GeriSağlık Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı!

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı!

Günde 2-3 litre su içmek, selülit oluşumunu engelliyor.


Selülitten düzenli yürüyüş ve egzersizle kurtulmanın mümkün olduğunu ifade eden uzmanlar, gün boyu yeterli miktarda su tüketiminin, selülit oluşumunu engellediğini vurguluyor. Uzmanlar, kadınları, ciltte sarkmalara ve selülite neden olan yanlış diyetlere karşı da uyarıyor. Sıkışmış yağ hücrelerinin vücutta oluşturduğu portakal kabuğu görünümüyle, kadınlara kıyafet seçiminde zor anlar yaşatan selülitleri, genetik yatkınlık ve hormonal nedenlerin yanı sıra; fazla kilolar, hareketsiz yaşam, hamilelik veya yanlış beslenme alışkanlıklar tetikliyor. “Yaz yaklaşıyor” diye yapılan şok diyetler, yapılan en büyük yanlışlardan biri.

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı


ŞOK DİYETLER YERİNE DOĞRU BESLENMEYİ TERCİH EDİN

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı

Ciltte sarkmalara ve selülite neden olan, bilinçsizce yapılan şok diyetler yerine; ideal kiloya kavuşmak için diyetisyen kontrolünde doğru beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi daha doğru. Ayrıca doğru beslenme alışkanlıklarına egzersiz ile destek vermek için düzenli tempolu yürüyüşler ve selülit giderici egzersizler yapılmalıdır.


GÜNDE EN AZ 2-3 LİTRE TÜKETİLMELİ

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı

Selülit oluşumunu engellemek ve var olan portakal kabuğu görünümünü hafifletmek için en etkili tedavi yöntemlerinden biri de doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaktır. Tıpkı bazı gıdaların selüliti tetikleyici etkisi olduğu gibi, bazılarının ise selülitle savaşmada oldukça etkili oldukları kabul edilmiştir. Kazanılması gereken beslenme alışkanlıklarının başında su tüketimi yer almaktadır. Gün boyu yeterli miktarda su tüketimiyle kan dolaşımı sağlanmakta ve vücutta ödemin oluşması önlenmektedir. Bu şekilde vücutta su toplanmasının ve sarkmaların önüne geçerek, selülit oluşumunu da engelleyen su, günde en az 2-3 litre olarak alınması gereken sıvının büyük çoğunluğunu oluşturmalıdır.


C VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN BESİNLER TERCİH EDİLMELİ

Yeterli su tüketimi selülitin düşmanı

Selülit tedavisinde, vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerle beslenmek önemlidir. Özellikle iyi bir antioksidan olan C vitamini, ciltteki kolajen yapımında önemli bir pay sahibidir. Maydanoz, karnabahar, brokoli, portakal, kivi, limon, çilek, greyfurt, yeşilbiber gibi besinler içeren, C vitamini yönünden zengin menülerle selülit tedavisinde etkin sonuçlar alınabilmektedir. 

İHA 

False