Akhisar, tütünü bırakıp zeytine yüklendi, geliri 300 milyon liraya ulaştı

AKHİSAR Ticaret Borsası’nın yanıbaşındaki buluşma noktasında bizi Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Genel Sekreter Gökben Dikili Altaş, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Yılmaz, Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Meclis Başkanı Şenol Ürküp, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa karşıladı.

Haberin Devamı

Alper Alhat, bu yıl 5’incisi gerçekleşen “Zeytin Hasat Şenliği”nin Manisa’nın önde gelen ilçesi Akhisar’daki tüm tarafları biraraya getirdiğini vurguladı:
- Kaymakamımız Kaan Peker, Belediye Başkanımız Salih Hızlı, Başkanvekili Hüseyin Eryüksel, Başkan Yardımcıları Ömer İşçi ve Latif Çakmak başta olmak üzere elbirliği ile Akhisar zeytini ve zeytinyağını öncelikle ülkemizde, aynı zamanda da dünyada tanıtmak için çaba harcıyoruz.
Akhisar Ticaret Borsası’nın önceki Başkanı, İdeal Tarım Ürünleri’nin Genel Müdürü Emin Demirci, ilçedeki zeytin ağacı varlığına dikkat çekti:
- Tarım Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre ilçemizde 12 milyon zeytin ağacı var. Biz bunun 13 milyonu da aştığını tahmin ediyoruz. Akhisar, Türkiye’deki zeytin ağırlıklı ilçeler arasında ağaç sayısı bakımından lider.
1985 yılına döndü:
- 1985’te Akhisar’daki zeytin ağacı sayısı 1 milyon 850 bin adetti. Tütün gözden düştükçe zeytin ağacı sayısı arttı. 1990’larda artış hızı yükseldi.
Alper Alhat
araya girdi:
- 2023’e kadar ilçemizdeki zeytin ağacı sayısının 30 milyona yükselmesini hedefliyoruz.
Emin Demirci
, Akhisar’ın zeytindeki ağırlığına bir başka veriyle vurgu yaptı:
- Türkiye’nin yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70’i, siyah zeytin ihtiyacının yüzde 30’u Akhisar’dan karşılanıyor.
- Zeytinyağında durum nasıl?
- İlçemizde üretilen zeytinlerin yüzde 70’i sofralık, yüzde 30’u yağlık. Bu yıl 5 bin 500 ton zeytinyağı üretimi öngörülüyor. Gelecekte sofralık-yağlık oranının yüzde 50-50 olmasını bekliyoruz.
- Akhisar’ın yıllık zeytin ve zeytinyağı geliri ne kadar?
- 300 milyon lira dolayında.
- Tütüne göre daha mı iyi bu gelir?
- Tam bir hesap yapmış değilim ama zeytin Akhisar’da daha da yükselecek.
Gökben Dikili Altaş
’ın verdiği dökumana göz attım:
- Akhisar’ın yıllık yeşil zeytin ihracatı 9 milyon dolar. Siyah zeytin ihracatı 1.7 milyon dolar. Zeytinyağı ihracatı da 6.5 milyon dolar.
Aynı dökomanda Türkiye’nin zeytin-zeytinyağı ihracatı verileri de şöyleydi:
- Siyah zeytin ihracatı 99 milyon dolar, yeşil zeytin 29 milyon dolar, zeytinyağı ihracatı 290 milyon dolar.
418 milyon dolarlık toplam ihracatın içinde Akhisar’ın payı şimdilik 17.2 milyon dolar...
Akhisar’daki heyecan, ihracat ve toplam gelirin yükseleceği sinyali veriyor...

Haberin Devamı

Zeytin ve Zeytinyağı İhtisas Organize Bölgesi kurulacak

Haberin Devamı

AKHİSAR Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şerif Servet Şerifoğlu ve Mustafa Alhat’ın da bulunduğu masada Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Ufuk Merde, Ticaret Borsası’nın önceki Başkanı Emin Demirci’ye döndü:
- Emin Bey, Akhisar’da bir Zeytin ve Zeytinyağı Organize Sanayi Bölgesi kurulması kararı verilmişti. Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölge için ayrılan alanı devralıp, hayata geçirmek istiyoruz.
Böyle bir bölgenin oluşmasının Akhisar’a katkısına değindi:
- İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz devreye girdiğinde zeytin işleme ve zeytinyağı üretiminde daha güçlü noktalara ulaşabiliriz.
Ufuk Merde
bunları anlatırken Akhisar Ticaret Borsası’nın verilerine baktım:
- Akhisar’da 250 zeytin işletmesi, 36 zeytinyağ sıkım tesisi, 9 zeytinyağ dolum tesisi faaliyet gösteriyor.
İhtisas Organize Bölgesi’nin Akhisar’daki şirketlerin büyü-mesini tetikleyeceği anlaşılıyor.

Haberin Devamı

Japonya’da Aeon’un raflarına giriyor

KESKİNOĞLU Ailesi, başta Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olmak üzere Akhisar 5’inci Zeytin Hasat Şenliği’ne katılanları kurdukları Ravika Köyü’nde ağırladı. Kısa köy gezisi sonrası Keskinoğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu ile zeytin ve zeytinyağını konuştuk:
- Bu yıl ülkemizde zeytinyağı üretiminin 200 bin ton olmasını bekliyorduk. Ancak 160-170 bin tonda kalabilir. Genelde ülkemiz dökme zeytinyağı ihraç ediyor. Biz markalı ihracata yükleniyoruz. Bu konuda Turquality programının yararını görüyoruz.
75 ülkeye Ravika markasıyla zeytinyağı gönderdiklerini vurguladı:
- Ukrayna’da yüzde 18.5 payla pazar lideriyiz. Singapur’da 2’nciyiz. Malezya’da da ilk sıralardayız. Japonya’daki 1500 şubeli Aeon market zinciriyle anlaşma imzaladık. Ocak 2014’ten itibaren Ravika Zeytinyağı raflarına girecek.
- İhracatınızın parasal büyüklüğü ne kadar?
- 6-7 milyon dolar dolayında.
İhraç Ravika Zeytinyağı’nın ambalajına TM’nin (Türk Malı) yanısıra Türk bayrağı da koyduklarını kaydetti:
- Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihracat yapamıyoruz. Çünkü kilogram başına 1.1 Euro vergi var.

Yazarın Tüm Yazıları