Akdeniz Oyunları'nda kazanan Mersin oldu

Akdeniz Oyunlarında kazanan Mersin oldu

Normal şartlarda 6 yıl hazırlık süreci olan Akdeniz Oyunları için "Türk mucizesi" gerçekleştirilerek 18 ayda yapılan tesisler, Mersin'e yeni spor organizasyonlarını taşıyacak.

Derlenen bilgiye göre, oyunlar için yapılan birbirinden modern çok sayıda tesis sayesinde Mersin, spor kenti olma yolunda önemli bir aşama kaydetti. Yaklaşık 500 milyon liraya mal olan tesislerin yanı sıra tesislere ulaşım için yapılan otoyol bağlantıları ve karayolları, kentin ulaşım sorununun çözümüne de büyük oranda katkı sağladı.

Organizasyon kapsamında yapılan 25 bin kişilik stadyum, Erdemli Atış Poligonu, Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi, bocce tesisi, olimpik yüzme havuzu ve spor salonları, kentin spor organizasyonları için daha iddialı hale gelmesini sağladı. Mersin, bu sayede Türkiye genelinde yapılacak ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarını gerçekleştirebilmek için en iddialı kentlerden biri haline geldi.

Akdeniz Oyunları sayesinde kentte yüksek öğrenim gören öğrenciler de önemli kazanımlar sağladı. 3 bin 500 kişi kapasiteli olarak inşa edilen Akdeniz Köyü, bundan sonra yurt olarak Mersin Üniversitesi'nde okuyacak kız öğrenciler tarafından kullanılacak.

Spor organizasyonlarının en güçlü adayı

17. Akdeniz Oyunları Genel Koordinatörü Bekir Korkmaz, yaptığı açıklamada, Mersin'in spor tesisi anlamında çok zengin bir kent haline geldiğini bildirdi. Türkiye'de yapılacak spor organizasyonlarının en güçlü adaylarından birinin Akdeniz Oyunları'nı başarıyla tamamlayan Mersin olduğunu anlatan Korkmaz, "Şu an çoklu spor organizasyonunu yapacak İstanbul'un dışında Trabzon ve İzmir vardı. Yapılan yeni tesisler sayesinde şimdi buna Mersin de eklendi. Mersin'in de bu avantajını iyi değerlendireceği kanaatindeyim. Çünkü Mersin'in halkı ve yöneticileri bu kaabiliyetteler" diye konuştu.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da Mersin'in her geçen gün kendisini geliştiren bir kent olduğunu belirterek, bu gelişimin Akdeniz Oyunları sayesinde hız kazandığına dikkati çekti. Akdeniz Oyunları'nı başarılı şekilde tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Güzeloğlu, "Organizasyonu başarıyla tamamlamak bizim için önemli bir başarı. Ama artık bize daha büyük bir görev düşüyor. O da şu; tesisleri aktif olarak kullanmak. Bu anlamda şimdiden görüşmelere başladık. Mersin'e yeni ve önemli organizasyonları getirebilmenin hesaplarını yapıyoruz. Ümit ediyorum ki, Mersin bu tesislerle çok güzel işlere imza atacak" dedi.

Güzeloğlu, kültür, turizm, tarım ve ekonomiyle anılan Mersin'in gelecekte sporla da anılmasını istediklerini sözlerine ekledi.
Haberle ilgili daha fazlası: