İZMİR HABERLERİ

Algoloji kliniğinde şifa buluyorlar

DHA
01.12.2016 - 10:11 |Son Güncelleme :

İZMİR'deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Algoloji Kliniği, kronik ağrı şikayeti bulunan hastalara şifa dağıtıyor.

DHA

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ağustos 2015 itibariyle hizmete giren klinikte, kanser ağrılarından migren ağrılarına kadar pek çok ağrının tedavisi yapılıyor. Algoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Pervin Sutaş Bozkurt, algolojinin, ana branşta tedavisi yapılan hastaların dinmeyen ağrılarının giderilmesiyle ilgilendiğini belirtti. Bu klinikte çalışan hekimler olarak kanser hastalarının ağrıları, migren, yüz boyun gövde ağrıları, trafik kazası sonucunda oluşan ağrılar, yada ameliyat sonrası geçmeyen ağrılar, bel, diz, eklem gibi kronik olan ağrılarla ilgilendiklerini anlattı. Bu tür ağrıları yaşayan tüm hastalarğn Tepecik ve Bornova Ek Bina'da bulunan polikliniklerire başvurabileceklerini söyledi.

Ağrıların akut ve kronik olarak ayrıldığını, 3 aydan fazla sürenlerin kronik olduğunu ve akut ağrılara göre tedavisi daha zor olsa da imkansız olmadığını belirten Algoloji Uzmanı Dr. İdris Şevki Köken de "Kronik ağrılar kompleks bir süreçtir. Bunun psikososyal boyutu da var, bu durumlarda gerektiğinde fizik tedavi, psikiyatri gibi dalları da işin içine katabiliyoruz. Kronik ağrı tedavilerinde ilaç tedavisinin yanı sıra, girişimsel tedavi yöntemlerini hastalarımıza bir alternatif olarak sunmaktayız. Girişimsel tedavi yöntemlerini sinir blokları, radyo-frekans metodu, nöromodülasyon yöntemleri olarak ayırabiliriz. Bu yöntemlerle ağrı duyusu taşıyan sinirlerin ağrı duyusunu taşımasını engellemekteyiz. Bu da hastanın ağrısının tamamen veya yarıya kadar azalması anlamına geliyor. Bizde bunu yapıyoruz ve hastalarımızın yaşam kalitelerini artırmayı hedefliyoruz. Hastalarımızın birçoğu ağrının geçtiğini veya azaldığını belirtiyorlar. Bundan daha önemlisi yaşam kalitelerinin arttığını ifade ediyorlar. Yaşam kaliteleri artan hastalarımız daha mutlu oluyor" diye konuştu.

HASTALAR MEMNUN

Damarlarındaki tıkanıklığa bağlı ağrıları nedeniyle klinikte tedavi gören 49 yaşındaki Buerger hastası Ümit Çıtırkı, "Tedaviye bu yıl başladım, 3 sefer ameliyat oldum. Yapay damar takıldı ancak damarlarım yeniden tıkandı. Algoloji Kliniği’ne başvurdum. Burada yapılan tedaviler ile ağrım kesildi. Yürüyemiyordum, yatamıyordum, çok ağrı çekiyordum. Şu anda yürüyebiliyorum ve çok rahat uyuyorum, çok mutluyum. Tüm doktorlarıma ve ekibe minnettarım, çok teşekkür ediyorum" dedi.

Dar kanal ve bel kayması şikayetiyle kliniğe başvuran 85 yaşındaki Neriman Ulucan "Yatamıyordum, kalkamıyordum, hiçbir şey yapamıyordum. Allah razı olsun ki buradaki doktorlar beni iyileştirdi" diye konuştu. Ulucan’ın kızı Asuman İnanç annesinin beli ve ayaklarındaki rahatsızlıktan dolayı 2 ay boyunca ağrı çektiğini ve geceleri uyuyamadığını anlatarak, "Bir ay önce annemin belindeki ağrı taşıyan sinirleri yakıldı ve çeşitli ilaçlar belinden uygulandı, tedavilerin ardından hemen ayağa kalktı. Ağrıları geçti, yemeğini yapıyor, gezebiliyor, hayatından çok memnun. Bütün doktorlarımıza teşekkür ederiz" dedi.

68 yaşındaki Selma Gezer ise "Belimde bir şişlik vardı, büyüdü, hangi hastaneye gittiysem, bir sonuç alamadım. Dışarıya, çarşıya pazara çıkamıyordum. Sonunda burayı keşfettim, iğne yapıyorlar, 15 günde bir 4 kez geldim. Ağrılarımdan kurtuldum, çok ama çok memnumum, sağ olsunlar" diye konuştu. Klinikte tedavi gören bir diğer hasta 50 yaşındaki Güler Yavuz omzunda yırtılma ve bel fıtığı ağrılarından 65 yaşındaki Bedia Temiz de bel, boyun, parmak ve ellerindeki ağrılardan kurtuldu.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Algoloji kliniğinde şifa buluyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Aralık 2016 tarihinde saat 10 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Algoloji kliniğinde şifa buluyorlar haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  05:09
 • Güneş
  06:35
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı