GeriSpor Amazonlar çöl tozuyla besleniyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Amazonlar çöl tozuyla besleniyor

Amazonlar çöl tozuyla besleniyor
refid:5403144 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Uydu görüntülerinden ilk kez yağmur ormanlarındaki mineral gübrenin nereden geldiği ve Atlantik’in üzerinden nasıl taşındığı izlendi. Buna göre Afrika çölünden esen rüzgarlar, götürdükleri mineral tozlarla Amazon nehrini besliyor.

Sahra çölünden esen rüzgarlar, Güney Amerika’daki Amazon bölgesini mineral tozuyla gübreliyor. Uydu görüntülerinden ilk kez yağmur ormanlarındaki mineral gübrenin nereden geldiği ve Atlantik’in üzerinden nasıl taşındığı izlenebilmekte.

İsrail’deki Weizmann Enstitüsü bilim adamları Çad’daki çukurluğu incelemişler. BodŽlŽ çukurluğu Sahra’nın sadece yüzde birini oluşturmakta. Bilim adamlarının Environmental Research Letters dergisindeki yazılarına göre Amazonlardaki mineralin yarısı bu çukurluktan geliyor. Bilim adamları rüzgarlı günlerde bölgeye 700.000 toz taşındığını hesaplamışlar.

Diğer Sahra bölgelerinin aksine kışın ve ilkbaharda tozun büyük bir kısmı başka bölgelere taşınmakta ve bunun rüzgarın mevsimlere göre farklı yönlerden esmesiyle ilgili olduğu sanılmakta. BodŽlŽ çukurluğu Sahra’nın güneyindeki dağların rüzgara bakan tarafında yer almakta.

Dağlar, rüzgarı çukurluğa doğru hızlandıran bir tür huni görevini görüyor. Tozun bölgeden savrulmasından dağların yapısı ve BodŽlŽ çukurluğunun konumu sorumlu tutulmakta. Araştırmacılar bölgeden üç saatte bir alınan uydu görüntülerini değerlendirerek rüzgarın hızını, toz miktarını ve toz bulutlarının yönünü saptayabilmişler.

Bundan sonraki araştırmalarda Sahra tozunun ne zamandan bu yana Amazonlara taşındığı ve daha ne kadar süre taşınabileceği öğrenilmeye çalışılacak.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle