• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk

  Fotoğraf: iStock

  Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), sosyal çevremizde “takıntı hastalığı” olarak geçen bir bozukluktur.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk’ta, obsesyon kavramı bireyin günlük yaşamında rahatsız edici düzeyde olsa da düşünmekten kendini alıkoyamadığı yineleyici düşünceler olarak tanımlanır. Kompulsiyon kavramı ise, bireyin yineleyici düşünceleri durdurmak amacıyla gerçekleştirdiği davranışlardır. Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan kişinin farkındalığını yitirmemiş olması önemli bir noktadır.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk, çok sık rastladığımız bir bozukluk türüdür. Erkeklerde daha erken yaşlarda görülürken kadınlarda daha sık karşılaştığımız bir durumdur. OKB’nin nedenleri ise birçok faktöre bağlıdır. Bunlar; aile yetiştirmesi, kişilik gelişimi, travmatik durumlar (kayıp, değişkenlikler, vb.), stres kaynakları, çevresel faktörler vb gibi örneklendirilebilir.

  Obsesif Kompulsif Bozukluk çeşitli türlere sahiptir, bunlar; Bulaşma, temizlik, kuşku, kontrol, simetri ve düzen, sayma ve tekrar, dini, cinsel, biriktirme ve saklama obsesyonudur.

  OKB, kişiye oldukça rahatsızlık veren bir bozukluktur. Bu durum kişinin işlevselliğini engellemektedir. Bu takıntıların ürettiği davranış örüntüleri, kişinin hayatında önemli ölçüde kayıplara yol açmaktadır. Örneğin, sürekli bir şeyi kontrol etmekten dolayı dışarıya çıkamama, sürekli ellerini yıkamaktan dolayı bir şey yapamama gibi. Bu nedenle, OKB’ye yönelik bir destek arayışına girilmesi ısrarla önerilmektedir. Ancak bu destek profesyonel alanda olmalıdır. Çünkü, bu bozukluk yüzeysel anlamda iyileştirilebilecek bir bozukluk değildir. Hem psikiyatrik hem psikoterapi yöntemleri ile çalışılması önerilmektedir. OKB’nin psikoterapi yöntemleri arasında; bilişsel davranışçı terapi, EMDR terapisi ve bazı zamanlarda bütüncül olarak tüm aile sistemleri ile birlikte çalışmak da fayda sağlamaktadır.

  Son olarak OKB çok sık görülen, neden oluştuğu hakkında çok merak edilen bir bozukluk olduğu için çeşitli dizilere, filmlere konu olabilmektedir. Ancak, şu bilinmelidir ki herkesin geçtiği yollar farklıdır, hastalığındaki dereceler bambaşkadır. Dolayısıyla herkesin çözümü de değişkenlik gösterecektir. Özetle; sadece çevremizden duyduğumuz, dizilerden gördüğümüz modellemelerden etkilenmeden profesyonel destek alınması gerekmektedir.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Kahve keyfini zirvede yaşamak isteyenlere... Mutlaka keşfetmeniz gereken 5 kahve!
  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Marmaris tatilinizi güzelleştirecek 5 detay!
  Hayalinizdeki termal tatili gerçeğe dönüştürmenin 4 yolu

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Soğuk hava kalp krizini tetikliyor
  2. Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim
  3. Aile hekimleri ne istiyor
  4. Türkiye’nin çorbası hangisi: Yayla mı kelle paça mı?
  5. Meteorolojiden yoğun kar uyarısı... Hafta sonuna dikkat
  6. Gülşen'in kıyafeti olay oldu
  7. Doğum koçu skandalı
  8. Çaput bağlama, toprağa gömme, tütsü yakma... Astrolojide ritüellerin yeri var mı
  9. Zorunlu PCR ve karantina kararları neden değişti
  10. Esenyurt'ta Suriyeli gerginliği