GeriSpor Aklın yolu bir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aklın yolu bir

Abone Olgoogle-news

Cüneyt E. KORYÜREK

Yazılı basında iki tür gazeteci çalışır. Bunlardan biri muhabirdir, haberi bulur ve yazar. Diğeri ise köşe yazarıdır, görevi olayların gerisine ve detaylarına inmek, bazı konularda yetkilileri uyarmak ve önerilerde bulunmaktır. Muhabir ve köşe yazarı, yazdıklarından sorumlu olacağını bildiğinden gerçekçi ve dürüst olmak zorundadır.

Bakanlık koltuğuna oturmadan önce kendilerini hiç tanımadığın ama Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan Şükrü Erdem, Ersin Taranoğlu ve Bahattin Şeker'le zaman içinde gayet iyi dost oldum, öneri ve uyarılarımı daima dinlediler ve yapabileceklerini de yaptılar. Bu makamda şimdi, atletizm pistinden tanıdığım 40 yıllık arkadaşım Yücel Seçkiner oturuyor. Atletin derdini çok iyi bildiğinden, bu köşede ele aldığım tüm öneri ve uyarıları olumlu olarak hemen çözdü. Her ikimizin de zeka düzeyinin ne olduğunu pek bilmiyorum ama bu konuda aynı frekanslarda çalışıyoruz ve ‘‘aklın yolunun bir’’ olduğunda da hemfikiriz.

Önerilerimden biri, İnönü Stadı'nın tartan pistte kıymetlendirilmesiydi. Yücel hemen İstanbul Bölge Müdürü Vedat Bayram'ı devreye soktu ve Kent firması da bu işi üstlendi. Şimdi, ele alınan bu önerimi bir uyarı ile tekrar konu etmek istiyorum. İnönü Stadı bir devlet malıdır. Buraya döşenecek olan tartan pistin de mükemmel olması, üzerinde uluslararası yarışmalar yapılacak kalitede ve dayanıklı olması gerekir. Bundan kısa bir süre önce, bir oldu-bittiye getirilerek yapılan Burhan Felek pisti hem kötü, hem de çok pahalıya malolmuştu. Bugüne dek üç kez tamir gören bu pist bir pamuk tarlası gibi, atletlerin çıkış takozlarını dahi tutturamadıkları ve elle tamir edilerek yamalanmış bir çöküntü halinde duruyor.

Herkesi uyarıyorum: Bu pist ancak dünyada adı geçen üç büyük firmadan biri tarafından yapılmalıdır. Bu firmaların yaptıkları pistler üzerinde dünya rekorları kırılmaktadır. Yoksa, Burhan Felek pisti gibi elle dökülen ve iki milimetrelik ölçümlerin dahi elle yapılması temeline dayalı sistemler, en kısa zamanda İnönü Stadı'nı da Burhan Felek pistine dönüştürecektir.

İnönü Stadı, böyle bir piste kavuştuğunda, türlü nedenlerle Grand Prix sisteminde artık organizasyon yapamayacaklarını bildiren İtalya'daki Sestriere ve Rusya'daki St.Petersburg yarışmalarından boşalan IAAF yarışmalar takvimine girme fırsatını kazanır. İnönü pistinin altı kulvar olması, böyle yarışmalar için bir engel olamaz. Zira, yarım asırdır üstünde dünya rekorlarının kırıldığı meşhur Oslo pisti de sadece altı kulvardır. Böyle bir uluslararası ve her yıl yapılacak yarışmanın Türkiye'ye nasıl olumlu bir katkıda bulunacağını burada tekrarlamak dahi gereksizdir.

Bu arada, bu pistin yapımını üstlenen Kent firmasının logosu da, bu pistin üstünde yeralmalıdır. Sponsorluk bir ticari alış-veriştir ve Kent, verdiğinin karşılığında da tanınmak hakkına sahiptir.

Teşekkürler Yücel, teşekkürler Kent'in sporsever yetkilileri.

Tüm eleştiri ve önerileriniz için Fax: (0-212) 241 36 47

e-mail: koryurek@superonline.com

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle