GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Flexkom’la 40 bin kişiyi dolandırdılar iki yıl sonra Wee ile yeniden ortaya çıktılar

Dinçer GÖKÇE

Aylık 30-40 bin liralık kazanç vaadiyle, aralarında Tanju Çolak’ın da olduğu 40 bine yakın kişiyi dolandırmakla suçlanan Flexkom’un kurucuları 2 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. “Üye getir, para kazan” yöntemi ile binlerce kişiden 30 milyon liraya yakın para toplayan sistemin kurucuları bu kez Wee Conomy ismi ile piyasaya girdi. Önemli bir bölümü yurt dışında yaşayan organizatörler geçtiğimiz günlerde Antalya’da yaptıkları toplantı ile start verdi. İzmit Gölcük ise çalışmaların başladığı ilk yer oldu.

Türkiye yapılanmasını, Almanya’da yaşayan Cengiz Ehliz’in oluşturduğu Flexcom hakkında çok sayıda dava ve savcılık soruşturması bulunuyor. Türkiye
genelinde 40 bine yakın kişiden 400 TL ile 2 bin 500 TL toplayan, bazı üyelerden 50-100 bin lira toplayan Flexcom’a para kaptıranların hemen hiçbiri paralarını alamadı.

Kariyer basamakları hedefi konulan sistemde, 20 bin TL ödeyen kişinin ömür boyu ‘süper emeklilik’ hakkı kazanacağı belirtildi. Flexkom bayiliği alan çok sayıda kişi, satın aldıkları onlarca pos cihazı ile başbaşa kalırken, çok sayıda kişi işini kaybetti. Çin’de 60 dolara alınan pos cihazları Türkiye’de bin 650 liraya satıldı. Birçok ailede ise, Flexcom’a yatırılan paralar nedeni ile sorunlar çıktı.Liderler, Antalya'da lüks bir otelde 5 gün kaldı

Flexcom yetkilileri hakkında Ankara, Adana, İzmir, İstanbul gibi birçok yerde dava ve soruşturmalar sürerken, yeni bir isim altında faaliyete başladıkları öğrenildi.

YENİ İSİMLE PİYASAYA GİRDİ
Wee Conomy adı verilen yeni sistem de Flexkomda olduğu gibi Kobi (işyeri) sistemine dayanıyor. Edinilen bilgilere göre, Flexkom’dan farklı olarak bu kez Kobi’lere pos cihazı yanı sıra telefonlarından indirdikleri bir applikasyon veriliyor. Yeni sistemde üç farklı seçenek konulmuş. Her üç seçenek de farklı üyelik ücretlerine sahip. Örneğin VIP Kobi diye oluşturulan sisteme üye olmak isteyen işyeri en az 500 kart satın alması gerekir.

İzmir'de yaşayan Ercan Sarcıncı'ya 51 pos cihazı satıldı. 85 bin lira para kaybettiğini belirten Sarcıncı, yaşadıkları sıkıntıların evde de huzursuzluğa yol açtığını kaydetti.

ŞİRKET İSVİÇRE’DE
Bunun için geçtiğimiz 20 Ocak’ta İstanbul’da yeni bir şirket kuruldu. Wee Turkey Bilişim A.Ş isimli şirketin kurucuları arasında Savaş Uzun, Mehmet Sinan Tapan gibi isimler yer aldı. 50 bin TL sermayeli şirketin tek pay sahibi ise İsviçre’de kurulu bulunan Wee Conomy AG.

ÇALIŞMALAR GÖLCÜK’TE BAŞLADI 

Wee Conomy’nin Türkiye’deki faaliyetlerine ilişkin, aralarında Cengiz Ehliz’in de olduğu çok sayıda ‘lider’ geçtiğimiz günlerde Antalya’daki bir otelde bir araya geldi.

Edinilen bilgilere göre Wee Conomy için seçilen ilk bölge İzmit’in Gölcük ilçesi oldu. Bu ilçede 100’e yakın işyerinin üye yapıldığı öğrenildi. Konuya yakın bir kaynak, Gölcük tercihinin, bu ilçede daha önce Flexkom çalışmasının hiç yapılmamasından kaynaklandığını söyledi. Aynı kaynak, Gölcük üzerinden özellikle Karadeniz illeri ile Bursa, İzmir gibi yerlerde çalışmaların yoğunlaştırılacağı görüşünde.


Tanju Çolak, da Flexkom'a karşı açtığı davaları kazandı ancak, parasını tahsil edemedi.

DAVA AÇTI PARASINI ALAMADI

Tanju Çolak’ın avukatı Av. Eda Çimenli Ürcan, Flexkom’dan olan alacaklarını tahsil edemediklerini belirterek “Sözleşme nedeniyle İstanbul 7. İcra Müdürlüğü’nde 48 bin TL üzerinden icra takibi başlattık. İcra takibine itiraz ettiler ve itirazın iptali davası açtık. Dava lehimize sonuçlandı ve 9 bin 600 lira icra inkâr tazminatına hükmetti mahkeme. Ayrıca sözleşmeden kaynaklı diğer bir alacak için İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtık. Bu dava da lehimize sonuçlandı. Dosya Yargıtay aşamasında... Şirkete ait bir şey yok burada. Henüz alacaklarımızı tahsil edemedik” dedi.

PARAYI BAŞKALARI YATIRDI KAYMAĞI ONLAR YEDİ
Flexkom ile Wee Conomy’nin aynı kişilerce organize edildiğini belirten Şahizer Sarak, binlerce kişinin mağdur edildiğini söyledi. Kendisi de Flexkom sürecinde koordinatör olarak çalıştığını aktaran Sarak, amaçlarını “Mağdur olan kişilerin haklarını alarak hayat amaçlarımızdan birine ulaşmış olacaktık” şeklinde açıkladı. 40 bin kişinin mağdur edildiğini söyleyen Sarak, bu süreçte kimi ailelerin dağılma noktasına geldiğini aktardı. Cengiz Ehliz ve beraberindekilerin Antalya’daki toplantısına katılmak üzere gittikleri otelden içeri alınmadıklarını söyleyen Sarak “ Bunlar Wee sistemi kurumsal ve biz bu sisteme eğitimli insanları alacağız diyerek eski sistemdeki herkesi atmak için bahane bulmuşlar. Parayı yatıran halk, kaymağını yiyen onlar. Bütün mağduriyetlerimizin telafi edilmesini, aksi taktirde kanun önünde yargılanmalarını istiyorum” dedi.


Wee Turkey Müdürü Savaş Uzun, kayıtların aksine, Flexkom ile ilgilerinin olmadığını öne sürdü.

ARAMIZDA İLİŞKİ YOK DEDİ AMA…
Konu ile ilgili Hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Wee Turkey Genel Müdürü Savaş Uzun, Flexkom ile bir ilgilerinin olmadığını öne sürdü. Uzun açıklamasında “Flexkom adlı şirket ile Wee Turkey Bilişim A.Ş’ nin bir bağı bulunmuyor. Şirketimiz kurumsal satıcılar vesilesi ile pazarlama yapan ve üye iş yerlerine kendi müşteri sadakat sistemlerini kurabilme imkanı sunan bir şirkettir” dedi. Uzun, açıklamasında We Turkey ile Flexkom arasında bir bağ olmadığını öne sürse de, kayıtlarda, Türkiye’de kurulan şirketin sahibi konumundaki İsviçre’deki şirketin çoğunluk hissedarı Cengiz Ehliz.

dgokce@hurriyet.com.tr

YORUMLAR

 • Harold Finch 30.06.2016 16:04:58 Jet Fadıl'ın defalarca dolandırdığı bir milleti tekrar geri dönerek dolandırmaya çalışmak çokta şaşılacak bir durum değil, adamlar işlerini biliyor :)
 • Aydin Ayalp 30.06.2016 16:07:04 Beter olsunlar, yemeyenin malini yerler. Zorla paralarini almamislar ya.
 • adamolun adam 30.06.2016 16:23:09 Türkiye'nin kerizi biter mi? akşam biç sabaha filiz verir...
 • umut balkan 30.06.2016 16:23:53 Güzel Memleketimin toprakları çok bereketli, bol güneş ve mineral açısından zengin bu topraklar daha ne kerizler yetiştirir aklınız almaz.
 • Orhan gazi 30.06.2016 16:30:07 Uyaniklar yine isbasinda eminim kandiracak bir ton keriz yine bulurlar.
 • fatih çatalbaş 30.06.2016 16:31:15 titanin baska modeli.anlamadigim su; ne kadar keriz var bu ulkede.ulan bedavaya kim kime ne vermis de calismadan o kadar kaxanc elde edeceksin
 • murat yaren 30.06.2016 16:37:19 baştan sona okudum ama adamların ne iş yaptıklarını anlayamadım. millet buna rağmen nasıl para yatırıyor ilginç.
 • MuraT KALKAN 30.06.2016 16:44:15 Ülke cahil kaynıyor, adamlarda bundan faydalanıyor, kimisi paralarını alıyor kimisi oylarını alıyor pek bir farkları yok !
 • celebic (Ankaragücü) 30.06.2016 16:48:15 Bunlara para kaptıranlara hiç acımıyorum. Demek sokağa atılacak paraları varmış.
 • Kaya Bilir 30.06.2016 16:56:43 Dinde kolay para kazanmak yasaklanmistir. Bir sebebi de bu tur seyler olsa gerek...

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Beslenme düzeninize eklemeniz gereken 4 probiyotik gıda
Çocuğunuza uyku alışkanlığı kazandırmanın yolu bu önerilerden geçiyor!
Bu önerilere dikkat edenler için sağlıklı saçlar hayal değil!
Mutlu bir yaşam kuracağınız evinizde aramanız gereken özellikler
Çocuklarınızın odasını sevmesi çok önemli! İşte ideal bir çocuk odası hazırlamanın püf noktaları

SON DAKİKA HABERLER

 1. Hamsi sezonu kapanırken fiyatlar tavan yaptı
 2. Türkiye 14 ülkeye kapılarını kapattı
 3. Bakan açıkladı! MKEK maske üretebilir
 4. THY’den yolculara seyahat uyarısı
 5. Türkiye ile İran 5 yılda 45 milyar dolarlık ticaret yaptı
 6. Küresel durgunluğa giden yol: Pandemi ve petrol savaşları
 7. Yaş sebze ve meyve ihracatını domates ve biber sırtlıyor
 8. İSO'dan fahiş fiyat artışı yapan firmalara uyarı
 9. Vatandaşı güvensiz ürüne karşı koruma kalkanı
 10. Gaziantep ilk 5'e girdi