GeriSağlık Yılbaşı sonrası uygulayabileceğiniz yeni yıl detoksu!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılbaşı sonrası uygulayabileceğiniz yeni yıl detoksu!

Yılbaşı sonrası uygulayabileceğiniz yeni yıl detoksu!
Abone Olgoogle-news

Yılbaşı gecesi yapacağınız kaçamaklar ertesi gün pişmanlığa dönüşmesin!

Uygulayacağız bir günlük detoks ile yeni yıla sağlıklı bir başlangıç yapmanız mümkün. Uzaman Diyetisyen Sevil Ürer, yeni yılın ilk günü için beslenme önerilerinde bulundu.

KAHVALTINIZ PROTEİN AĞIRLIKLI OLMALI

Yılbaşı gecesi pek çok insan birbirinden renkli ziyafet sofralarının cazibesine kapılarak sağlıksız beslenir. Ölçüsüzce tüketilen bu gıdaların yağa dönüşmemesi için yeni yılın ilk günü dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. İlk olarak güne hafif bir kahvaltı ile başlanmalıdır. Özellikle protein ağırlıklı bir kahvaltı sofrası, akşam tüketilen yiyecek ve içeceklerin yakılmasını hızlandıracaktır.

Yılbaşı sonrası uygulayabileceğiniz yeni yıl detoksu

İlk gün mümkün olabildiğince karbonhidratlardan uzak durulması gerekir. Yılbaşı gecesi yorulan mide, ertesi gün bu şekilde dinlendirilmelidir. Kahvaltı geç yapılabileceği için öğle yemeği atlanabilir. Ara öğün olarak da meyve tüketilebilir. Akşam yemeği ızgara, çorba, zeytinyağlılar, salata ve yoğurt gibi hafif gıdalar ile hazırlanmalıdır.

YILBAŞI SONRASI GÜNÜ UYKUDA GEÇİRMEYİN

Yeni yılın ilk gününde belki biraz geç uyanılabilir ancak çok da geç kalkmamaya özen gösterilmelidir. Tüm günü yatakta hareketsiz geçirmek bu dönemde yapılan önemli yanlışlardan biridir. Hafif tempoda ve açık havada yapılacak 90 dakikalık bir yürüyüş, gece alınan kalorilerin yağa dönüşmesini engelleyecektir.

GÜN İÇİNDE 3 LİTRE SU TÜKETİN

Yeni yılın ilk günü 3 litre su içilmeye özen gösterilmelidir. Suyun yanında bitki çaylarından da destek alınabilir. Sabah kalkar kalkmaz 2 bardak su tüketmek gerekir. Daha sonra da her saat başı içilecek 1 bardak su, günlük ihtiyacın karşılanmasını sağlayacaktır.

 

Yılbaşı sonrası uygulayabileceğiniz yeni yıl detoksu
 

YILBAŞI SONRASI 1 OCAK DETOKSU

Kahvaltıda 1 yumurta ile yapılmış omlet ve yeşillikler tercih edilebilir. Ara öğünde ise 1 bardak kefir içilebilir. Kefir bağırsak hareketlerini artırarak sindirime yardımcı olacaktır. Yine ara öğünde 1 dilim ananas tüketilmesi içerdiği enzimler sayesinde alkolün yarattığı ödem ve şişkinliği alacaktır. Ara öğün için yine 5-6 adet badem de tüketilebilir.

Akşam yemeğinde 1 kase sebze çorbası tüketilebilir. Kesinlikle kremasız bir çorba olması gerekir. Bunun yanında 4-5 yemek kaşığı zeytinyağlı yemek ve yoğurt olabilir. Ara öğünlerde vücudun dinlenmesi, migren ve baş ağrıları, bulantı, sancı, gaz, şişkinlik, hazımsızlık problemlerinin giderilmesi ve yağların sindirimi için yapılacak özel çaylar tercih edilebilir. Örneğin, rezene, anason, melisa, papatya, biberiye karışımı kaynar su içerisinde 10 dakika bekletilip içilebilir.

YENİ YILDA SAĞLIKLI KALMAK İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:

 1. Taze sebze ve meyveler her zaman sofralarda olmalıdır.
 2. Süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir.
 3. İyi kalite protein için et ve et ürünleri tercih edilmelidir.
 4. Vücudun sıvı dengesi için günlük su tüketimi sağlanmalıdır.
 5. Haftada 3-4 kez fiziksel aktivite ile kilo kontrolü sağlanmalıdır.
 6. Kızartma ve hamur işi türevi gıdalardan uzak durulmalıdır.
 7. Çay ve kahve tüketiminde şeker kullanımı bırakılmalıdır.
 8. Uyandıktan sonra ilk 1-1.5 saat içinde mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.
 9. Haftada 1-2 gün mutlaka kuru baklagiller tüketilmelidir.
 10. Kuru meyve ve kuruyemişler beslenme planında dengeli olarak yer almalıdır. 

[fotogaleri=1489]

DHA

False