Yüzde yaşlanmaya neden olan faktörler nelerdir?

Güncelleme Tarihi:

Yüzde yaşlanmaya neden olan faktörler nelerdir
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 20, 2015 09:00

Kalitesiz makyaj malzemeleri, sentetik ürünler de cilt kalitesini bozuyor!

Haberin Devamı

Yüzde yaşlanma değiştirilebilir ve değiştirilemez olan bazı etkenlere bağlı olarak meydana gelir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Şakrak yüz yaşlanması hakkında önemli bilgiler verdi.

1-Zaman

Zaman, yüzün yaşlanmasında en önemli ve değiştirilemeyen faktördür. Zamanla cilt kalitesi bozulur. Cildin esnekliğini sağlayan elastin liflerinde azalma ve diriliğini sağlayan kollajen liflerinde bozulma meydana gelir. Yüzün daha dolu görünmesini sağlayan ve cilt altında bulunan yağ yastıkçıkları, yaşlanma ile birlikte küçülürler. Böylece çökmeler meydana gelir.

2-Yer çekimi

Yaşlanmaya neden olan ve değiştirilemeyen diğer önemli bir faktördür. Hiç farkedilmese bile her an bir güç cildinizi aşağı doğru çeker. yüz ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen sarkmalar, yaşlanmanın ve yerçekiminin ortaklaşa işlediği bir suçun sonucudur. Elastikiyetini yitiren doku, yerçekiminin ısrarcı etkilerine karşı koyamamış ve sarkmalar meydana gelmiştir.

3-Solar etki

Yüz cildinin maruz kaldığı en önemli solar etki; güneş ışınlarına maruz kalmadır. Güneş ışınları, ultraviyole B ve C sayesinde cilt ve cilt altı dokularda bozulmaya neden olur. Bu bozulma doku düzeyinde olabileceği gibi gen düzeyinde de gerçekleşebilir ve cilt kanserleri bu zeminde gelişir.

4-Sigara

Yaşlanmada en önemli önlenebilir faktördür. Sigara kullanımı, içerdiği toksinler nedeniyle doku düzeyinde hipoksiye (oksijen seviyesinde azalma) neden olur. Ayrıca dokuda kimyasal bozulma meydana gelir.

5-Diğer faktörler

Bu başlık altında birçok kimyasal etki incelenebilir. Kalitesiz makyaj malzemeleri, sentetik olan ürünler, mesleksel nedenlerle maruz kalınan kimyasallar vs.

İnsan yüzünün topoğrafik anatomisi nasıldır ?

İnsan yüzü yatay olarak 3 parçaya ayırarak incelenir. Saç başlangıcından gözlere kadar olan alan ‘Üst yüz’, gözler ile dudak çizgisi arası alan ‘Orta yüz’, dudak çizgisinden çene ucuna kadar olan alan ise ‘Alt yüz’ olarak adlandırılır.

Yüz, dikey olarak ise 5 parçaya ayrılarak incelenir. Burnun her iki kanadından geçen dik çizgiler orta sütunu oluşturur. Orta sütunun her iki yanında, burun kanadı ya da göz kapaklarının birleştiği iç nokta (medial kantus) ile göz kapaklarının birleştiği dış nokta (lateral kantus) arası 2. ve 3. alanlardır. Bu sütunların her iki dış yanında 4. ve 5. sütunlar uzanır.

Estetik yüz; ince bir çeneyle başlar, yukarı doğru biraz daha geniş olan yanaklar ve yüzün en geniş kısmında elmacık kemiklerinin oluşturduğu ‘ters üçgen’ şekli ile ifade edilir. Zira dudak kenarları, gözün iç ve dış kenarını kesen çizgiler ve kaşların aksı hep bu ters üçgen kalıba uyarlar ve içten dışa, aşağıdan yukarı bir çizgiyi takip ederler.

Yaşlanmanın insan yüzüne etkileri nelerdir ?

Yaşlanma; doku yenilenmesinin yavaşlaması, esnekliğin azalması, sigara, güneş ışığı ve bazı kimyasal maddelerin cilde verdiği hasarlar ve yer çekiminin yıpratıcı etkisi ile meydana gelir. Hasar gören ve yenilenme kapasitesi azalmış olan cilt, parlaklığını yitirir ve incelir.

Esneklik kapasitesini yitiren dokular yerçekiminin etkisi ile aşağı doğru yer değiştirir. Zemindeki kaslarının etkisiyle derin ve yüzeyel kırışıklıklar meydana gelir. Sonuç olarak yüz ‘dikdörtgen’ bir şekle döner. Dikdörtgen yüz kalıbında; elmacık kemikleri seviyesindeki dokular yanaklara doğru inerken, yanaklar hem erimiş hem de daha aşağı sarkmıştır. Dudak kenarları, göz ve kaşların aksı benzer yer değişime uğrarlar.

Yüz estetik uygulamalarında hedef ne olmalıdır ?

Yukarıda sayılan değişimler göz önüne alındığında, yüze uygulanacak gençleştirme işlemlerinde amaç;

  1. Cildin parlaklık ve kalitesini yeniden sağlamak
  2. Ciltteki yüzeyel ve derin kırışıklıkları belirsizleştirmek, mümkünse yok etmek,
  3. Dikdörtgen kalıba uymuş yüz hatlarını tekrar ters üçgen kalıba döndürmektir.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Şakrak

Yüzde yaşlanmaya neden olan faktörler nelerdir

BAKMADAN GEÇME!