KAYSERİ HABERLERİ

Alerjik Nezleye Işıkla Çözüm: “Rhınolıght”

IHA
01.04.2015 - 09:34 |Son Güncelleme :

MEMORİAL KAYSERİ HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ BÖLÜMÜ’NDEN OP. DR. MURAT KOÇ,, "ALERJİK NEZLE (ALERJİK RİNİT), ÖZELLİKLE SABAH SAATLERİNDE BURUN AKINTISI, HAPŞIRIK NÖBETLERİ VE KAŞINTILAR GİBİ BELİRTİLER İLE KENDİNİ GÖSTEREN; HASTANIN YAŞAM KALİTESİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEYEN VE ONU SOSYAL ÇEVREDEN UZAKLAŞTIRAN ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNUDUR" DEDİ.

IHA

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç,, "Alerjik nezle (alerjik rinit), özellikle sabah saatlerinde burun akıntısı, hapşırık nöbetleri ve kaşıntılar gibi belirtiler ile kendini gösteren; hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve onu sosyal çevreden uzaklaştıran önemli bir sağlık sorunudur" dedi.
Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, mevsim geçişlerine bağlı olarak alevlenen alerjik nezle ile ilgili şu bilgileri verdi:
Alerjik nezle genetik yatkınlık gösterir
Alerjik nezle mevsim geçişlerine bağlı olarak alevlenmekle birlikte; ağaç, çiçek, ev akarları, ev tozları gibi alerjenlerin etkisi ile de ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kuru iklimi olan bölgelerde burun akıntısı, hapşırık ve genizde kaşıntı gibi belirtiler vermektedir. Alerjik rinitte alerjen solunum ya da gıda yoluyla alınır, tanınır, şifrelenir ve bir daha karşılaşılması durumunda organizma bunu kendisi için tehlikeli olarak kodladığı için hapşırıkla, akıntıyla burnu tıkayarak ve kaşıntıyı artırarak uzaklaştırmaya çalışır. Ailede genetik yatkınlık, sosyoekonomik düzeyin yüksekliği, siyah ırktan olmak, çevre kirliliği, evde hayvan beslenmesi, ailenin ilk çocuğu olma, evde sigara içilmesi, mamayla beslenme gibi iç ve dış etkenler alerjik rinit riskini artırmaktadır.
Alerjik rinit mevsimsel ya da yıl boyu sürebilir
Alerjik riniti klasik olarak ikiye ayırmak mümkündür. Eğer hastalık mevsimden mevsime ve bulunulan yere göre değişmiyorsa bu muhtemelen perennial (yılboyu süren) alerjidir. Mite (ev tozu akarları), küf, sürekli temas edilen maddeler veya gıdaları karşı olabilir. Eğer şikâyetler mevsimsel bir ritim gösteriyorsa bu duruma “mevsimsel alerjik rinit” denir. İlkbaharda çimenler ve sonbaharda yabani otlar alerjik rinitte etkili olur. Tanı, hastanın öyküsü ile konulur. Muayene ve laboratuvar testleri tanıyı doğrulamaya ve tedaviyi planlamada bir sonraki aşamadır. Mevsimsel alerjik rinitte nöbetler halinde hapşırık, bol sulu burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve ağız- damak ya da genizde farklı düzeylerde kaşıntı olur. Bu şikâyetler nazal mukozanın, alerjeni uzaklaştırma, organizmayı koruma isteğinden başka bir şey değildir. Yıl boyu süren alerjide burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı ön plandadır.
Tedavide ilk aşama alerjenlerin ortamdan uzaklaştırılması
Alerjik rinitte tedavinin ilk aşaması, alerjenlere karşı önlem almaktadır ve alerjen olduğu düşünülen çevresel faktörlerden uzak durulmalıdır. Alerjenler kişinin bulunduğu ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Alerji kesin olarak iyileşebilen bir hastalık değildir ancak iyi bir tedavi yaklaşımı ile kontrol altına alınabilir. Alerji tedavisi sabır ve sürekli doktor ilişkisi gerektirir. Alerjik rinitte medikal tedavi genellikle alerji varlığını gösteren belirtileri sona erdirecek “Antihistaminik” grubu ilaçların düzenli olarak kullanılmasıdır. İlaçlar kalıcı iyileşme sağlamaz ve yalnızca kullanıldığı sürece etki gösterir. Hastalığın tedavisinde altın standart olarak kabul edilen aşı, bazı hasta gruplarında kalıcı iyileşme sağlayabilir. Alerjiye eşlik eden burun problemleri; kronik sinüzit, burun kıkırdağı eğrilikleri, burun eti büyümeleri, burunda polip varlığı, burun çatısı problemleri gibi sorunlar öncelikle iyi bir kulak burun boğaz muayenesi ve gerekiyorsa cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir.
En ileri ve gelişmiş tedavi yöntemi: “Rhinolight”
Günümüzde modern tedavi seçenekleri arasında en ileri ve gelişmiş yöntem olarak gösterilen “rhinoliht” ile alerjik rinit tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. Rhinolight, alerjik rinit tedavisinde en son ve yeni yöntemdir. Rhinolight, medikal fototerapi yani ışık tedavisidir. Özel kompozisyonlu (% 70 görünür ışık, yüzde 25 UVA ve yüzde 5 UVB) ışın tedavisidir. Rhinolight ağrısızdır, anestezi gerektirmez, anaflaksi (en ağır alerjik reaksiyon türü) riski yoktur, güvenlidir. Hastanın durumuna göre haftada 3 seans uygulanır. Hastanın mevsimsel veya yıl boyu süren alerji tanısına göre tedavi planlanır. Burun içi örtüsünün bu özel kompozisyonlu ışığa maruz bırakılması alerjinin oluşturduğu bağışıklık cevap seviyesini düşürerek etki gösterir.
İlk seansta iyileşme etkisi
Rhinolight tedavisi uygulanan hasta 1-2 seans sonra, yaşam kalitesinde iyileşme başlar. Bu tedavi yöntemi hem mevsimsel hem de yıl boyu süren alerjide semptomlardan bağımsız kullanabilmektedir. Tedavi semptomları baskılar, burun tıkanıklığı, bol sulu burun akıntısı, damakta ve genizde kaşıntı, hapşırık nöbetlerini baskılayarak yaşam kalitesine ciddi katkı sağlar. Mevsimsel alerjik rinitte tedavi iki hafta sürer. Günaşırı her burun deliğine 2-3 dakika bu özel ışığın uygulanması ile gerçekleştirilir. Toplam altı seansta tedavi tamamlanır. Yıl boyu süren alerjide ise ilk hafta 3 seans ve sonra haftada bir seans olmak üzere 8 seans şeklinde yapılır.
Gebeler ve ilaç kullanamayanlar için en iyi seçenek
İlaç tedavisi uygulanamayan hamileler, emziren anneler, profesyonel sporcular, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda başarıyla gerçekleştirilebilir. İlaç alerjisi olanlar ve diğer tedaviler ile antialerjik tedavilerden fayda göremeyen hastalara uygulanır.
Tedavide uygun hasta seçimi önemli
Yeterli klinik çalışma olmadığı için 14 yaşından küçüklere, burun içi problemlerden dolayı uygun olmayan hastalara, aktif enfeksiyon geçirme döneminde yani viral veya bakteriyel enfeksiyon veya nazofarenkste tümör varlığında yapılmaz. Rhinolight tedavisinin istenmeyen tek etkisi burunda kuruluktur. Bu da vitamin A yağı ile başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir. Sonuçta bu kadar tedavi şeklinin tanımlandığı, toplumun %15-30’unu etkileyen ve hayat kalitesini bozan alerjik rinit tedavisinde rhinolight, yeni bir umut ışığıdır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Alerjik Nezleye Işıkla Çözüm: “Rhınolıght” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2015 tarihinde saat 09 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alerjik Nezleye Işıkla Çözüm: “Rhınolıght” haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ocak 2021, Pazar
 • İmsak
  06:21
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı