GeriSağlık Yeni doğan bebeğinize bakıcı seçerken…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni doğan bebeğinize bakıcı seçerken…

Yeni doğan bebeğinize bakıcı seçerken…

Dikkat etmeniz gereken noktalar neler?

Yenidoğan bebeklerini birine emanet ederken anneler ister istemez bazı konularda kaygı duyar ve bebeklerini emanet edecekleri kişiye güvenmekte zorluk çekerler.

Bebeğinize bakacak olan bakıcıyı seçerken, öncelikle sizin için önemli kriterleri belirlemeniz gerekir. Her anne farklı özelliklere önem verebilir.

Dikkat etmeniz gereken 3 nokta

1- Bakıcının daha önce başka bebeklere bakmış olması, annenin bakıcıya güvenmesini kolaylaştırır. Bu konuda çevrenizdekilerden yardım isteyebilir, daha önce onların bebeklerine bakıcılık yapmış olan kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

2- Bebek bakıcısının yaşı genel olarak bebeğinize vereceği bakım açısından çok önemli olmasa da 20 yaşından küçük bakıcılara bebeğinizi emanet etmek doğru olmayacaktır. 20 yaşın üzerinde ve fiziksel zorluğu olmayan bir bakıcıyı tercih etmeniz, ona güvenmenizi kolaylaştıracak ve çocuğunuzun daha uygun bakım görmesine yardımcı olacaktır.

3- Bebeğinizin ateşi çıktığında ne yapması gerektiğini anlatın. Bu ve benzeri acil durumlarda ne yapması gerektiğini, size ulaşamaması durumunda kimi aramasının uygun olacağını bakıcıya net bir şekilde anlatmak, acil durumla baş etme konusunda bakıcıya yardımcı olacak ve böylece sizin kaygılarınızı da azaltacaktır.

Annelerin bebeklerini bakıcıya teslim ederken kaygılanmalarının tek sebebi bakıcıya olan güvenle ilgili değildir. Anneler ayrıca bebeklerini bir başkasına bıraktıkları için zaman zaman vicdan azabı çekmekte, bazı anneler bebeklerini terk ettikleri hissine kapılarak yoğun kaygı ve üzüntü yaşamaktadırlar. Annenin, bu noktada kendisini rahatlatması gerekmektedir. Bu durumun zorunluluklardan kaynaklı olduğunu aklından çıkarmamalı ve bu olumsuz duygular ile baş etmelidir.

Eve geldiğinde bebekle geçirdiği zaman aralığı kısa da olsa bu zamanı etkin kullanmalı, bebekle uygun şekilde iletişim kurmalıdır. Bunlar sağlandığı sürece bebek de anneye uygun bir şekilde bağlanacak, bakıcıya uyum sağlamada veya bakıcıdan uzaklaşıp anneye dönmekte sorun yaşamayacaktır.

Psikolog E. Efsun Tatar 

False