Uğur Dündar Yazarın Tüm Yazıları

Sivas'ta kalbim çok yoruldu

6dk okuma

Kocaman-futbolcu-taraftar-yönetim kenetlenmesi şampiyonluğu getirdi.

Haberin Devamı

“Tecrübe parayla satılmıyor. Yaşayarak öğrendik. Denizli’de ve Trabzon maçında şampiyonluklar kaybettik. Bir tanesini daha kaldıramazdık. Bu çok zor bir travma. Stadı yakmaya kalktılar. Bunlar kolay şeyler değil.”

Aziz Yıldırım, 18. şampiyonluğa giden yolda yaşananları anlattı

Sivas’tan nasıl izlenimlerle döndünüz?

Bu yıl ikinci devrede 17’de 16 yaptık. Normal şartlara baktığımız zaman bu bir mucize. Elbette Trabzon’un daha çok puan kaybetmesini bekleyerek de şampiyon olabilirdik. Ama onlar da kaybetmedi. Fenerbahçemiz de kaybetmedi. Trabzon’u da kutluyorum. Biliyorsunuz biz geçen yıl şampiyonluğu Trabzon maçında kaybettik. Ama kendi içimize dönüp hatalarımızı sorguladık. Ve yeni sezona öyle başladık. Bugün de Trabzon’un öyle yapması gerektiğini düşünüyorum. Trabzonspor’un kadrosu çok iyi ve bana göre beklenenden çok daha iyi mücadele ettiler. 17’de 16 yapmak çok zor oldu. Burada önemli olan Aykut Kocaman ve futbolcuların bu yolda kenetlenmesi ve taraftarımızın da onları desteklemesiydi. En önemlisi ise yönetimin birlik içinde her türlü fedakarlığı yaparak kenetlenmesi oldu. Sonuç olarak camiamız kazandı.

Haberin Devamı

“Aykut Hoca’ya 1.5 yıl beraberiz” dedim

Aykut Kocaman ilk yarının sonunda istifanın eşiğine geldi ve siz isteseydiniz görevi bırakacaktı. Siz Kocaman’a nasıl sahip çıktınız da istifa etmedi?

Belki Aykut Hoca’nın kafasında öyle bir durum oluşmuş olabilir. Ama biz karşılıklı olarak oturup da bu konuya özel olarak girmedik. Ayrılmasını istesem beraber yola çıkmazdım. Bunların olabilme ihtimali o zaman da vardı. Muhakkak şampiyon oluruz diye yola çıkmadık. Büyük takımda çalışmak başkadır. Yapılan en ufak bir hata haftalarca yazılır çizilir. Bu hem iyi hem de kötüdür. Devre arasında Aykut’a, başkanlığım süresince onunla çalışmak istediğimi söyledim. İyi de olsa kötü de olsa bu işten beraber çıkacağız, dedim. Zaten 1.5 senem kaldı. 1.5 sene sonunda benim başkanlığım bitiyor bu işten iyi de olsa kötü de olsa beraber çıkacağız dedim. Ben 12 senedir başarısızlıklara da dayanıyorum. Ben muhalafet veya basınla hareket etmem. Bana göre yönetimler seçildikleri dönemi tamamlamalı. 3 sene başkansam 3 sene kalırım. Bu doğrultuda Aykut’a, “Ben 1.5 sene daha buradayım sen de benimlesin” dedim. Basın yüzünden Türkiye’de, yönetim ve antrenör suçlu, futbolcular suçsuz konumuna geldik. Gazeteciler haber kaynağı olan futbolcuların hatalarını arda atıp bizi ön plana çıkarıyorlar.

Güçlü iradelere sahibiz

Haberin Devamı

10 yıl önceki Aziz Yıldırım olsaydı bu seneki gibi mi davranırdı?

İlk yıllarda tecrübesizlik vardı. Tecrübe parayla satılmıyor. Yaşayarak öğrendik. İki defa; Denizli’de ve geçen yıl Trabzon maçında şampiyonluklar kaybettik. Bir tanesini daha kaldıramazdık. Bu çok zor bir travma. Stadı yakmaya kalktılar. Bunlar kolay şeyler değil. Bunlar için güçlü iradeler lazım. Bizler de güçlü iradelere sahip insanlarız.

Haberin Devamı

Bu süreçte en “yüreğinizin kaldırmadığı maç” hangisiydi?

Dünkü maç elbette. 3-2 olduğunda yukarı çıktım. Ali Yıldırım ile Nihat Özdemir oradaydı. Ayaktaydım 4-2 oldu içeri geçtim oturdum salonda izledim. 4-3 oldu, kalkamadım. Dün kalbim çok yoruldu.

Futboldan kazandığımızı amatörlere aktarıyoruz

Haberin Devamı

Fenerbahçe amatör dallarda da büyük başarılar elde ediliyor. Ancak sportif başarı denilince sadece futbol akla geliyor. Sizce de Fenerbahçe altın yılını yaşıyor mu?

Ali Koç da bunu söyledi. Hedef 5’te 5. Şimdi 4 oldu. Fenerbahçe Ülker de şampiyon olursa bunu başaracağız. Kız basketbol, kız voleybol, erkek voleybol ve futbol takımlarımız şampiyon oldu. Masa Tenisi’nde Melek Hu, olimpiyatlara gidiyor. Ama biz bir tek futboldan kazanıyoruz ve ordan kazandığımızı amatör sporlara ve futbola aktarıyoruz. Büyük kuruluşlar amatör branşlara sponsor olmalı. Spor gibi bir tanıtım aracı daha yok. Bakın bir Roberto Carlos geldi tanıtım oldu. Bu şekilde oyuncular bizi tanıtıyor. İmajlar değişiyor. Amatör branşlardaki ismlerle de dünyaya adımız duyurmalıyız.

Bize prim ver başkan!

Haberin Devamı

“Tüm futbolcuları çağırdım, konuştum. Lugano bana ‘Sen bizim üzerimizden elini çekme, bir de prim ver’ dedi. Yani, kesenin ağzını açmamızı istedi. Açtık. Elimizden geleni yaptık.”

Alex nasıl kazanıldı? Bildiğimiz kadarıyla zaman zaman Aykut Kocaman onu oynatmıyordu? Sözleşmesinin yenilenmeyeceği iddia ediliyordu...

Alex’in sözleşmesinin yenilenmesini Aykut Kocaman istedi. Bize faydalı olacağını söyledi. Sonuç olarak herkes (yönetim, teknik heyet, futbolcular…) yaptığı yanlışlıkları ortaya koydu ve bir daha bu hataları yapmamak üzere yola çıktık. İşin özü aslında budur. Çok samimi bir şekilde yüz yüze konuştuk. Tüm oyuncuları tek tek çağırdım. Hepsiyle ayrı ayrı konuştum. Mesela Lugano bana ‘Sen bizim üzerimizden elini çekme, bir de prim ver’ dedi. Yani futbolcular kesenin ağzını açmamızı istedi. Açtık. Elimizden geleni yaptık.

Yıldız denince aklıma sadece Cemil geliyor

Ah şu da Fenerbah-çe’de oynasa dediğiniz isimler var mı? Akla ilk olarak Ronaldo, Messi gibi isimler geliyordur mesela.

Benim aklıma sadece Cemil Turan geliyor. Cemil Turan olsaydı şimdi çok fena olurduk. Cemil’e çok ihtiyaç var. Diğerlerini hiç düşünmedim. Değişim olmazsa insanlar belli bir olgunluğa gelmezler. ‘Fenerbahçe’ye isim olan oyuncular getirelim ve Fenerbahçe ismini duyuralım’ benim politikamdı. Bunu söylüyorduk. Ama şimdi Aykut Hoca ile oturup konuştuğumuzda ‘bize yayarlı olacak oyuncu alalım’ diyoruz. Bugün büyük kulüplere teklif edilen bütün oyuncuları bize de teklif ediyorlar. Belki de öyle bir şey yok ama menajerler futbolcuların Fenerbahçe’yi tercih etmek istediğini söylüyorlar. Bizi kandırıp o noktaya çekmeye çalışıyorlar. Biz perşembe gününden sonra Aykut Hoca’nın beğendiği, ‘kulübe yararlı olacaktır’ dediği isimlerle görüşeceğiz.

ATATÜRK’ün yolunda ilerliyoruz

Bu yıl sizi en fazla üzen olay neydi?

1990’da da yöneticilik yaptım.  Dışarıdan bakılınca bu camialar çok büyük ama içine girdiğiniz zaman içi boş. Çünkü doldurulmamış. 1990’da Dereağzı’nda 1 tane çim sahamız vardı. 1998’de başkan oldum. 2001’de Samsun’da şampiyonluğu yaşadık. 2011’de Sivas... Nihat Özdemir bana, ‘Atatürk’ün yolunda ilerliyoruz’ dedi. Bir Erzurum eksik... Bakın Sivas’ta formasız Fenerli yoktu. Bu çok önemli. Taraftarımız bize sahip çıkıyor. 3 sene önce ‘Üst üste 3 yıl şampiyon olacağız’ diye söz vermiştim. O söz üstüme yapıştı. Birinci yıl son hafta kaybettik, bu sene şampiyon olduk. Umarım seneye de oluruz. Ondan sonra bakalım devam edecek miyiz?

AYKUT HOCA TAKIMIMIZIN HER ŞEYİ

Travmaları atlatmak için güçlü iradeler lazım. Bizde de o var.Trabzonlular’ın aynı şekilde hatalarını sorgulamaları lazım

“Trabzonspor beklenenden çok daha iyi mücadele etti. Onları kutluyorum. Ben Galatasaray ve Beşiktaş’ın da başarılı olmasını istiyorum. Çünkü onlar yükselirse biz de yükseliriz. Onların aşağıda kalması bizi de aşağı çeker.”

Aykut Kocaman’ın kafasında 4-5 isim var

F.Bahçe için yeni bir sınav başlıyor. Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edeceksiniz. Bunun için transfer çalışmaları başladı mı? Yıldız isimler gelecek mi?

Aykut Hoca aslında çalışmalara başladı. Kafasında 4-5 isim var. Ancak şampiyonluk yolunda olduğumuz için motivasyonumuzu bozmak istemedik ve üstünü örttük. Perşembe günü hocayla oturup bu 4-5 isim hakkında konuşacağız. “Yıldız isim mi?” derseniz bu duruma göre değişir. Biz takıma faydalı adamlar alacağız. Yani bizim için ismi değil, takımın ihtiyacı ve bize sağlayacağı fayda önemli. Gidecek isimler de olacak. Ayrıca en önemlisi de Aykut Hoca’nın planlamaları doğrultusunda gençlere de şans tanıyacağız.

Talimatla maç yöneten hakemler vardı

Rahmetli Hasan Doğan’la birlikte bir hakem temizliği yapıldı. Artık düzelmeye başladılar. Ancak bazıları yetersiz. Hakem olmak zeka ister.

İkinci yarıda alınan başarılar farklı noktalara bağlanmak istendi. Hakemler hakkında spekülasyonlar ortaya atıldı. Hakemler neden futbol başarısının önüne geçiyor?

Rahmetli Hasan Doğan ile birlikte bir hakem temizliği yapıldı. Bunu hep söyledim, söylemeye de çekinmeden devam edeceğim. Eskiden talimatla maç yöneten hakemler vardı. Artık düzelmeye başladı. Ancak bazıları yetersiz. Hakem olmak zeka ister. Anlık karara verebilen, gözü gören, zeki adamlar gerek. Ama bizde bazı hakemler kararsız kalıyor. Bu nedenle hatalar oluyor. Yan hakemler de de hata var. Eğitim şart.
Oğuz Sarvan’ın anlattığından bildiğim kadarıyla son zamanlarda kulüplerin şikayetleri sonucunda eğitim programları uygulanmaya başladı. Aralarında maç yapıp görmeleri sağlandı. Biraz daha kalitenin yükseldiği söyleniyor. Bu eğitimler hakikaten yapılıyorsa, meyvelerini 2-3 sene içinde göreceğimizi umuyorum. Örneğin Cüneyt Çakır yurtdışında çok daha kaliteli maç yönetirken içeride aynı performansı sergilemiyor. Bakınız, Gaziantep-Trabzon maçında bir pozisyona kırmızı kart penaltı verirken, hemen hemen buna benzer  bir diğer pozisyonda sarı kart veriyor. Yani ‘en iyi hakem’ aynı hareketi yorumlayamıyor. İşte sıkıntı da burada başlıyor.

Avrupa’da başarı zamanı geldi

Şampiyonlar Ligi için bir hedefiniz var mı?

Evet var, ama bu biz yöneticilerden çok oyuncularda var. “Biz artık Avrupa’da bir şeyler yapmalıyız” diyorlardı. Örneğin Emre, ‘İyi birkaç takviye ile Şampiyonlar Ligi’nde iyi şeyler yapacağız’ demiş. Belki başkaları ‘Aziz Yıldırım, G.Saray ve Beşiktaş’ın başarısız olmasını istiyor’ diyebilir. Ama ben öyle düşünmüyorum. Ben G.Saray ve Beşiktaş’ın da başarılı olmasını istiyorum. Çünkü onlar yükselirse biz de yükseliriz. Onların aşağıda kalması bizi de aşağı çeker.

 

10 maçta küfürü ortadan kaldırdık

Ünal Aysal, “Biz eskiden farklı takımları tutan tüm arkadaşlarımızla yan yana maç izlerdik” dedi. Sizce o günlere dönmek mümkün mü?

Bakın  biz son 10 maçtır küfür kaldırdık. Yoksa sahamız kapanacaktı. Tek tük olanları önleyemeyiz. Ama toplu olanları kaldırdık. Ben ileride, ‘Aziz Yıldırım ne yaptı?’ denildiği zaman, bunu başarmış olduğum için mutlu olacağım. Bu durum bana pahalıya patladı. Artık kimse ‘büyük başkan’ diye bağırmıyor. Bunun sonucunda taraftarla aramızdaki ilişkiler de soğudu.

Alt yapımızdan yıldızlar çıkacak

Mesut Özil, Nuri Şahin, Hamit Altıntop,  Real Madrid’e gitti. Yurtdışında yıldız Türkler fışkırıyor. Ancak Türkiye’de oyuncu çıkmıyor...

Bizde alt yapıda eğitici yok. İhtiyacı olan eski futbolcuyu camianın çocuğu diyerek işe alıyoruz. O yüzden de olmuyor. Biz 1.5 sene önce İngiliz eğitici aldık, bu eğitici alt yapıdaki hocalarımız eğitiyor. Bunun sonucunda da bu sene U15 takımımız Avrupa Şampiyonu oldu. Ağustos ayında Dünya Şampiyonası’na katılacak. U16 ve U17 takımımızz Türkiye finali oynadı. Yani 1.5 senelik bir çalışmada bizde de bir patlama başladı. Yeni isimler gelecek. Laf olsun diye söylemiyorum. Aykut’un kafasında da alt yapıdan oyuncu almak var. Bu sene de yapacağız.

Muhalefet şimdi de konuşssun

BİR lira devlet yardımı almadan Fenerbahçelilerin katkılarıyla stat yaptık. Şimdi spor salonu yapıyoruz. Topuk Yaylası bize çok katkı sağlayacak. Sayın Adnan Polat gitmeden önce iki tane büyük takım getirip turnuva yapma niyetindeydik. Mali kongremizde  gazeteye ilan verdiler. Gelsinler kürsüde yanlışları söylesinler, ama bu şık değil. Yani ben muhalefetten şikayet etmiyorum. Muhalafet şimdi şampiyon olduk diye susmasın. Varsa sözleri şimdi konuşsunlar.