GeriBebek Sağlığı Yenidoğan Bebeğin Yürüme Refleksi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yenidoğan Bebeğin Yürüme Refleksi

Yenidoğan Bebeğin Yürüme Refleksi

Yeni doğan bebeğinizi izlediğinizde birtakım hareketler yaptığını görürsünüz.

Yeni doğan bebeğinizi izlediğinizde birtakım hareketler yaptığını görürsünüz. Avucunu okşadığınızda parmaklarıyla elinizi kavrar, yanağınızı yüzüne yasladığınızda veya dudaklarına dokunduğunuzda emme pozisyonu alır.

Göz kapaklarına dokunduğunuzda gözlerini yumar ya da ayaklarını okşadığınızda parmaklarını hareket ettirir. Belinden kavrayıp ayaklarını yere bastırdığınızda ise, ayakları yürürmüşçesine havada daireler çizer.

İzlemesi keyif veren bu hareketler, bebeğinize özgü reflekslerdir. Bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve olgunlaşma sürecinin devam edebilmesi için doğuştan getirdikleri refleksleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Refleksler, aynı zamanda bebeklerin sinir sisteminin değerlendirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Belirli yaşlarda kaybolması gereken yenidoğan reflekslerinin kaybolmaması veya ortaya çıkması gereken reflekslerin ortaya çıkmaması yenidoğanın nörolojik gelişimde büyük önem taşır.

Basma ve Yürüme Refleksi

Bebeğinizi koltuk altlarından tutarak, yere bastırırsanız adım atarmış gibi yapabilir. Zamanında doğan bebeklerin tabanlarını bastıkları görülürken, erken doğanların ayak uçlarında yürüdüğü bilinir. Bebeklerde bu refleks, 6–7 aya kadar sürer. Bebeğinizin hareketlerinin uzun sürmesi veya tekrarlaması durumunda, sinir sisteminde bir rahatsızlık aklınıza gelmelidir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı 
Dr. Sabahat Karakaşlılar

False