GeriSağlık Zahter, soğuk algınlığından koruyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zahter, soğuk algınlığından koruyor!

Zahter, soğuk algınlığından koruyor!
Abone Olgoogle-news

Yüksek fiyatı nedeniyle el yakan ıhlamurun alternatifi...

Kapalıçarşı’da rağbet gören zahter son dönemde yüksek fiyatı nedeniyle el yakan ıhlamurun alternatifi oldu. Zahter, soğuk algınlığına karşı vücut direncini koruyor.

Doğu Anadolu, Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde doğal ortamda yetişen ve tezgahta kilogramı 15 liradan satılan kekik türlerinden "zahter", son dönemde yüksek fiyatı nedeniyle "el yakan" soğuk kış günlerinin şifa kaynağı ıhlamurun alternatifi olarak tüketilmeye başlandı.

Türkiye'de belli bölgelerde doğada yetişen zahter, şifa niyetine tüketildiği gibi yemek ve salatalarda baharat olarak da tercih ediliyor.

BİN BİR DERDE DEVA

Tarihi Kapalı Çarşı'daki aktarlar, ıhlamurun kilogramının 200 liraya kadar çıkması nedeniyle tüketicilere zahteri öneriyor. Çarşıda uzun yıllardır aktarlık yapan İbrahim Demirkol, yaptığı açıklamada, vatandaşların soğuktan korunmak için bitkisel ürünlere rağbet gösterdiğini söyledi.

Vatandaşların daha çok ıhlamuru tercih ettiğini ancak fiyatını duyunca bundan vazgeçtiğini anlatan Demirkol, "Ihlamur gerçekten çok pahalı, herkes alamıyor. Onun için aynı etkiye sahip zahteri öneriyoruz. Zaten bölgemizde yaygın olan zahter son dönemde en çok sattığımız ürünlerin başında geliyor. Aslında zahter bin bir derde deva ama her yerde çok bilinmiyor" ifadelerini kullandı.

[fotogaleri=269]

IHLAMURA ALTERNATİF

Çarşı esnaflarından İbrahim Uzun da zahterin, faydalı bir bitki olarak bilindiğini anlattı.

Bazı hastalıklardan korunmak için doğal ürünleri tercih etmeye çalıştığını aktaran Latif Mol da "Her yıl kış gelmeden çarşıya gelip ıhlamur almaya çalışırız ancak bu yıl fiyatlar inanılacak gibi değil. Bunun için ıhlamur yerine çok daha uygun olan zahter aldım. Böyle giderse zahterin fiyatı da artar gibi görünüyor" şeklinde konuştu.

SOĞUK ALGINLIĞINA KARŞI VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIYOR

Harran Üniversitesi (HRÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu ise ıhlamur, adaçayı, zahter ve nane gibi bitkilerin soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırdığını söyledi.

AA

ZAHTER SALATASI TARİFİ

False