Yorgun hissetmenizin sebebi bunlardan biri olabilir!

Güncelleme Tarihi:

Yorgun hissetmenizin sebebi bunlardan biri olabilir
Oluşturulma Tarihi: Ekim 30, 2018 16:16

İç hastalıkları, endokronoloji ve matabolizma bölümünden Prof. Dr. Haluk Sargın, pek çoğumuzun yaşadığı kronik yorgunlukla savaşta adım adım öneriler getiriyor.

Haberin Devamı

1. Depresyonda mısınız?

Halsizlik, yorgunluk başağrısı, iştahsızlık en sık rastlanan bulgularıdır.

2. En son ne zaman yeterli ve kaliteli uyudunuz?

Yetişkinler ortalama günlük 7-8 saat uyku uyumalılar. Büyüme gelişme çağındaki çocuklar ise 9-10 saatten daha az uyumamalıdır. Uykusuzluk vücudun uykuda yenilenmesi işleminin yeterince yapılamamasına sebep olduğunu biliyor muydunuz?

3. Uyku apnesi sorunu yaşıyor olabilir misiniz?

Obez ve KOAH hastalarının en büyük derdi! Uyku esnasında belirli aralıklarla solunum durur. Bu kesintiler kişiyi uykudan uyandırır ya da derin ve sağlıklı bir uyku dönemi yaşamasına mani olur. Kişi yatakta yatar fakat debelenip durur. Mutlak çözüm mü istiyorsunuz: aşırı kiloları vermek sigara ve benzeri risk faktörlerini hayattan uzaklaştırın!

Haberin Devamı

4. Beslenme düzenini değiştirmenin vakti geldi?

Az yeme sonucu oluşan enerji eksikliği, bitkinlik, kan şekerinin düşük seyretmesi kişiyi yorgun ve dermansız kılar. Ne mi yapacaksınız: 3 öğün düzgün yemek yiyerek ve ara öğünler protein ve kompleks karbonhidrat tüketimine dikkat ederek hayat daha hafif ve kolay olacak…

5. Kansızlıkla mı savaşıyorsunuz?

Adet kanamasının aşırı olduğu durumlar en sık sebebi oluşturur. Bu da demir eksikliğine sebep olur. Demir kırmızı kan hücrelerinin yapısına iştirak eder. Dokulara oksijen taşınmasını sağlar. Eksiğin yerine konması (Demir,B12,Folikasit gibi…) ve iyi ve yeterli beslenme ile çözümünü bulabilirsiniz…

6. Aşırı tüketilen çay ve kahveye dikkat!

Sinirlilik, uykusuzluk, kalp atım hızının artması tansiyon yüksekliği… Aşırı kafein tüketimi yorgunluğa sebep olur. Kafein içeren içecek, ilaç kahve ve çayın aşırı tüketiminden kaçının!

7. Yeteri kadar su içmiyor olabilir misiniz?

8. Vardiyalı bir işte mi çalışıyorsunuz?

Çözümü uyuduğunuz alanı sessiz, loş tutarak bulabilirsiniz, kaliteli uykuya özen gösterin…

9. Herhangi bir besine karşı alerjiniz var mı?

Alerji yapan besinlerin tesbitinin yorgunluğa derman olacağını biliyor muydunuz?

10. Kalbe dikkat!

Haberin Devamı

Özellikle egzersiz ve aktiviteye dayalı durumlar sonucunda yorgunsunuz. Giderek kolay yapılan işlerin yapılmasında zorluk çekme söz olacaktır. Vakit geçirmeden doktorunuza gitmelisiniz…

11. Şeker hastalığı

Yüksek kan şekeri, hücreye girip metabolize edilemediğinden enerji kaynağı olarak kullanılamaz. Yeterince besin tüketilmesine rağmen enerjisiz kalan vücutta yorgunluk baş gösterir. Uygulanacak ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz hastalığı kontrol altına alacaktır.

12. İnsülin direnciniz mi var?

Gün içinde acıkma atakları, tatlı çekme, yemek sonrası uyku gelmesi, halsizlik, yorgunluk sık bulgularındandır.

13. Hipotiroid ve yorgunluk

Metabolizma yavaşlar kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder, kilo alır, vücutta doku aralıklarında ödem olur. Dışarıdan verilecek tiroid hormonuyla yeniden vücut dengesinin düzelebileceğini biliyor muydunuz?

Haberin Devamı

14. Yorgunluğunuz belki idrar yollarındaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyor

İdrarda yanma hissi acil işeme hissi olmaksızın yorgunluk ve halsizlik ortaya çıkar. İdrar tetkik ve antibiyoterapi ile 1 haftada sorun çözülür.

15. Alkole dikkat!

Çok fazla alkol tüketiminin uykuya geçişi ve derin uykuya mani olduğu için yorgunluğa sebebiyet verdiğini biliyor muydunuz?

Son yıllarda popüler olan D vitamini eksikliği halsizlik ve yorgunluk duygusunun sorumlularındandır.

16. Kadınlarda menapoz

Gece terlemeleri, sıcak basması meydana gelen hormon dengesizliği sonucu yorgunluk ve halsizlik olur.

17. Kanserler

Hastalığın kendi kemoterapi, radyoterapi halsizlik, yorgunluk yapar.

Haberin Devamı

18. Antidepresanlar, alerji ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, tedavide yorgunluk rastlanabilir durumlardır.

19. Günlük yaşamın vazgeçilmezi: Kronik Stres

Aşırı gerilime bağlı halsizlik ve yorgunluk söz konusudur.

20. Neden çikolata yorgunluğa çözüm? Seratonin hormonu yetersizliği

İştah ve uykuyu düzenler. Beyinden salgılanır, yediğimiz karbonhidratlar insulinle eş zamanlı geçici seratonin salgılatırlar.

Seratonin azlığı kişiyi tatlıya yönlendirir. Çikolatadaki triptofon beyinde seratonine dönerek kişiye mutluluk duygusu verir. 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!