• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Çocuğunuzun okula alışmasını sağlayacak 10 adım

  Ebeveynlerin en büyük sorunu eğitim hayatına atılan çocuğunun okula alışamamasıdır. İşte çocuğun okula alışması için yapılması gerekenler...

  Okul öncesi çağımız, yaşam boyu, gelişimimizin en önemli evresidir. Doğduğumuz günden 6 yaşına kadar süren bu evrede kişiliğimizin temel yapı taşları oluşur. Nasıl bir mizaca sahip olacağımız, sosyal ilişkilerimizde üstlendiğimiz roller, sorumluluk bilincimiz, beslenme alışkanlıklarımız ve daha birçok dinamiğimizin okul öncesi dönemde senaryosu yazılmaya başlanır. Yaşam boyu gelişimin mimarı okul öncesi eğitimdir. Hal böyle olunca okul öncesi dönemdeki çocuklarımıza yönelik tutumlarımız da hayati önem taşır.

  EBEVEYNLERE DÜŞEN SORUMLULUKLAR NELER?

  1- Çocuğunuzun okuluyla tanıştığı gün okulun açılış günü olmamalı: Çocuğunuza okulunu sınıfı ve bahçesiyle birlikte tanıtın.

  2- Çocuğunuzu okula açılış gününde başlatmaya dikkat edin: Çocuğunuzun diğer arkadaşlarıyla aynı gün okula başlaması sosyalleşebilmesi ve okula uyum sağlayabilmesi açısından önemlidir.

  3- Çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın: Her çocuk tektir. Okula alışma süreçleri birbirinden farklılık gösterebilir. Okula uyum sürecinde çocuğunuzun kişiliğinin özgün bir şekilde gelişmesine izin verin.

  4- Alışma sürecinde olduğunuzu hatırlayın: Çocuğunuzla birlikte siz ve eşiniz de okula başlama hazırlığında olduğunuzu ve bu sürecin geçici olduğunu hatırlayın, sabırlı olun.

  5- Vedalaşma: Çocuğunuzla vedalaşmanızı dramatikleştirmemeye özen gösterin.

  6- "Öğretmenine ve okuluna güveniyorum" : Çocuğunuza güven içerikli cümlenizi sık sık tekrarlayın. Sizin güven duyduğunuz nesne ve kişilere çocuğunuz daha kolay şekilde bağlanacaktır.

  7- Sakin ve kaygısız olun: Kaygı, çocuk ve ebeveyn arasında bulaşıcıdır. Çocukların okula uyum güçlüklerinin en büyük kaynağı kaygılı ebeveynlerdir.

  8- Çocuğunuzu okul çıkışlarında bekletmemeye özen gösterin: Okul ile kurmuş olduğu güvenli bağı bu şekilde pekiştirebilirsiniz.

  9- Okulda gününün nasıl geçtiğini konuşun: Konuşmak istemediği takdirde zorlamayın.

  10- Okula başlangıcıyla birlikte çocuğunuzda bazı değişiklikler gözlemleyebilirsiniz: Uyku problemleri, alt ıslatma, sosyal içe dönüklük, beslenme problemleri vb. Konuyla ilgili bir uzmandan mutlaka destek alın.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Başarılı yatırımcının yolu öncü göstergelerden geçer!
  Doğa, insanlığın geleceğidir. Doğa ile bütünleşen kadınlar bu projede buluşuyor
  Başını yastığa koyduğu gibi uykuya dalmak isteyenler buraya! Kaliteli bir uyku için yastık seçiminde nelere dikkat edilmeli?
  Kombi alırken nelere dikkat etmelisiniz?
  Alışverişte 'Büyük Ekim' fırsatları! Bütçenizi rahatlatacak birbirinden özel indirimleri keşfedin!

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Ankara'nın PKK/YPG söyleminde bu kez ABD ile Rusya'ya eşit mesafe
  2. Türkiye ile Rusya arasında İdlib-Tel Rifat eksenli bilek güreşi
  3. Aşı kampanyasının hız kesmesi kaygı verici
  4. Türkiye COVID-19’la yaşamayı kanıksıyor mu?
  5. Suriye’de son 48 saatte olanlar bize ne anlatıyor?
  6. İdlib’deki HTŞ, Rusya’ya karşı ABD’ye göz kırpıyor
  7. İdlib açmazının içinden çıkabilmek kolay değil
  8. Türkiye’nin Heyet Tahrir eş Şam (HTŞ) sorunu
  9. Türkiye-Rusya arasında-İdlib mutabakatlarında taraflar taahhütlerini ne kadar tuttu?
  10. Sarkaç, ABD ile Rusya arasında kuzey komşumuza doğru mu kayıyor?