GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Defineciler dergi çıkardı... Arkeologlar isyan etti

TÜRKİYE’nin neredeyse her köşesinde yaptıkları kaçak kazılarla kültür mirasına geri dönüşü olmayan zararlar veren define avcıları, şimdi de dergi çıkarmaya başladı. ‘Define’ adıyla çıkarılan dergide, Türkiye’de bulunan gizli hazineler, cinlere soru sormak, define çubuğunun hareketleri, tuzaklar, bulunmayı bekleyen defineler nasıl aranır, nasıl bulunur, nerede olur başlıklarıyla sözde makaleler yer alıyor.

Salim Uzun

ŞAŞKINLIK İÇİNDEYİZ

3’üncü sayısı internette satışa çıkan dergiyle ilgili çok sert açıklamalar yapan Arkeologlar Derneği Genel Başkanı Dr. Soner Ateşoğulları, “Maalesef yasalarımızdaki boşluk kültür mirasımızın yok olmasına neden oluyor. Daha önce dernek kuranlar şimdi içi hurafelerle dolu dergi çıkartıyor. Biz bu yayınlar karşısında şaşkınlık içindeyiz” dedi.

YAKALANAN YÜZDE 1

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm resmi kuruluşların harekete geçmesi gerektiğinin altını çizen Ateşoğulları, “Bu yayın derhal durdurulmalı. Çünkü son dönemde kaçak kazı sayısı inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu yayınlar kaçık kazıyı teşvik ediyor, legal olarak gösteriyor. Elbette kaçak kazılara yönelik denetimler var ama polisin, jandarmanın yakaladığı olaylar sadece yüzde 1” diye konuştu.

BUNLAR SAÇMALIK

Dergide, kazılarda bulunan bazı eserlerin Antalya Müzesi’ne satıldığına dair yanıltıcı bilgilerin yer aldığını vurgulayan

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, şöyle dedi: “Kaçak kazıları özendiren dernekler, programlar, dergiler tamamen ortadan kaldırılmalı. Kendine medyum diyen bir şahıs çıkıyor, ‘Hazine buldum’ diyor. Bunlar saçmalık. Biz kültür varlıklarının ortaya çıkarılması ve korunması için ömrümüzü veriyoruz, kendini bilmezler ise bu eserleri yok ediyor.”


KAZILMADIK YER KALMADI

Üzülerek söylüyorum; Antalya dağlarını ağlamadan dolaşamazsınız. Ortada öyle bir tablo var ki kaçak kazı yapan defineciler tarafından kazılmadık 1 metre kare yer kalmadı. Biz detektör satışının yasaklanmasını beklerken, televizyonlarda şimdi ise dergilerde kaçak kazılar özendiriliyor. Bu bir facia. Türkiye bu ayıbını derhal tedavi etmeli.”

SON 24 SAATTE NE OLDU?

YORUMLAR

 • erdem erten 22.01.2019 10:43:45 ÜLKENiN TAŞI TOPRAGI ALTIN. GELDE KAZMA ... CEZALAR AGIR VE CAYDIRICI OLMADIKCA KAZARLAR BUNLAR.
 • salih köktürk 22.01.2019 11:05:22 tarihi ören yerleri dışında açık arazilerde ormanlarda define aramayı serbest bıraksınlar bu ülkeden mübadele yoluyla ayrılanların gömdüklerini bulsunlar hiç olmazsa millet bir umut stres atar.

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

3 gün boyunca müzik, teknoloji ve yaratıcılığa yolculuk... Sürprizlerle dolu Sonar İstanbul’u keşfedin!
Sevgililer Günü önerisi: Bu hediyeyle sevgilinizi kendinize tekrar aşık edin
Omega-3’ün faydaları nelerdir? Alırken nelere dikkat etmeli?
Sevgi ve huzur dolu bir ev için dekorasyonu nasıl yapmalısınız?
Makyajla uyumak gibi bir hata yapmamanız için 4 sebep!

SON DAKİKA HABERLER

 1. Süper Loto'da 2 milyon TL devretti: 13 Şubat 2020 Süper Loto sonuçları ve ikramiye sorgulama ekranı
 2. YKS başvurusu nasıl ve nereden yapılır? YKS 2020 başvuru süresi ne zaman bitecek?
 3. YÖKDİL 2020 ne zaman yapılacak? YÖKDİL sınavı giriş belgesi yayımlandı mı?
 4. Cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Cuma namazında hangi dualar okunur?
 5. Resimli, yeni, farklı cuma mesajları 14 Şubat 2020! Ayetli ve dualı en güzel cuma mesajları ile sevdiklerinizin cumasını kutlayın
 6. Son dakika canlı deprem listesi: Nerede deprem oldu? Az önce deprem mi oldu?
 7. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'den kritik İdlib görüşmesi
 8. Diyanet 14 Şubat cuma namazı saatlerini duyurdu: Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İl il cuma namazı vakitleri
 9. İBB, Tarkan'ın Bayrampaşa'daki arazisiyle ilgili 7'inci kez ret kararı verdi
 10. TOKİ 2020 100 bin konut kurası ne zaman çekilir? Gözler o tarihte!