• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Kemal Derviş, Dünya Bankası'nın yıldızıydı

  Hürriyet Haber


  Çiğdem TOKER

  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, ‘‘Kemal Derviş, Dünya Bankası'nın yıldızıydı. Dünya Bankası kaybetti, ama Türkiye kazandı’’ dedi. Chhibber, ‘‘Derviş özel misyonla geldi’’ iddialarını da, ‘‘Evet, Summers'ı da ABD Hazine'sine biz gönderdik’’ diye espriyle yanıtladı.

  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Dünya Bankası Başkan Yardımcılığı görevi sırasında uzun yıllar birlikte çalıştığı Devlet Bakanı Kemal Derviş için ‘‘O, Banka'nın yıldızıydı. En iyi ekonomistimizdi. Dünya Bankası kaybetti ama Türkiye kazandı’’ değerlendirmesini yaptı.

  Derviş'i yıllar sonra Türkiye'de ‘‘masanın öbür yanında’’ görmekten çok mutlu olduğunu söyleyen Chhibber, ‘‘Fırsat verilirse, en fazla bir yıl içinde başarır. O, çevresinde hep en iyileri bulundurma yeteneğine sahiptir. Umarım Telekom'da da böyle olur’’ dedi.

  TEK DEĞİL

  Derviş'in tek örnek olmadığını, Dünya Bankası'nın pek çok ülkeye önemli pozisyonlarda uzman ve yetkili gönderdiğini söyleyen Chhiber şöyle konuştu:

  ‘‘Dünya Bankası'na çeşitli ülkelerden gelen ekonomistlerin pek çoğu ülkesine önemli görevler için döndüler. Peru'ya Cumhurbaşkanı, Meksika'da ekonomi Bakanı, Pakistan'a Merkez Bankası başkanı oldular.’’

  Chhibber, Derviş'in ‘‘özel misyonla planlanarak gönderildiği’’ yolundaki spekülasyonların hatırlatılması üzerine ise gülerek, ‘‘Evet Larry Summers'ı da Amerikan Hazine'sine biz getirdik. Çünkü o da Dünya Bankalı'dır. Şaka bir yana Dünya Bankası bir okuldur’’ yanıtın verdi.

  Bu arada, Dünya Bankası'nın Tarım Reformu kapsamında sağlayacağı 600 milyon dolarlık krediye ilişkin müzakereler önceki gün tamamlandı. Chhibber, görüşmelerin hiç bir sorun çıkmadan bitmesinden memnun olduğunu belirterek, bu kredinin partiler halinde kullandırılacağını açıkladı.

  BEYAZ ENERJİ

  Dünya Bankası'nın, bir süre önce enerji iletim hatlarının yenilenmesi için, 250 milyon dolarlık bir kredi sağladığını söyleyen Chhibber, ‘‘Fakat bu kredinin tek kuruşu bile kullanılmadı’’ dedi. Chhibber ‘‘Neden?’’ sorusuna ise şu yanıtı verdi: ‘‘Sistem çalışmıyor. Sanırım Beyaz Enerji Operasyonu, bu projeyi gölgeledi. Her aşamada çok sıkı takip etmemize karşın yürümedi.’’

  Dünya Bankası enerji için ‘havuz’ kuracak

  Dünyü Bankası, enerji alanında Türkiye'ye sağladığı desteği tamamen farklı bir alana taşımaya hazırlanıyor. Banka, ülkedeki su potansiyelinin zenginliğini dikkate alarak, bu alanda yeni yatırımlar yapılmasını ve bunun teşviki için de ‘Yatırım Havuzu’’ niteliğinde bir fon kurulmasını önerdi.

  Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chhibber, Banka'nın Enerji Misyonu'nun bu konuda bir Ön Rapor hazırlayarak, Enerji Bakanı Zeki Çakan'a sunduğunu açıkladı. Türkiye'deki su potansiyelinin bugüne kadar ihmal edildiğini belirten Chhibber, hidroelektrik santral yapımının teşvik edilmesi için kurulması gereken Fon için şunları söyledi:

  ‘‘Bu, bilinen anlamda bir Fon'dan ziyade, belli kriterler karşılığında uzun vadeli finansmanı öngören bir Yatırım Havuzu şeklinde olabilir. Bazı AB ülkeleri ile Japonya bu konuda çok istekli.’’

  Chhibber, bu ay sonunda İşletme Hakkı Devir süresi dolacak olan enerji projelerinini varlık satışına dönüştürülmesi için de bir süre zamana ihtiyaç olabileceği değerlendirmesini yaptı.

  Hazine'nin garanti konusunda sınırlamalar getirdiği 29 Yap-İşlet-Devret (YİD) projesi konusunda Banka'nın geçen yıl olumlu görüş bildirdiğinin hatırlatılması üzerine ise Chhibber şu karşılığı verdi: ‘‘2002 yılı sonuna kadar bitmesi halinde bizim için sorun yok.’’

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  5 adımda bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolu
  6 soruda bankacılıkta uzaktan müşteri edinimiyle ilgili merak edilen her şey!
  Ramazan’da umudu paylaş: İhtiyaç sahiplerine nasıl yardım edebilirsiniz?
  Masallar Değişirse Dünya Değişir!
  Ekolojik eve ilk adım: Isı pompaları neden hem sizin hem de çevreniz için en iyi çözüm?