GeriSağlık Yumurta dondurma için yaş sınırı var mı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurta dondurma için yaş sınırı var mı?

Yumurta dondurma için yaş sınırı var mı?

Yumurta dondurma yöntemi nedir? Yumurta dondurmak için en ideal yaş nedir? Yumurta nasıl dondurulur? Yumurta dondurma işlemi kimlere yapılır? Yumurta dondurma işlemi herkese yapılabilir mi? Kadınların daha erken yaşlarda yumurtalarını dondurması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yumurta dondurma ile ilgili en çok merak edilenleri anlatıyor.

Önce yumurtalarını dondur sonra kariyer yap!

Birçok kadın kariyerini sürdürmek için bir aile sahibi olmayı erteliyor. Bu kadınlar 30'lu yaşlarının sonlarında bir eşleri olmadığını fark ederek artık doğal yollardan gebe kalmak için geç olduğunu anlayıp yumurtalarını donduruyorlar. Fakat 35 yaş sonrası da yumurta dondurmak için geç bir yaş!

Yumurtaların dondurulması her zaman hamileliği garantiler mi?

“Yumurtalarınızın dondurulması hamile kalacağınızı her zaman garanti etmez. Çalışmalar; kadınların sadece yüzde 18’inin gebe kalma şansını yakaladığını gösteriyor.

Yumurta dondurma için yaş sınırı var mı

Şansı artırmak için 20'li yaşların başında dondurulmalı

Kadınlar şanslarını artırmak için, yirmili yaşlarının başında yumurtalarını dondurmalı. Doğurganlık sorunu olmayan genç ve zinde kadınlar için yumurta dondurma başarısı çok daha büyüktür. Yumurtalar erken yaşta depolanırsa, ileride bebek sahibi olma şansı artabilir.

Teknolojinin hızına rağmen, ileri yaşlarda dondurulan yumurtaların yüzde 85’i çözüldüğünde canlı olmayabilir. İleri yaşlarda dondurulmuş oositten gebelik elde etme oranı yüzde 8.2’ye kadar düşmektedir. Ve yaşa bağlı olarak gebelik elde etmek için gereken oosit sayısı 30 adete kadar çıkabilmektedir.

42 yaşından sonra önerilmiyor

Tüp bebek işlemi, iki yıldır düzenli korunmasız seks yoluyla gebe kalmaya çalışan 43 yaşın altındaki kadınlara çözüm olarak sunulmalıdır.

Tüp bebek işlemi, genellikle 42 yaşın üzerindeki kadınlar için önerilmez, çünkü başarılı bir hamilelik şansının çok düşük olduğu düşünülür.

Canlı doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavilerinin yüzdeleri genellikle şöyledir:

35 yaşın altındaki kadınlar için yüzde 29
35-37 yaş arası kadınlar için yüzde 23
38-39 yaş arası kadınlar için yüzde 15
40-42 yaş arası kadınlar için yüzde 9
43-44 yaş arası kadınlar için yüzde 3
44 yaş üstü kadınlar için yüzde 2.”

Sperm yokluğunda çocuk sahibi olunabilir mi? Sperm yoksa tüp bebek olur mu?Sperm yokluğu her 10 erkekten birinde görülen ve tıpta azospermi adı verilen bir durumdur. Sperm yokluğu kısırlık anlamına gelmediği gibi sperm yokluğu tedavi edilebilir. Sperm yokluğunu tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olması ile sonuçlanabilir. Peki sperm yokluğu nasıl tedavi edilir? Sperm yokluğu yaşayan erkekler çocuk sahibi olmak için ne yapmalıdır? Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Şimşek, sperm yokluğu ve tedavisi ile sperm yokluğunda çocuk sahibi olma konusunda merak ettiklerinizi yanıtladı.
False