ZONGULDAK HABERLERİ

AK Parti Heyeti TTK Genel Müdürlüğü’nü Ziyaret Etti

IHA
13.05.2015 - 16:09 |Son Güncelleme :

AK PARTİ ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ULUPINAR, AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

IHA

AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü ziyareti sonrası "Enerji bakanımız kesinlikle işçi alınmalı diyor. Hazineyi ikna edemedik" diye konuştu.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, 2B sorunu, Tapu, TTK ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Zonguldak Mitingi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
’TTK’DA 4 KİŞİNİN YAPACAĞI İŞİ 1 KİŞİ YAPIYOR’
TTK ’ya Hükumet tarafından 5800 işçi alındığını ifade eden AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, “İşçi alımına gelince hükümetimiz 5800 işçi aldı. Şuanda norm kadro 14 bin ama biz 9 binlerdeyiz. Üretimde çok büyük düşüş var yılda 1milyon ton civarında üretimimiz var. Dolayısıyla zararda bu bağlı olarak artmakta enerji bakanımız ve sendikamız bunu biliyor. Enerji bakanımız kesinlikle işçi alınmalı diyor. Hazineyi ikna edemedik. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bey ile görüştük. Bunu 1 Mayıs’ta başbakanımıza ilettik. Kendisi ile 19 Mayısta Zonguldak’ta tekrar görüşeceğiz. En azından norm kadro sayısında işçi sayısını tutmamız lazım. O zaman üretimdeki artışa ve zarardaki düşüşe bakmamız lazım. Şuanda kurum zarar ediyor ya da üretim düşüyor demek yanlış olur. Çünkü norm kadroyu tutturamamışsınız. Yani 4 kişinin yapacağı işi bir kişiye yaptırmaya çalışıyorsunuz. Bu tabi ki üretimi düşürür zararı arttırır ve iş kazalarında artış meydana getirir” dedi.
’BU KÖMÜRÜ ÇIKARTMAMIZ LAZIM"
TTK’nın özelleştirileceği iddiasının da gerçekçi olmadığını söyleyen Özcan Ulupınar, "Kış aylarında ‘Enerji Bakanı TTK özelleşecek dedi’ diye konuşmalar yapıldı. Sanayi komisyonunda böyle bir konuşma yapmış. Hatta sanayi komisyonunda Özcan Ulupınar’da varmış dediler. Ben ömrümde sanayi komisyonuna bir kere gittim. O da meclis kapanmadan 10 gün önceydi. Zonguldak’ın mülkiyet sorunuyla ilgili önerge verdim. Önergeyi imzaladım, 5 dakikalık bir konuşma yaptım. O günden sonra sanayi komisyonuna hiç gitmedim, sanayi komisyonunda değilim, plan bütçedeyim. Hatta o tarihlerde içişleri komisyonundaydım ben. Dolayısıyla öyle bir konuşma olmamış. Olsa bile ben böyle bir konuşmayı Cumhuriyet Gazetesi’nden öğrendim. Sayın Hüseyin Çelik Bakanımız Devrek’e geldiğinde kendisine söyledim. Kendisi bizim yanımızdan enerji bakanımızı aradı. Enerji Bakanımız ‘Kesinlikle böyle bir şey yok, TTK kapanmayacak, özelleştirilmeyecek’ dedi." diye konuştu.
"ENERJİ BAKANIMIZ 26 MAYIS’TA ZONGULDAK’TA"
19 Mayıs 2015 günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Zonguldak’a geleceğini hatırlatan Ulupınar, şöyle devam etti:
"Sayın Enerji Bakanımız zaten 26 Mayıs’ta burada olacak. Bir kez daha kendisine sorarız. 19 Mayısta ta Sayın Başbakanımız burada. Başbakanımızın ağzından kesinlikle böyle bir şey çıkmamıştır. Tam tersine Cumhurbaşkanımız madene inmiştir, madene işçi almıştır. Yine de ben her şeye rağmen söylüyorum işçi alınmalıdır. Ve iş güvenliği yasasıyla beraber Soma Ermenek şehitlerinin yakınlarına verilen haklardan Zonguldak şehitlerimizin yakınları da istifade edecektir. Dolayısıyla bu kurumun yaşaması lazım. Bunu bir kez daha bugün anladım. Sayın TTK Genel Müdürü dedi ki; 1 milyon ton kömür çıkartıyoruz. Toplam 80 milyon ton Türkiye linyitle beraber kömür üretiyor. Türkiye’nin 30 milyon ton dışardan gelen taşkömürüne ihtiyacı var. Yani biz 30 milyon ton dışarıdan taşkömürü alıyoruz Dolayısıyla bizim burada 1.3 milyar ton kömür varken bunun 1 milyon tonunu çıkartabiliyor, 30 milyon tonunu da dışarıdan alıyorsak ve cari açıkta büyüme, bundan dolayı ithalatta artış oluyorsa, biz bunu ithalat, ihracat dengesini bozarak dengeliyorsak kesinlikle ve kesinlikle bu kömürü çıkartmamız lazım. Kömür var. Sayın Genel Müdürüm; ‘Biz üç kategoride kömür çıkartmamız gerekirken, işçi noksanlığından dolayı bunu bir aşamada gerçekleştiriyoruz’ dedi. İki tünelde veya galeride işçi çalışamıyor. Biri çalışıyor, ikisi boşta kalıyor. Çıkartılmaya hazır olduğu halde işçi yetersizliğinden çıkartılmayı bekliyor. Dolayısıyla bu kömür burada olduğu müddetçe biz bu kömürü çıkartmak durumundayız. Şuan ki duruma göre de buradaki 1. 1.3 milyar ton kömür 100 yıllık kömür demektir. Tabii ki başka rezervlere rastlanılmazsa."
’KİMSE BUNLARA İTİBAR ETMİYOR; REZİLLİK PAÇADAN AKIYOR’
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği miting ile açıklamalarda bulunarak Kılıçdaroğlu’nun bol keseden salladığını her ilin durumuna göre vaatlerde bulunduğunu ifade ederek şöyle konuştu:
”CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu vaat ediyor. Bol keseden atıyor her yerde durumu göre vaatlerde bulunuyor. Bunları gerçekleştirme imkanı yok. İktidara gelirlerse AK Partinin biriktirmiş olduğu o merkez bankasındaki döviz rezervi ile belki bütçedeki para ile 4 yıl gerçekleştirebilirler. Zaten onlar bize 4 yıl verin diyorlar. Dört yılda memleketi tekrar eskiden olduğu gibi batıralım diyorlar. Biz zaten onların batırdığı bu ülkeyi bu günlere getirmek için çok mücadele verdik onlar hep engellemeye çalıştı. 3 bin 800 saat çalıştık 430 kanun çıkarttık. Bir tanesinde bile bu CHP bize yardımcı olmadı. Anlaştığımız kanunlarda bile akşam başka sabah başka konuştu. Zonguldak’ımız bunlara itibar etmesin. Zonguldak’ımız bunlara itibar etti belediyeyi CHP’ye verdi. Rezillik paçadan akıyor. İlçeler belediye konusunda Zonguldak’ın önünde Zonguldak’ın doğalgazını ve kanalizasyonunu asfaltını çevre yollarını biz yapıyoruz. İller bankasından sıkıştıklarında krediyi biz çıkartıyoruz. Ona rağmen Zonguldak belediyecilik anlamında içler acısı bir halde şuanda Zonguldak’ın en büyük sıkıntısı Belediye ile ilgilidir. Kamu yatırımlarının da yapılmasını olumsuz etkilemektedir. İmarla ilgili sıkıntı ve sorunları çözemiyoruz. Dolayısıyla vatandaşlarımız onlara itibar etseler yapılan anketlerde durum farklı çıkardı. Anketlere baktığımız zaman şuan 4 -1 gözüküyor. Demek ki vatandaşlarımız onlara inanmıyorlar.”
’2B KONUSU BELEDİYENİN KUSURU’
AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, il olarak Tepebaşı Mahallesi ve Yeşil mahallede yaşanan 2B sorunu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulupınar, yaşanan bu sorunun tamamen Zonguldak Belediyesinden kaynaklandığını ifade ederek şöyle konuştu:
“2B sorunu ile ilgili vatandaşlarımızla görüşeceğiz. Onların sözlerine vatandaşlarımız onlara itibar etmiyor. Çünkü geçmişte iktidarda oldukları zamanları biliyoruz. Bu sorun çoğu o günlerden önümüze geldi. 2B ile ilgili Tepebaşı ve yeşil mahalledeki konu tamamen belediyenin kusurudur. Önceki belediye başkanı zamanında emlak rayiç bedelleri yüksek gösterilmiştir. Bizde daha sonra milli emlak bakanımızla görüştük. Oradaki konuyu takip eden mahalle başkanımız konuyu çok iyi biliyorlar. Sayın bakan milli emlak genel müdürüne talimat vermiştir ve iki defa fiyatlarda indirim olmuştur. Mahallerde yolun bir tarafı 30 TL iken diğer tarafı 800 TL gibi bir uçurum söz konusu vatandaşlarımız yüzde 60 civarında olan kısmı yerlerini para ile satın almaya başladılar. Fakat biz bunu yeterli görmüyoruz. Tekrar mahalleye çıkıp talepleri ile ilgili ne yaparız ona bakacağız. Belki önümüzdeki günlerde bakanımızla görüşmeler gerçekleştireceğiz. 2B ile ilgili kanunu biz hayata geçirdik. Daha önce muhalefet bu konuyu mahkemeye getirdi. O zaman ki yargı bunu durdurmuştu. Gecikmelide olsa biz bunu hayata geçirdik. Yine 1980 yıllardan bu yana 50 bin vatandaşlarımızı ilgilendiren ve merakla beklediği tapu meselesi tapu tahsis belgeleri son çıkarttığımız yasayla beraber tapuya dönüştürüldü. Özellikle Kozlu, Kilimli, Çatalağzı ve Çaycuma’da ve merkez ilçe de tapu konusunda bu problem var."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden AK Parti Heyeti TTK Genel Müdürlüğü’nü Ziyaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2015 tarihinde saat 16 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Heyeti TTK Genel Müdürlüğü’nü Ziyaret Etti haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

25 Temmuz 2021, Pazar
 • İmsak
  03:44
 • Güneş
  05:34
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:25
 • Yatsı
  22:07
Sayfa Başı