GeriYenidoğan Yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat edilmeli?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat edilmeli?

Yeni doğan bebek bakımında nelere dikkat edilmeli?
Abone Olgoogle-news

Cilt bakımı, ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalı, ne fazla bakım ne de az.

Bebeklerin cildi çok hassastır. Yetişkinlerin cildi deri ceket ise bebeklerinki ipek gömlektir. Dr. Gökhan Mamur bebeğinizin cilt bakımını yaparken hep bu benzetmeyi aklınıza getirmenizi tavsiye ediyor. " Genel ilke şu olmalı; cilt bakımı, ihtiyacını karşılamaya yönelik olmalı, ne fazla bakım ne de az."

Piyasadaki bebek cilt ürünlerinde genelde şu ibareyi görürsünüz, hipoalerjenik yani az olasılıkla alerji yapar. Hiç birinin alerji yapmaz ibaresi yoktur yani nonalerjeniktir.

 • Bebeğinizin ilk ayında cildi rahim dışındaki ortama ayak uydurmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla daha da hassastır.
 • Bu dönemde haftada iki kez duru su ile banyo yapmanız bile yeterli olacaktır.
 • İhtiyaca göre silme banyo veya suda banyo yaptırabilirsiniz. Ancak her seferinde sabun kullanmanız şart değil.
 • Özellikle yaşamın ilk günlerinde ve haftalarında, bebeğinizin cildinin bazı bölgelerinde kuruluk ve pullanma görebilirsiniz.
 • Bu tür durumlarda gün içinde ve özellikle banyo sonrası nemi hapsetmek amacıyla basit bir bebe yağı kullanabilirsiniz.
 • Kullanabileceğiniz nemlendirici bebek kremleri de vardır. Bunların mümkün olduğu kadar saf ve organik olması gerekir.

Bebeğinizin bez bölgesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Poposunun kızarık olmasıyla böyle bir durum olduğunu anlarsınız. Bu tür durumlar genelde çiş ve kakanın cilde değmesinden kaynaklanır. Alt temizliği sırasında su ve pamuk kullanımı diğer malzemelere kıyasla ilk sırada olmalı. Aksi halde bebeğinizin cildi zarar görebilir.

Bebeğinizin cildi için dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kullandığınız ürünlerdir. Bir ihtimal bebeğinizin bezi yeterli gelmiyor veya bezini daha sık değiştirmeniz gerekiyor olabilir. Bazen istediğiniz kadar sık değiştirin veya farklı bez kullanın bu kızarıklıklar bebeğinizin hassas cildi nedeniyle devam edebilir. Bu tür durumlarda çiş ve kakanın cildine temas etmesini kalın katman çinkolu pomadlarla engelleyebilirsiniz. İleri safhadaki pişiklerde yüzde 40 çinko oksit içeren pomatlar kullanılabilir. Bebeğinizin canını yakan veya aldığınız önlemlere rağmen geçmeyen kızarıklık varsa olası bakteriyel veya mantar cilt enfeksiyonları nedeniyle doktorunuza danışın.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle