GeriSağlık “Zeytinyağı kronik hastalık riskini azaltıyor”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Zeytinyağı kronik hastalık riskini azaltıyor”

“Zeytinyağı kronik hastalık riskini azaltıyor”

Günlük beslenmede mutlaka yeteri kadar yağ tüketilmeli!

Halk Sağlığı Müdürü Cumhur Hakkı Çankaya, zeytinyağının kronik hastalık riskini azalttığını söyledi. Çankaya, yağların ne kadar tüketilmesi gerektiğini ve faydalarını anlattı.

Çankaya, Türkiye' de bitkisel sıvı yağların günlük enerji ve günlük yağ alımı içindeki paylarının, katı yağların paylarına kıyasla daha fazla olduğunu dile getirdi.

Günlük beslenmede mutlaka yeterli miktarda bulunmalı

Aşırı yağ tüketiminin beraberinde çeşitli hastalıklar getireceğini de hatırlatan Çankaya şunları kaydetti: “Ancak aşırı yağ tüketimi; şişmanlık, koroner kalp hastalıkları, kanser, meme, prostat, testis, rahim, yumurtalık, kolon-rektum oluşum riskini artırıyor. Yağlar, proteinler ve karbonhidratlar gibi insan vücudu için yaşamsal değeri olan ve insanların beslenmesinde önemli yer tutan temel besin maddelerinden biridir. Yağlar; yağda çözünen vitaminlerinin vücut tarafından kullanımı için gereklidirler, karbonhidratlardan yeterince enerji sağlanamadığı durumlarda enerji ihtiyacını karşılarlar, deride ve organların çevresinde depolanan yağlar vücudu soğuktan ve darbelerden korurlar, ayrıca, yağlar hücrenin yapı maddelerindendir. Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı günlük beslenmede mutlaka yeterli miktarda yağ bulunmalıdır. Belirli hastalıklarla beslenme arasındaki ilişkiler araştırılırken en fazla sorgulanan gıda bileşeni gıda maddesi yağlardır."

Yağların tüketim miktarı kadar türü de önemli

Yeterli ve dengeli bir diyetin yağdan gelen enerjisinin yüzde 30’u aşmaması gerektiğini ifade eden Çankaya, “Türkiye' de bitkisel sıvı yağların günlük enerji ve günlük yağ alımı içindeki paylarının, katı yağların paylarına kıyasla daha fazla olduğu saptanmıştır. Vücutta çok önemli görevleri olan yağların, tüketim miktarı kadar türü de önemlidir. Yağ asitleri öncelikle doymuş ve doymamış olarak 2 ana gruba ayrılmaktadır Doymuş Yağ Asitleri; hayvansal kaynaklı besinlerde yaygın olarak bulunan yağ türüdür. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı haldedirler. Daha çok tereyağı, iç yağ ve kuyruk yağı gibi hayvansal yağlarda, dana, sığır, koyun gibi kırmızı etlerde; sucuk, salam ve sosiste; süt, yoğurt ve peynirlerde bulunurlar. Yapılan araştırmalar, fazla doymuş yağ tüketiminin kalp ve damar hastalıklarını tetiklediğini ortaya koymuştur. Kalp sağlığını korumak için mümkün olduğu kadar az doymuş yağ tüketilmelidir” dedi.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri tüketimi olumlu etkiye sahip

Yağların kolesterol üzerindeki etkisi hakkında da bilgi veren Çankaya, “Dengeli yağ tüketilmesi ve yağ asitlerinin belirlenen limitlerde ve birbiriyle belli oranlarda tüketilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. Yüksek miktarda trans yağ asidi içeren gıdalarla beslenme sonucu kötü kolesterolde artış iyi kolesterolde azalma meydana gelmektedir. Bu durum da kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin tüketimi ise olumlu etkiye sahiptir. Ancak bu iki yağ asidi birbirleriyle orantılı olarak tüketilmesine dikkat edilmelidir” şeklinde konuştu.

CİHAN
 

False