GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Kayısı çekirdeği hayatını kararttı

A.A

Van'ın Edremit ilçesinde yediği kayısı çekirdeğinden zehirlenen 4 yaşındaki çocuk, yaşamını yatağa bağlı sürdürüyor.

İlçeye bağlı Köprüler köyünün imamı Ercan Caniş'in 4 yaşındaki oğlu Yasir, bulduğu bir kayısı çekirdeğini yedikten bir süre sonra rahatsızlandı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesine kaldırılan ve yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan Yasir Caniş'in, yapılan tetkikler sonucu, yediği kayısı çekirdeğindeki siyanürden zehirlendiği belirlendi.

Baba Ercan Caniş, doktorların, oğlunun kayısı çekirdeğinden zehirlendiğini belirtmesi üzerine büyük şaşkınlık yaşadığını, emin olmak için tahlilleri Ankara'ya gönderdiklerini söyledi. Ankara'dan gelen sonuçlarda da oğlunun kayısı çekirdeğindeki siyanürden dolayı zehirlendiğini öğrendiklerini anlatan Ercan Caniş, oğlunun 9 gün boyunca yoğun bakım ünitesinde kaldığını, ardından taburcu edildiğini belirtti. Ölümden dönen Yasir'in hareket edemediğini, konuşamadığını, yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürdüğünü belirten Caniş, oğlunun bir an önce eski sağlığına kavuşması için tedavinin devam ettiğini vurguladı.

Olgunlaşmamış meyve çekirdeğinde siyanür

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Ünal Yasir Caniş'in, kayısı çekirdeğinden kaynaklanan zehirlenme nedeniyle hastaneye geldiğini, yapılan tetkiklerde, beyninde ciddi bir zedelenme bulgusuna rastladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Siyanür zehirlenmelerini başka şekillerde görüyorduk. Ancak meyve çekirdeğindeki siyünür vakası ile ilk kez karşılaştım. Bazı meyvelerin çekirdeklerinde, özellikle olgunlaşmamış meyvelerin çekirdeğinde siyanür var. Bunlar olgunlaşmadan kırılıp yenildiğinde, bu tür riskler olabiliyor.”

Yasir Caniş'in beyninde zehirlenmeye bağlı olarak damar tıkanıklığı ve kanamaların ortaya çıktığını ifade eden Prof.Dr. Ünal, bu durumun da hastada ciddi kalıcı hasarlar bırakmasının doğal olabileceğini, Caniş'in beynindeki lezyonların da kalıcı hasar bırakan türler olduğunu kaydetti.

Bu tür vakalarla nadir karşılaşıldığını bildiren Caniş, şöyle devam etti: “Bu durum, tıp literatüründe de oldukça nadir rastlanılan bir olaydır. Bunlardan biri, birkaç yıl önce yayınlanmış. Biz de bu vakayı tıp literatürüne kazandıracağız. Nadir karşılaşılan bir durum olsa da anne ve babalar, çocuklarını meyve çekirdeği konusunda uyarmalıdır. Olgunlaşmamış meyve çekirdekleri çocuklara verilmemelidir. Sık karşılaşılmasa da aileler bu uyarıyı dikkate almalıdır.”

YORUMLAR

 • İbrahim KURT 27.08.2010 12:15:31 Meyve çekirdeğinde siyanür nasıl oluşabiliyor çok ilginç , cenabı allah çocuğun şifasını versin ve ailesine bağışlasın başka ne diyelim.
 • erkan ozcelik 27.08.2010 12:35:04 kayısı çekirdeği zararlıdır.fazlası insanı ölümcül derecede zehirleyebilir.yemeyin.yedirmeyin.
 • n. k. 27.08.2010 12:57:37 geçen haftalarda bir tv kanalında, olay yeri inceleme ekiplerinin maceralarını anlatan bir dizide yayınlanmıştı şeftali çekirdeğinden elde edlilen siyanürle adam öldürmek.ülkemiz kayısı ve şeftali cenneti olmasına rağmen bu tür vakalara yok denecek az rastlanması bizim şansımız olsa gerek.
 • Özlem ERİŞTİRENOĞLU 27.08.2010 12:58:32 Doktorumuz bu durumla sık karşılaşmasa da Gıda Mühendisliği Toksikoloji derslerinde gayet net hatırladığım bir ibareydi aslında bu:kayısı çekirdiğinde siyanür birikmesi olabileceği bu yüzden 5-6 dan fazlasının yenilmesi sonucu siyanür zehirlenmesi oluşabileceği.Tıpta anlatılmamış olması garip!
 • nur özge akçam 27.08.2010 13:01:48 kayısı cekırdegi siyanür içeriri bu ilginç bişey değilidr.mesela demir calsiyum fosfor gibi...
 • karamsar karamsar 27.08.2010 13:02:22 hidrosiyanik asit var,çevremdekilere de 100 kere söyledim,dinleyen yok,bilime değer veren kim ki..
 • Hikmet Feridun Demir 27.08.2010 13:05:02 İlginç biz çocukluğumuzdan başlardık kaysı meyvası nohut kadar olunca yemeğe. Ta ki olgunlaşana kadar. Her döneminde de çekirdeğini birlikte yerdik.Bazan acı olan çekirdekleri atardık ama diğerlerinin hiç sansı olmazdı.Başka bir durum olsa gerek. Siyanürün kaysıda oluşması mantık dışı.
 • Neticede YİneNeticede 27.08.2010 13:14:01 çekirdek yenir mi? dünyada çekirdek yiyen tek toplumuz ondan binbir hastalık bu millete çıkıyor.
 • Sinan Öztan 27.08.2010 13:16:22 Kayısı çekirdekleri kayısının cinsine göre tatlı veya acı olur.Bu çocuk acı olan kayısı çekirdeği yemiştir.Hassas bir bünyeye sahipse çekirdeğin yaydığı zehirden etkilenmiştir.Bu çocuğa geçmiş olsun.Keşke büyükleri çekirdeği kendileri deneyip verselerdi.
 • kenan basat 27.08.2010 13:20:09 Kayısı çekirdeğinindeki siyanür olayı daha birkac gün önce CSI dizisinde işlendi demekki hayata ışık tutuyormus

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Beslenme düzeninize eklemeniz gereken 4 probiyotik gıda
Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırmanın yolu bu önerilerden geçiyor!
Bu önerilere dikkat edenler için sağlıklı saçlar hayal değil!
Mutlu bir yaşam kuracağınız evinizde aramanız gereken özellikler
Çocuklarınızın odasını sevmesi çok önemli! İşte ideal bir çocuk odası hazırlamanın püf noktaları

SON DAKİKA HABERLER

 1. Son dakika haberi: Emniyet'ten vatandaşlara corona virüs uyarısı
 2. Uzaktan eğitim ne zaman başlayacak? Okullar ne zamana kadar tatil olacak?
 3. Hangi kamu çalışanları idari izinli sayılacak?
 4. Burhan Demircan'ın hayat hikayesi | Burhan Pazarlama kimdir?
 5. AVM'ler ne zaman, saat kaçta kapanacak? 2020 Mart AVM çalışma saatleri
 6. Cezaevlerindeki görüşler ne zaman başlayacak?
 7. MSB: Barış Pınarı'nda açılan okul sayısı 390 oldu
 8. Bakanlık açıkladı! İşte yeni corona virüs tedbirleri
 9. Pazar günü hava nasıl olacak? 15 Mart hava durumu tahminleri
 10. Son dakika: Uçuş yasağı olan ülkelerdeki Türkler hakkında flaş karar