• MODA
 • GÜZELLİK
 • SAĞLIKLI YAŞAM
 • AŞK İLİŞKİLER
 • EĞLENCE
 • YAZARLAR
 • İlişkilerin Yeni Normale Hazırlığı

  Salgın ve pandemi nedeniyle yaşam koşullarımızdaki değişikliklerin ardından bir seneyi geride bırakıyoruz. Bu süreçte muhakkak ki pek çok olumlu ve olumsuz deneyim yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Geçen bir yılda pek çok yenilik de hayatımıza dahil oldu. Bu kadar süre sosyal izolasyonda ve birlikteliklerden uzak kalıyor olmamız, kendimize daha çok bakmamıza ve var olan ilişkilerimizi gözden geçirmemize sebep oldu.

  İlişkilerde yaşanan değişimler pek çok sebeple önümüze gelmekte. Sürüncemede olan pek çok ilişkide ayrılık kararı, iyi giden ilişkilerde birlikte yaşama ve evlilik kararları, var olan evliliklerde çocuk kararları daha gür gelmeye başladı. Deneyimlerim yakın ilişkilerde bu kadar yoğun bir arada olma halinin, sosyal destek ağı ile güçlü durmaya çalışan fakat kararsız ve sürüncemede olan yapılanmalarının netlik kazandığı ve kazanmak için adım attığı yönünde.

  Zar zor giden evliliklerde, sosyal yaşamdan destek sağlanamayınca, eşlerin arkadaş dost sohbetlerinde ilişkilerini harcayıp günün sonunda ise razı gelen mekanizmaları ortadan kalkınca bitiş kararının verilmesi daha kolay hale geldi. Bazen de çocuklarından bu derece ayrı kalmanın ve evdeki yalnız hayatın zorluğu ayrılmış çiftleri birleştirdi.

  Gördüğüm şey şu ki bu süreç pek çok ilişkide yeniliğe sebep oldu. İhtiyaçlarımızı daha çok görmeye fırsat tanıdı. Yapılması gerekenlerin, görüşülmesi gerekenlerin, gidilmesi gereken mekanların ortadan kalkması insanın kendi ve en yakını ile olan mesafesini mecburiyet dahi olsa kısalttı ve daralttı. Bu da elbette ilişkilerde daha çok istediklerimizi söylememize ve yaşamamıza olanak sağladı. Karar alma mekanizmalarımızı güçlendirdi, yeniledi.

  Elbette hayat yeniden eski ritminde akmaya ve yeniden eski sosyal düzleminde yaşanmaya başlayacak, işte bu noktada asla eskisi gibi olmayacak meselelerden birinin ilişkilerimize bakışımız olduğunu düşünüyorum. Neye ihtiyacımız olduğunu anlamak için kendimize zaman vermemiz gerektiğini anlamış olmayı diliyorum. İhtiyaçları konuşmak ve karar verme becerilerimizin de arttığını ümit ediyorum.  

  Yeniliklerin ilişkilerimizi başkalaştırdığı hepimizin gözlemlediği bir gerçek iken; yeni normalde ilişkilerimizin eski yaşamlarımızdan daha anlamlı olması dileğiyle…

   

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Yarı yıl tatilinde çocuğunuzla birlikte katılabileceğiniz online atölyeler
  Eğitimde fırsat eşitliği için %100’e varan burs imkanlarını keşfedin!
  Sistem altyapılarınız için yeni yapay zeka teknolojisini keşfedin!

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Gebelik ve Lohusalık Döneminde Cinsel Yaşam
  2. İlişkilerde İletişim: Şeffaflık
  3. Çocuklar İçin Hayatın Provası: Oyun
  4. Doğrusu Yanlışı! Ergenlikte Anksiyete…
  5. Çocuğum Çok Hareketli, Yoksa..?
  6. Geçmişin Kıskançlığı: Retroaktif Kıskançlık
  7. Cinsellikte Altın Kurallar Var mı?
  8. Her Zaman Kalp Değil Bazen de Beyin Kırılırdı!
  9. Evliliklerde Boş Yatak: Ölü Yatak Odaları
  10. Bebeklikte İlk İlişki: “Anne Bebek Bağ-Lanması”