• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Böyle dönme Musti!

  Tolga AKYILDIZ

  Doksanlı yılların popüler müzik karakterini en çok etkileyen isim Mustafa Sandal, ‘kolaycılığın’ marşı tadındaki bir parçayla piyasada.

  Mustafa Sandal; 90’lı yılların başında Power FM’de Hakan Akay’la birlikte ‘Kırmızı Işık’ programını yapıyordu. O zaman kendisini ‘Musti’ lakabıyla biliyorduk. Bir yandan da şarkılar yazıyor, ünlü sanatçılara veriyordu. O kadar çok hit parçaya imza attı ki, 90’ların popüler müzik karakterine direkt etki etmiştir diyebiliriz. Ajda Pekkan’dan Sezen Aksu’ya; Muazzez Abacı’dan Zerrin Özer’e; Burak Kut’tan Sertab Erener’e birçok önemli isimle çalıştı. Sibel Alaş’ın ‘Adam’ albümünün-ki çok iyi bir albümdür- prodüktörlüğünü yaptı. 94’te ilk albümü ‘Suç Bende’ çıktığında soru işaretlerimiz vardı ancak o günden bugüne kendi için yaptığı hit şarkılarla bize net bir cevap verdi. Mustafa Sandal’ın sesinin sınırları belli. Öte yandan pozitif enerjisi, sahnesi, samimiyeti ve şarkı yazarlığıyla bu açığını kapatmayı bildi. Yaptığı sinema filmlerini, dizileri, seslendirmeleri, reklam oyunculuklarını falan saymaya gerek yok. Kariyeri bir başarı öyküsü olarak genç kuşaklara anlatılabilir. Çünkü duruşunu hiç bozmadan; gözden düşmeyi bir kenara bırakın; kendine katarak geldi 46 yaşına. 2013’te ‘Tesir Altında’nın, geçen yıl ‘Ben Olsaydım’ın yankısı da ortada. ‘O Ses Türkiye’ jüriliğinden sonra ‘Rising Star’ın jüri koltuğuna Fuat Güner, Demet Akalın ve Gülben Ergen’le oturan Sandal, bu yıl o koltuktan kalkmayan tek isim oldu. Üstelik yanına eşi Emina Sandal’ı da aldı...

   

  5 üzerinden 2,5 yıldız 


  İşler bu kadar iyi giderken 2016’yı bir şarkıyla taçlandırmak istedi Mustafa Sandal. Ve ‘Dön Dünya’ dolaşıma girdi. Şarkıyı dinleyince şunu düşündüm: Neden bunca hit şarkı yazmış, başarıya imza atmış biri; kariyeri ve aile hayatıyla gıpta edilen bir müzik adamı bu tip bir kolaycılık içine girer... Şarkı Mustafa Sandal standartlarının altında ve hatta dışında; Türk popu vasatına göz kırpıyor ne yazık ki... Çok tanıdık bir akor dizilimi üzerinde yürüyen, sadece arabeskten medet uman bir iş çıkmış ortaya. Hayranları sever, tıklar, över, gaz verir; orasıyla ilgilenmem. Ben geldiği bu noktada kendisinden daha fazlasını bekliyorum.

   

  ESKİ GÜZEL GÜNLERDEKİ GİBİ


  Biffy Clyro, Ellipsis / 5 üzerinden 4 yıldız 

  20 yıllık hikâyelerinin son 10 yılında dünya çapında (bizde o kadar iyi tanınmasa da) bir başarı yakalayan; işi stadyum konserlerine, festival headliner’lıklarına kadar götüren İskoçyalı rock grubu Biffy Clyro her zaman müzikal çıtasını yüksek tuttu, farklılığını korudu. Ancak büyük şöhret sonucu müziklerinin formüle dökülüp uygulandığına, sentetikleştiğine tanık olduk. İşte bu albüm bir köklere; eski, masum ve deneysel enerjiye dönüş albümü. İçinde reggae, country, r&b gezmeleri de yapılan ama sert ve samimi bir albüm olmuş ‘Ellipsis’. Sigur Ros ve Muse’la da çalışan Rich Costey prodüktörlüğünde Biffy Clyro; motoru 7’nci albümde sıfırlamayı; yani zoru başarmış.

   

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Alışverişe ayırdığınız zamana keyif katan ipuçlarını keşfedin!
  1 Mayıs’ta yeni dönem başlıyor! Ankete katıl, sen de deneyimlerini paylaş!
  İşini dijitale taşıyamak isteyen KOBİ’lere önemli ipuçları
  Şehrin odak noktasında yaşamanın avantajları
  İzini sür: Sağlıklı yaşam tabağında ne olduğunu bilmekle başlar!