniz her şeyi bu dönem yeniden ele geçirebilirsiniz. İkna kabiliyetiniz artıyor. Merkür Boğa burcundayken sanat yapmak ya da sanatınızı sunmak çok başarılı sonuçlar verir. 

  Vücudun enstrümanı sestir. 

  Bu dönem en etkileyici kullanacağınız şey sesiniz ve sözlerinizdir. Yapacağınız konuşmalar çok etkileyici olarak kalacaktır. Güzel konuşmalar yapın. Diksiyon eğitimi alın. Somut ve istikrarlı işler yapın. Merkür’ü haritasında boğa olanlar genelde hep hasat beklentisiyle tutarlı ve istikrarlı çabaya yönelik bir zihinle ilerler. Bu yüzden haritasında zaten Merkür boğa olanlar için denilebilir. Kendinizi savunmak zorunda kalacağınız durumlar yaratmadan sürekli açıklayıcı bir iletişimle ilerleyin. 

  Bir projeyi göndermeden önce telefon açıp açıklayın. 

  Kimsenin sizin için düşünmesine izin vermeden ne düşünmesi gerektiğini belirleyerek ön konuşmalarla hareket edin. Bu küçük bir tüyo olarak sizde kalsın. 

  Yükselen burçlarınıza göre 11-30 Nisan Merkür Boğa Burcunda Yapılacaklar listesi 

  Koç: Harcamalarınızı düzene sokun. Değerlerinizi belirleyin. Sizi değersizleştiren şeylerden uzaklaşın. Projelere ve tekliflere açık olun. Para kazanmanız gerektiğini fark edip yeni iş birliklerine gireceksiniz. 

  Boğa: Daha iletişimsel olun. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi ifade edin. Esnek olun ve hızla uyum sağlayın. İlk düşündüğünüz doğru olacak. 

  İkizler: Yeni arkadaşlar ile sosyalleşin. Kendinize yeni bir whatsupp grubu kurun. Toksik, işe yaramaz gruplardan çıkın. Gizemli olmayın. 

  Yengeç: İş hayatınızda yeni etkileşimler ve yeni iş birlikleri kurun. Yeni iş fırsatları arayın. İş başvurusu olabilir ya da mesleğinize katkı sağlayacak bir yenilik bulun. Acele hareketlerden kaçının. 

  Aslan: Topluma kişisel düşüncelerinizi empoze etmemelisiniz. Kimsenin fikri sizin gerçekliğiniz olamaz. Konuşmayın, harekete geçin. Sözlerinize, maillerinize, sosyal medya mesajlarınıza dikkat edin. 

  Başak: Aradığınız soruların cevaplarına kavuşuyorsunuz. Tanımadığınız kişilere karşı oluşturduğunuz önyargıları kırın. Meditasyon yapın, dil öğrenin, yeni bir şeyler keşfedin, yeniden güvenin, seyahat edin. 

  Terazi: Çevrenizi en etkilediğiniz dönemdesiniz, iş fırsatları arayın. Olumsuz zihinsel baskıdan kendinizi kurtarın. Spora geri dönüş yapın. Yeni bir hikayenin ya da anlaşmanın ilk adımını atın. 

  Akrep: Görünenin ardına bakmayı bırakmalısın. Tembellik zamanı değil. Gerçekler ortada! Kendini ve karşındakini yorma. Kabullen! İşte o zaman sen gerçek sen olacaksın. Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için işe odaklan. 

  Yay: Kendinizi köşeye sıkışmış hissediyorsunuz. Üstesinden gelmeniz gereken her sorumluluğu büyük bir sınavınızmış gibi davranmaktan vazgeçin. Çevrenizden yardım isteyin.Yapılması gerekenleri yapın, fazlasını değil. 

  Oğlak: Biraz eğlenmeye ve sorumlulukları hafifletmeye ihtiyaç var. Aşk’a, dostlarınıza ya da sevgiye zaman ayırmak gerekiyor. Bunu bulmak için ideal zamandasınız. Hayatına bu dönem girenler hep özel kalacak. Kalıcı ilişkiler kuruyorsun. Neşelen! 

  Kova: Ait olduğun yerleri sorguluyorsun.Mülk ya da alım satım ile ilgili işler içine girebilirsiniz. Ev tadilatı için uygun zamandasınız. Yaşam alanını belirle ve burayı istediğin gibi tasarla. Müthiş bir başlangıca doğru ilerliyorsun. Bunun bir sondan kaynaklanması seni korkutmasın. 

  Balık: Kısa seyahatler planlayın. Bu dönemi sözleşmelerinizi yapmak, yeni projeler ilan etmek için kullanın. Yakın çevre dostlarınızla bağlarınızı güncelleyin ve vakit geçirin. Sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Yaptıklarınızı duyurun. 

  Merkür Boğa yolcuğuna kıssadan hisse bir hikaye bırakalım: 

  Sene 1968 Barış Manço henüz 25 yaşında.

  Bir kızla tanışmış, çok sevmiş evlenme teklif edecekmiş, kızı evine çağırmış bir sürü hazırlık yapmış, ama cesaretini kolay kolay toplayamıyormuş. Öyle havadan sudan konuşmuşlar. 

  Barış Manço tam cesaretini toplamış lafa "Ben" diye girmiş, ama o da ne!

  Sokaktan geçen bir seyyar satıcı başlamış bağırmaya DOMATES BİBER PATLICAN!

  Bu sesten sonra zaten cesaretini zar zor toplayan Barış Manço dikkatini kaybetmiş, konuşamamış. Kızcağız öfkelenmiş "iki lafı bir araya getiremeyen bir adamla beraber olamam" demiş.

  Barış Manço'da bu olaydan 20 yıl sonra " Domates biber patlıcan " şarkısını çıkartmış.

  Şarkının sözleride aslında bu olayı anlatıyor. 

  Domates biber patlıcan

  Bir anda bütün dünyam karardı

  Bu sesle sokaklar yankılandı

  Domates biber patlıcan

  Keşke hislerimi sana açıkça anlatabilseydim.

  Sana deli gibi aşık olduğumu söyleyebilseydim, Göz göze geldiğimiz o anda sanki

  Dilim tutuldu bir anda konuşamadım karşında

  Oysa bütün cesaretimi toplayıp sana gelmiştim…

  Senin için çarpan şu kalbi gör istemiştim,

  Tam elini tutmak üzereyken

  Aşkımı itiraf edecekken,

  Sokaktan gelen o sesle yıkıldı dünyam....... 

  Yapacağınız konuşmalardan korkmayın…Hayat kısa ve zaman geçiyor. Kalıcı ve iz bırakıcı konuşmalar için güzel bir dönem… 

  Barış Manço’ya saygıyla, özlemle…

  Yazının devamı...

  Venüs Balık burcuna geçti! Hayat sürprizlerle doludur

  Venüs balık burcuna geçti. Yavaş yavaş mars balık burcuna geçiş yapacak.12 Nisan Jüpiter/Neptün kavuşacak. Çok mucizevi ve ilahi bir zaman içindeyiz. Bazı şeyleri uzun uzun anlatmak yerine hikaye ile anlatmayı seviyorum. Bu yüzden sizlere bugün sizi idare edecek, kendi içinizdeki iyi insana sahip çıkmanıza yardımcı olacak kısa bir hikaye bırakıyorum. 

  Sultan Murad Han o gün bir hoştur. Telaşlı görünür. Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vazgeçer. Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil.

  Veziriazam Siyavuş Paşa sorar:

  - Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var?

  - Akşam garip bir rüya gördüm.

  - Hayırdır inşallah...

  - Hayır mı şer mi öğreneceğiz, hazırlan, dışarı çıkıyoruz.

  Ve iki molla kılığında çıkarlar yola. Anlaşılan o ki, Padişah hâlâ gördüğü rüyanın tesirindedir ve gideceği yeri iyi bilir.

  Seri, kararlı adımlarla Beyazıt'a çıkar, döner Vefa'ya, Zeyrek'ten aşağılara sallanır. Unkapanı civarında soluklanır. Etrafına daha bir dikkatle bakınır. İşte tam o sırada yerde yatan bir ceset gözlerine batar, sorarlar:

  - Kimdir bu?

  - Aman hocam hiç bulaşma, derler.

  - Ayyaşın sarhoşun biri işte!

  - Nerden biliyorsunuz?

  - Müsaade et de bilelim yani. Kırk yıllık komşumuz...

  Bir başkası tafsilâta girer:

  - Biliyor musunuz, der. Aslında iyi sanatkârdır.

  Azaplarçarsısı'nda çalışır. Nalının hasını yapar...

  Ancak kazandıklarını içkiye, fuhuşa harcar.

  Hem şişe şişe şarap taşır evine, hem de nerde namlı mimli kadın varsa takar peşine.

  Hele yaşlının biri çok öfkelidir:

  - İsterseniz komşulara sorun, der.

  Sorun bakalım onu bir cemaatte gören olmuş mu?.. 

  Hasılı, mahalleli döner ardını gider. Bizim tebdili kıyafet mollalar kalırlar mı ortada!

  Tam Vezir de toparlanıyordur ki,

  Padişah keser yolunu:

  -Nereye?

  - Bilmem, bu adamdan uzak durmayı yeğlersiniz sanırım.

  - Millet bu, çeker gider. Kimseye bir şey diyemem...

  Ama biz gidemeyiz, şöyle veya böyle tebamızdır.

  Defini tamamlamak gerek.

  - İyi ya, saraydan birkaç hoca yollar, kurtuluruz vebalden.

  - Olmaz, rüyadaki hikmeti çözemedik daha.

  - Peki ne yapmamı emir buyurursunuz?

  - Mollalığa devam...

  Naaşı kaldırmalıyız en azından.

  - Aman efendim, nasıl kaldırırız?

  - Basbayağı kaldırırız işte.

  - Yapmayın, etmeyin sultanım, bunun yıkanması, paklanması var. Tekfini, telkini...

  - Merak etme ben beceririm. Ama önce bir gasil hane bulmalıyız.

  - Şurada bir mahalle mescidi var ama...

  - Olmaz, vefat eden sen olsaydın nereden kalkmak isterdin?

  - Ne bileyim, Ayasofya'dan, Süleymaniye'den, en azından Fatih Camii'nden...

  - Ayasofya ile Süleymaniye'de devlet erkanı çoktur. Tanınmak istemem. Ama Fatih Camii'ni iyi dedin. Hadi yüklenelim... Ve gelirler camiye. Vezir sağa sola koşturur, kefen tabut bulur. Padişah bakır kazanları vurur ocağa...

  Usulü erkânınca bir güzel yıkarlar ki, naaş; ayan beyan güzelleşir sanki. Bir nurdur, aydınlanır alnında. Padişahın kanı ısınmıştır bu adama, Vezir ‘in de keza... Meçhul nalıncıyı kefenler, tabutlar, musalla taşına yatırırlar. Ama namaz vaktine bir hayli vardır daha...

  Bir ara Vezir sıkıntılı sıkıntılı yaklaşır.

  - Sultanım, der. Yanlış yapıyoruz galiba...

  - Nasıl yani?

  - Heyecana kapıldık, sorup soruşturmadan buraya getirdik cenazeyi. Kim bilir belki hanımı vardır, belki yetimleri?

  - Doğru, öyle ya, neyse... Sen başını bekle, ben mahalleyi dolanıp geleyim. Vezir, cüzüne, tesbihine döner. Padişah garip maceranın başladığı noktaya koşar.

  Nitekim sorar soruşturur. Nalıncının evini bulur. Kapıyı yaşlı bir kadın açar.

  Hadiseyi metanetle dinler. Sanki bu vefatı bekler gibidir.

  - Hakkını helal et evladım, der. Belli ki çok yorulmuşsun. Kadın eşiğe çöker, ellerini yumruk yapar, şakaklarına dayar...

  Ağlar mı? Hayır. Ama gözleri kısılır, hatıralara dalar belki. Neden sonra silkinip çıkar hayal dünyasından... 

  - Biliyor musun oğlum? Diye dertli dertli söylenir... Bizim Efendi bir âlemdi, vesselâm. Akşamlara kadar nalın yapar... Ama birinin elinde şarap şişesi görmesin; elindekini avucundakini verir satın alırdı. Sonra getirip dökerdi helâya!

  - Niye?

  - Gençler içmesin diye...

  - Hayret...

  - Sonra, malum kadınların ücretlerini öder eve getirirdi. Ben sizin zamanınızı satın aldım mı? Aldım, derdi. Öyleyse şimdi dinlemeniz gerek... O çeker gider, ben menkîbeler anlatırdım onlara...

  - Bak sen! Millet ne sanıyor halbuki...

  - Milletin ne sandığı umurunda değildi. Hoş, o hep uzak mescitlere giderdi. Öyle bir imamın arkasında durmalı ki, derdi. Tekbir alırken Kâbe’yi görmeli...

  - Öyle imam kaç tane kaldı şimdi?

  - İşte bu yüzden Nişancı'ya, Sofulara uzanırdı ya...

  Hatta bir gün; "Bakasın Efendi, dedim. Sen böyle böyle yapıyorsun ama komşular kötü belleyecek. İnan cenazen kalacak ortada...”

  - Doğru, öyle ya?

  - Kimseye zahmetim olmasın deyip, mezarını kendi kazdı bahçeye.

  Ama ben üsteledim. İş mezarla bitiyor mu, dedim.

  Seni kim yıkasın, kim kaldırsın?

  - Peki o ne dedi?

  - Önce uzun uzun güldü, sonra;

  "Allah büyüktür hatun, dedi. Hem Padişah'ın işi ne? 

  Dememiz o ki; sizler önünüze bakın, işinize bakın. Toplumsal dayatmaların ya da size yapılan baskıları umursamayın. Siz dünya üzerinde layığı ile yaşayın. İnsanların size dayattığı şeylerden daha öte iyi insan olarak yaşamak ya da insanları doğru yola sevk ederek yaşamak en erdemli biçimdir. Kimseyi suçlamayın. Kimsenin ne yaşadığını ve neler yaptığını bilemezsiniz. Kimin ne kadar iyi olduğunu ya da kimin ne kadar faydalı olduğunu bilmek için insanlara şans vermeniz gerekir ve Allah gerçekten iyi olan insanların hep yanındadır… 

  Mutlu günler dilerim…

  Yazının devamı...