Yasemin Fatih Amato Yazarın Tüm Yazıları

Bisiklete binmek için en güzel zamanlar

1dk okuma

Bilirsiniz, her çocuk bir gün iki tekerlekli bisiklete binmeyi hayal eder. Biz de onların bu işi düşmeden başarabilmesi için canla başla yardımcı oluruz; arkalarından tutarız, onları yüreklendiririz, düşecekler diye ödümüz patlar ama eninde sonunda aynı yürümeyi öğrendikleri gibi bir gün bisikletin de kontrolünü ele alırlar.

Haberin Devamı

Bunu ilk başardıklarında biz de en az onlar kadar seviniriz, çocuklarımızı gururla alkışlarız! Bisiklete binme becerisi, yürümekten sonra ikinci büyük denge başarısıdır çocukların gelişiminde. Yalnız denge değil tabii, aynı zamanda kasları gelişir, özgüvenleri artar.

Peki bisiklet sürmek çocuklarda ne fayda sağlar?

- Kardiyovasküler kasların çalışmasını sağlar

Düzenli olarak bisiklete binmek kardiyovasküler kasları çalıştırır ve çocuğun kilosunu üzerinde etkili olarak ideal kiloya ulaşmasına yardımcı olur.

- Kas kütlesi oluşturur

Bisiklete binmenin bacaklar için iyi bir egzersiz olduğu bilinmesinin yanı sıra tüm vücudu güçlendiren bir etkisi de vardır. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kasları güçlendirir.

- Stresi hafifletir

Bisiklete sürmenin, enerjilerini şarj etmelerine yardımcı olabilir. Okulda geçen uzun bir günün ardından bisiklete binmek, çocukların streslerini hafifletmelerine ve mutlu hissetmelerine yardımcı olur.

- Sosyalleşme becerilerini geliştirir

İletişim becerilerini geliştirir ve yeni arkadaşlar edinme, fikirlerini ve sırlarını paylaşma, küçük sorunlarını tartışma ve birlikte eğlenme fırsatı verir.

Haberin Devamı

Sadece çocuklar için mi çok faydalı?

Bisiklet çocukların gelişmesi için ne kadar yararlı ise yetişkinler için de en az o kadar yararlıdır. Öncelikle aynı yüzme gibi, bisiklete binmek de vücut ağırlığını hissettirmeyen bir spordur. Çünkü eklemlere fazla yük bindirmez. Tekerlekler hafif bir hareketle dönerken siz rüzgarı kucaklayarak, sessizce ilerlersiniz. Bu arada eşsiz bir özgürlük duygusu ve neşeyle dolarsınız.

Bisikletinizin cinsine ve kullanım tarzınıza bağlı olarak, bu sporla saatte en az 300 kalori yakabilirsiniz. Bisiklete binmek, selülitle baş etmek için de çok yararlıdır.

Bisiklete binmek bize ne gibi bir fayda sağlar?

Bisiklet biraz oyuncak, biraz taşıma aracı gibi görünse de bisiklete binmenin diğer sporlardan hiç aşağı kalan bir yanı yoktur. İnsanın moralini yükseltir, savunma sistemini güçlendirir, kalp hastalıklarını ve yüksek tansiyonu önler. Ayrıca kan dolaşımını düzenler ve cildin güzelleşmesini sağlar. Bu spor, özellikle karın ve kalça bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olur ve bağırsak hareketlerini düzenler. Bisiklet kullanmak, ilerleyen yaşlarda büyük bir sorun haline gelen denge duygumuzu korur. Pedal çevirdikçe, özellikle bacaklarımız, ayrıca sırt ve karın kaslarımız güçlenir, duruşumuz düzelir.

Bisiklet ile ne kadar kalori harcarsınız?

Ortalama 65 kg ağırlığındaki bir kişinin aktivitelere göre dakikada yakacağı kalori miktarları yaklaşık şöyledir;

Haberin Devamı

- Bisiklet: 19-22 km/saat hız 9 kalori
- BMX veya dağ bisikleti 10 kalori 
- Bisiklet: 22-26 km/saat hız 11 kalori
- Bisiklet: 26-30 km/saat hız 14 kalori
- Bisiklet: 30 km/saatin hız üstü 19 kalori

Bu hafta sonu bisiklete binmeye ne dersiniz?

Haberin Devamı

Bisiklete binenleri kutlamaktan başka, söyleyecek sözüm yok. Ama eğer ara verenlerdenseniz derim ki, bu Pazar günü çocuklarınızın veya komşunuzun bisikletini alıp biraz dolaşmayı deneyin. Yıllarca binmemiş olsanız bile, unutmadığınıza emin olabilirsiniz. Biraz pedal çevirin, yüzünüze vuran tatlı rüzgarı hissedin ve ne kadar çok zevk aldığınızın farkına varın.