GÜNDEM
SPORARENA
YAZARLAR
EKONOMİ

Uygulamada okumaya devam et.

Euro Bölgesi'nde şirket kredileri yerinde saydı

AA
Abone Ol

Euro Bölgesi’nde Aralık 2019’da yıllık 3,2 artan şirket kredileri ocak ayında da yüzde 3,2'lik büyüme gösterdi.

Euro Bölgesi'nde, bankalar başta olmak üzere finans kuruluşları tarafından şirketlere verilen krediler ocakta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 artış gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu yılın ocak ayına ilişkin şirket ve tüketici kredileri aylık artış oranlarını yayımladı. Buna göre ocak ayında finans dışı krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 büyüdü. Söz konusu krediler Aralık 2019’da ise Aralık 2018'e göre yüzde 3,2 artmıştı.

Hane halkına verilen krediler ise 2019'nun aynı dönemine göre yüzde 3,4 arttı. Ocakta geniş para arzı M3 yüzde 5,2 büyüdü ancak analistlerin
beklentisi olan 5,3’nün altında kaldı. Aralık 2019'da geniş para arzı M3 yüzde 4,9 (yüzde 5'ten revize edildi) büyümüştü.

ECB Yönetim Konseyi, 23 Ocak’ta politika faizini değiştirmeyerek sıfırda bırakırken, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit tutmuştu. Piyasaların, koronavirüsün yayılarak Euro Bölgesi ekonomisini ağır şekilde etkileyeceğine dair artan endişelerle ECB'nin faizleri daha yakın bir sürede düşürmesini bekleyerek bunu fiyatlaması da dikkati çekiyor. 

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

Müzik her şeyi iyileştirir: Hangi online konserleri keşfetmelisin?
Evde verimli zaman geçirmenizi sağlayacak keyifli ve pratik öneriler
Evde olmanın avantajı: Yeni alışkanlıklar için 21 gün kuralı
'#evdekal #müziklekal’ canlı ev konserleri başlıyor!
Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir ve nasıl başa çıkabiliriz?