GeriKişisel Bakım Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı?

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı?
Abone Olgoogle-news

Yuvarlak bir yüzünüz varsa damla kesimli küpeler tercih etmelisiniz.

Takacağınız mücevheri doğru seçerek ifadenizi dengeler, yüz şeklinizin istediğiniz gibi algılanmasını sağlayabilirsiniz. Mücevher Tasarımcısı Olcay Keskin, yüz şeklinize ve ten renginize göre doğru mücevher seçmenin inceliklerini anlattı.

Öncelikle yuvarlak, oval, kalp ya da kare yüz şeklinden hangisine sahip olduğunuzu bulmak için bir aynadan faydalanmanız gerekiyor. Aynaya büyük bir oval çizip yüzünüzün bu ovalin dışına taşıp taşmadığına bakmalısınız. Taşmışsa eğer yuvarlak yüz yapısına, bu ovale sığıyorsa oval yüz yapısına, sadece çeneniz ovalin dışında kaldıysa kalp yüz yapısına, köşeler dışarıda kaldıysa kare yüz yapısına sahipsiniz demektir.


YUVARLAK YÜZ YAPINIZ VARSA...

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı

Asla daire şeklinde bir küpe tercih etmeyin. İçinde toplar olan tasarımlar ya da iç içe geçmiş yuvarlaklar da sizin için uygun olmayacaktır. Size en uygun tasarım damla ya da markiz kesimlerdir. İnce ve uzun tasarımlar da yine yüz şeklini dengeleyecektir. Kolye için ise uzun tasarımlar uygun olacaktır. Özellikle boyundan göğüs kısmına doğru tek bir sallantısı olan kolye tasarımları yuvarlak yüz yapısına çok yakışır.


KARE ŞEKLİNDE YÜZ YAPINIZ VARSA...

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı

Maskülen bir görüntüye sahipsiniz demektir. Bu görüntüyü yumuşatarak daha feminen hale getirmek için çiçekli, iç içe geçmiş daire şeklinde ve bol sallantılı küpeler kullanmak uygun olacaktır.


KALP ŞEKLİNDE YÜZ YAPISINA SAHİPSENİZ...

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı

Çene uzun olduğundan bu görüntüyü yumuşatmak gerekir. Damla kesim her tasarım küpe seçimi için doğrudur. Boyun için ise mutlaka kalın ve boyuna yapışan sallantısı olmayan kolyeler tercih etmek gerekir.


OVAL BİR YÜZ YAPINIZ VARSA...

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı

Çok şanslısınız demektir çünkü size her tür küpe ve kolye yakışır. Kalp kesim taşlı küpeler, çiçek şeklinde tasarımlar, yuvarlak şekilli küpeler sizin için ideal olacaktır. Kolye seçiminde ise çok uzun olmayan, küçük sallantılı tasarımları kullanmanız doğru tercihtir.


TEN RENGİNE UYGUN MÜCEVHER SEÇMENİN İNCELİKLERİ

Yüz şeklinize göre takı seçiminiz nasıl olmalı

Açık tenli kişiler mutlaka beyaz altını tercih etmelidirler. Beyaz altının üzerinde inci ve pırlanta açık tenli kişilere çok yakışacaktır. Eğer renkli taşlardan oluşan bir mücevhere sahip olmak isterlerse yakut, ametist ve pembe kuvarsı tercih etmelidirler.

Buğday tenli kişiler ise “Rose” olarak adlandırılan altın çeşidini tercih ederlerse tenleriyle çok uyumlu olur. Sarı altın da kendileri için uygundur. Pembe, sarı ve siyah inci buğday tenlilere çok yakışır. Zümrüt, turkuaz, sitrin ve safir de yine buğday tenli kişilere çok yakışacak taşlardır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle