Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Albright'ın şapka çıkardığı Türk

1960'lı yılların başı..

Koç Grubu Amerikalı bir şirketle bira sektörüne girmek ister. Tüm hazırlıklar yapılır. Hatta devasa bir arazi satın alınır.

Fakat hazırlıklar tamamlanmışken şirketAvrupa pazarına girmekten vazgeçer.

Bu işe çok büyük bir hevesle giren Rahmi Koç'u alır mı derin bir düşünce...

Her şey bir yana yüklü paralar ödenerek alınan devasa arazi ne olacaktır?

Rahmi Bey ofisinde çaresizlik içinde oturmaktadır.

Atsan atılmaz, satsan o büyüklükte bir tarım arazisi kolay kolay satılmaz!
 
* * *

Tam umudu kesmişken birden telefonu çalar. Arayan Anadolu Grubu'nun kurucusu Kayserili işadamı İzzet Özilhan'dır.

Birazdan Rahmi Koç'unofisinden içeri girer.

"Biz Efes Pilsen ile bira sektörüne giriyoruz, sizin araziye talibiz" der.

Çaresizlikten bunalmış Koç, tereddütsüz "hemen" der. Nitekim fiyat dahil her konuda anlaşılır. Fakat bir konuda pürüz çıkar: Özilhan,
Koç'a nakit ödeme yapmak yerine kuracakları şirkete arazisi karşılığı ortak olmasını ister.

Bir önceki tecrübeden ağzı yanmış Rahmi Koç, "Aman kalsın, siz bize ödemeyi nakit yapın" diye diretir. Ödeme nakit yapılır ve anlaşma sağlanır.

Fakat tam 45 yıl aradan sonra Rahmi Bey o günü New York'ta seçkin bir topluluk karşısında "Ne büyük bir yanlış yaptım bilemezsiniz" diyerek anlatır.
 
* * *
Önceki akşam Amerikan Türk Cemiyeti, artık geleneksel hale gelen "Kurumsal Ortaklık Ödülü"nü Coca-Cola İçecek adına Muhtar Kent ve Tuncay Özilhan'a verdi.

Bu yılki ödülün bir hoşluğu Türkiye'nin en büyük grubunun patronu Rahmi Koç'un yarı şaka yarı ciddi Tuncay Özilhan'ın babasıyla arasında geçen satış işlemini yıllar sonra pişmanlıkla anmasıydı. Çünkü o gün "nakitte" ısrar etmese belki bugün Rahmi Bey, Coca-Cola Türkiye'nin ortağı olarak sahneye çıkacaktı.

Kriz ortamında gözü nakitten başka bir şey görmeyenlere duyurulur.

İkinci hoşluk, Koç'un Ford, Sabancı'nın Citi, Doğuş'un GE ile sahip olduğu başarılı ortaklıktan dolayı aldığı ödülden farklı olarak bu yıl ödülü iki Türk birlikte aldı. Çünkü Anadolu Grubu'nun Amerikalı ortağı Coca-Cola'nın CEO'su da bir Türk.

Bu yüzden bu yıl ödül Muhtar Kent ve Tuncay Özilhan'a gitti.
 
* * *
Fakat gecenin benim için en çarpıcı konuşmasını eski Amerika Dışişleri Bakanı Madeleine Albright yaptı.

Bunca yıldır benzer toplantılara katılırım.

Albright'ın baştan sona Muhtar Kent'e ayırdığı konuşması kadar içten ve etkileyici olanını görmedim. Öyle ki Albright övgü dolu konuşmasının sonunda kendisini Türkofil yani "Türkiye sevdalısı" olarak tanımladı. Albright dışişleri bakanlığı yaptığı dönemde de Türkiye'ye sempatiyle bakardı.

Fakat Muhtar Kent'i anlatırken takındığı tutum bir başkaydı.

O gece Pierre Otel'in salonunda bulunan her Türk gibi benim de gururum kabardı.

Muhtar Kent bir Türk olduğu için değil, bir Türk olarak 30 yıl önce Coca-Cola'da en alttan başlayarak en tepeye kadar çıkıp Albright dahil o gece orada bulunan tüm Amerikalılara şapka çıkarttırdığı için.

X