GeriHamilelikte Sağlık Yumurtalık kistleri hamileliği nasıl etkiler?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurtalık kistleri hamileliği nasıl etkiler?

Yumurtalık kistleri hamileliği nasıl etkiler?
Abone Ol google-news

Gebelikte ortaya çıkan yumurtalık kistleri ve tedavisi…

Hamilelikte görülen yumurtalık kistleri, gebeliğin seyrini ve bebeği nasıl etkiler? Bu kistler, nasıl tedavi edilebilir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aslı Vural Sesver, merak edilen tüm bu soruları yanıtladı.

Yumurtalık kistlerine gebeliklerin %2 ila 10’u arasında görülür. Genellikle hiç bir bulgu vermeyen yumurtalık kistleri, rutin gebelik muayenesi için gelen hastalarda yapılan ultrason muayenesinde tesadüfen tespit edilir. Bu kistler genellikle basit, içi sıvı dolu kesecikler şeklinde karşımıza çıkar. Gebelikte görülen yumurtalık kistlerinin birçoğu iyi huylu kistlerdir. Yumurtalık kistleri, gebeliğin ilerleyen haftalarında çoğunlukla kaybolur veya boyutları belirgin olarak küçülür. Kötü huylu kistlerin görülme olasılığı oldukça azdır.

GEBELİKTE ORTAYA ÇIKAN YUMURTALIK KİSTLERİNİN TEDAVİSİ

Gebelikte ortaya çıkan yumurtalık kistlerinde tedavi; hastanın şikayetlerine, gebelik haftasına, kistin boyut ve özelliklerine bağlıdır. Genellikle gebelikte seri ultrason muayeneleri ile takip önerilir. Boyutları 5 cm’den küçük kistler iyi huyludur ve genellikle kaybolurlar. Bazı yumurtalık kistleri çok daha büyük boyutlarda olabilir, ilerleyen gebelikle birlikte yırtılma, torsiyon (yumurtalık dönmesi) ve kanama problemleri yaratabilir. Bu problemler anne adayında çok şiddetli ağrılara sebep olabilirler. Bu noktada kistin durumuna göre ya aspirasyon (kist içeriğinin ultason eşliğinde enjektör ile boşaltılması) ya da cerrahi tedavi önerilmektedir. Ancak gebelik sırasında cerrahi girişim; düşük, gelişme geriliği ve erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle yarar zarar ilişkisine göre cerrahiye karar verilmelidir. Gebelik sırasında cerrahi için en uygun dönem 15-23. haftalar arasındaki dönemdir.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

False