• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Şila bir aşk kedisi

  Aşk çocuğu olur da, aşk kedisi olmaz mı? Olur tabii. İşte Nilgün Belgün’ün 12 yaşındaki kedisi Şila da bir aşk kedisi. Sanatçının yaşadığı tutkulu bir aşktan geriye kalan Şila olmuş

  Pınar YILMAZERLER
  Şila ne kadar zamandan beri sizinle yaşıyor?

  - Benim 10 yıllık bir sevgilim vardı. Şila bana onun hatırası. Tam bir aşk kedisi. Sevgilimle kırgın dargın da ayrılmadık. Ama artık ayrılmamız gerekiyordu, zamanı gelmişti. Benden 16 yaş küçüktü. İşte Şila, bana o aşktan geriye kalan...

  Şila’yla ilk tanışma anı nasıldı?
  - Küçücüktü geldiğinde. Çok büyük heyecandı benim için. Hatta bir gün sevgilimle bozuşmuştuk. Şila’yı da alıp gitti bana ceza olsun diye. Ben de sırf Şila geri gelsin diye barıştım. Ondan sonraki gidişlerinde almadı tabii ama o zaman öyle bir ceza verdi.

  Daha önce hiç hayvan beslemiş miydiniz?
  - Hayatım boyunca hep kedim oldu. Küçükken annem bana köfte yedirirken önce kedi yerdi, sonra ben yerdim köfteyi. Evliliklerimde de kocaları kedi severlerden seçtim. Sevgilileri de... Hayvan sevmeyen hiçbir flörtüm yok. Hayvan sevmesi lazım önce.

  Nasıl bir karakteri var Şila’nın?
  - Çok iyi. Derler ya, sahibine benzer kediler diye, son derece yumuşak karakterli ve çok kendiyle barışık. Üç gün tatile giderim, evde yalnız kalır. Yemeğini, suyunu bırakırım. Sesi çıkmaz. Sadece onu evden dışarı çıkarmayacaksın. Evi sever. Kediler öyledir ama. İstersen küçük bir odada yaşa, önemli değil. Kedi, köpek gibi değil. Köpek sahibini, kedi evi sever. Onu evinden çıkarmayacaksın. En meraklı olduğu şey; arkadaşlarımla konuşurken laf dinlemek. Ben müzik setinin yanına oturduğumda da müzik dinler. Ha, bir de profiterole bayılır.

  BABASI VETERİNERDİ

  Kaç yaşında?

  - 12 yaşında. Rahmetli babası da veterinerdi! (Kahkahalar)

  Peki babası hiç; “Çocuğumu göreyim” demedi mi?
  - Çocuğunu görmek için bahane edip birkaç kez geri geldi ama sonradan kendi çocuk yaptı!

  Şila’nın yokluğu çok acı olur değil mi?
  - Olur. Şöyle bir iddiam var, çocukluğumdan bu yaşıma kadar kedi besliyorum. Benim kedi sevgim var. Sadece üçüncü evliliğimde eşim köpek de sevdiği için hem kedimiz hem köpeğimiz vardı. Ayrılınca köpeğini alıp gitti. Köpek de besledim ama kediciyim. Kedisiz yaşayamam. Ama Şila’ya bir şey olursa tekrar bir kedi beslemek için gücüm var mı bilemiyorum. Hayvan özgürlükleri kısıtlıyor.

  Ne gibi?
  - Ona göre düzen kuruyorsun. Evimde sereserpe yaşamıyorum. Bir bedeli var. İyi bakacaksın, ilgileneceksin, sevgi göstereceksin. Her hayvan mutlaka sevgi ister. Tırmalayan, huysuz hayvanlara sevgi gösterilmiyordur mutlaka. Öyle hayvanlar çok huzursuz oluyor.

  Kısırlaştırdınız mı?
  - Evet, hiç çocuğu olmadı. Ben anlamıyorum kısırlaştırılmasın diyenleri. “Çocuğum çok istedi aldık ama artık bakamıyoruz. Siz bakar mısınız” diyenler var. Bunlar hiç affedemediğim şeyler. Bir hayvanı almadan önce onun sorumluluğunu bileceksin. Oturup düşüneceksin. Onun sorumluluğunu alıyorsan alacaksın hayvanı, yoksa alma.

  Hamster beslenmesi

  İyi beslenip beslenmediklerini anlamanın en iyi yolu tabağına bakmak

  Hamster türleri yabani ortamda değişik bitkiler, tohumlar, meyveler, sebzeler ve bazı böcekleri yiyerek beslenir. Evcil olarak beslenen hamsterlar için de en sağlıklı beslenme yöntemi, değişik tahıl tanelerini, tohumları, kuru meyve ve yemişleri belli bir karışım halinde içeren hazır yemler.
  Bu karışımlardan besin değerlerine ve enerji düzeyine göre değişmekle birlikte yaklaşık günde bir yemek kaşığı kadar veya daha az miktarda vermek genellikle hamsterlar için yeterli beslenme sağlıyor. Ama yemleri küçük miktarlardaki kutularda ve taze almak, saklarken ortaya çıkacak bayatlama ve bozulma gibi problemleri önlemek açısından önemli.
  Hamsterların dengeli beslendiğinden emin olmak için günlük yediği yemi tamamen bitirip bitirmediğini kontrol etmek gerek. Özellikle bu karışımın içinden yem seçip, bazılarını bırakıp bazılarını yediğini gördüğünüzde hamsterınızın beslenmeyle ilgili sorunlar yaşayabileceğini akılda tutmalısınız.

  SAKIN ÇİKOLATA VERMEYİN

  Hazır hamster yemlerinin yanı sıra düzenli olarak (fazla olmamak kaydıyla) havuç, lahana yaprakları, kereviz, karnabahar ve brokoli gibi taze sebzeler de hamsterlere beslenme amacıyla ilave olarak verilebilir. Bunun yanı sıra ödül olarak küçük miktarlarda meyve de... Ayrıca haftada birkaç kez kuru çayır otları ve saman vermek de faydalı.
  Bununla birlikte hamsterınıza çikolata ve kendiniz için hazırladığınız tuzlu ve tatlı yemeklerden kesinlikle vermeyin. Sarımsak, limon türleri, domates gibi besinlerden de yedirmemelisiniz.
  Ayrıca suluğunda daima temiz ve taze içme suyu bulunduğundan emin olmalısınız.

  Pako pano

  * Bu pamuk minişleri sepette bırakıp gitmişlerdi. Onları sevecek bir sıcak yuva vadediyorsanız lütfen arayın. (216) 384 51 65

  * Yaklaşık iki aylık, son derece sağlıklı ve iyi huylu Panda bebeğe yuva arıyoruz. Onu hayat boyu terk etmeyecek bir yuvaya ihtiyacı var. (533) 529 16 51

  * Bir buçuk aylık rengarenk beş minik kardeş yuva arıyor. İç ve dış parazit tedavileri yapıldı ve son derece sağlıklılar. Onlarla evinizi paylaşır mısınız? (216) 384 51 65

  * Hamileliğinin son günlerinde anneye araba çarptı. Dört yavrusunu sezeryanla doğurdu. Şimdi bir buçuk aylıklar. İlk bakımları yapıldı. Tuvalet alışanlıkları var, çok güzel kuru mama yiyorlar ve oyuncular. Onlara sevgi dolu yuvalar arıyoruz. (555) 986 97 30

  * Yaklaşık iki aylık bebek kedilere yuva arıyoruz. Çok sağlıklı oyuncular. Anne sütüyle büyüdüler. (533) 529 16 51

  Diğer Yeni Yazılar

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Ankara'da deniz olsa ne fayda
  2. Aşkı anlatan ama yaşatamayan kent
  3. “Sakız Hanım” Zemzem olursa
  4. Ah caddeler, vah sokaklar
  5. Heykeller, robotlar ve huzursuz seyirler
  6. Heykelin dili olsa da konuşsa...
  7. Su başında durmuşuz
  8. Bize kapak olsun
  9. Kraldan izin gelmiş
  10. İktidarlar türkü sevmez