GeriSağlık Yumurta tüketmek gün boyu tok tutuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurta tüketmek gün boyu tok tutuyor

Yumurta tüketmek gün boyu tok tutuyor

Uzmanlar tok tutucu özelliğinden dolayı sahurda yumurta tüketilmesini öneriyor.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, tok tutucu özelliğinden dolayı sahurda yumurta tüketilmesini önerdi. Akar, oruç tutarken mutlaka sahura kalkmak gerektiğini, aksi halde kan şekerinin erken düştüğünü ifade etti.

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Özge Akar, bu yıl oruç tutanların neredeyse 15 saat aç kalacağını, bu süre içinde de kan şekerinin düşebileceğini belirtti. Sahurda sadece su içerek niyetlenmenin veya gece yatmadan önce yemek yemenin zararlı olduğunun altını çizen Akar, “Çünkü bu beslenme tarzı, aç kalma süresini uzatmaktadır. Açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa, gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Sahurda tok tutucu özelliğinden dolayı yumurta tüketimi önemlidir. Sahurda bol su içilmeli, aşırı yağ ve tuzlu besinler tüketilmemelidir. Yiyecek olarak da çorba, az yağla yapılmış sebze, zeytinyağlı yemekler veya hafif kahvaltılardan birini seçmek en doğrusu olacaktır” dedi.

“Sahur öğününü atlamamak gerekir”

Oruç tutanların sahura kalkmaması halinde kan şekerinin düşüşünün erken başlayacağını söyleyen Özge Akar, ramazan ayında da öğün sayısının en az üç olacak şekilde planlanmasını önerdiklerini aktardı. Özge Akar şöyle devam etti: “Bu beslenme şekline dikkat etmeyen, sağlıklı kişilerde bile zaman zaman sindirim zorlukları, mide ve bağırsaklarda aşırı gaz birikimi, ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle bu dönemde tüketilen hamurlu tatlılar, pideler, böreklerin ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminin artmasına bağlı olarak kilo artışı yaşanabilir. Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az üç öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir.”

CHA

False