GeriÇocuk Sağlığı Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli!

Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli!
Abone Olgoogle-news

Çocuğunuzu güneşten koruyun ama...

Yaz aylarında güneş ışınlarından faydalanırken aynı zamanda kalsiyum yönünden zengin gıdalarla beslenmek özellikle çocukların kemik gelişimi için son derece önemli...

Kalsiyum, protein, A, B, D, E vitaminleri bakımından zengin olan süt ürünleri özellikle büyüme ve kemik sağlığının korunmasında çok önemlidir. Ancak, şunu da unutmamak gerekiyor ki, bağırsaklarınızda kalsiyumun emilebilmesi için vücudunuzda yeterli vitamin D olması gereklidir. Şayet vitamin D miktarı yetersiz ise vücudunuzda kalsiyum emilimi olmaz ve aldığınız bütün kalsiyum takviyeleri de etkisiz kalır.

Çocukları güneşten koruyun, ancak güneşten kaçırmayın!

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Bebeklerin ve çocukların sağlıklı şekilde büyüyüp gelişebilmesi için yeterli miktarda D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekir. Beslenmede kalsiyum eksikliği çocuklarda 'raşitizm' yetişkinlerde ise osteomalasi adı verilen kemiklerde şekil bozuklukları ile karakterize hastalıklara neden olur. Kalsiyumun bağırsaklardan emilimi ve vücutta kullanımı için vitamin D alınması zorunludur. Özellikle bebeklerde kemiklerin ve dişlerin güçlenebilmesi için D vitamini son derece önemlidir.

Kalsiyum’un emilimi için gerekli olan D vitamininin vücudumuzda aktif olmak için ise güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Vücuda besinler yoluyla Provitamin-D alınır ve güneş ışınlarının yardımıyla deride D vitaminine dönüşür. Dolayısıyla, aşırı güneş ışınına maruz kalmak ne kadar zararlıysa, güneşten mahrum kalmak da o kadar zararlıdır. Yazın güneşin dik açıyla geldiği öğle saatleri dışında olmak kaydıyla çocukların dışarıda oynamasına ve güneş ışınlarından faydalanmasına izin verilmelidir. Ayrıca, düşük koruma faktörlü güneş kremlerinin bile güneş ışınlarının faydalı etkisini azaltabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Yazın çocuklara kalsiyum desteği önemli

Bunun yanı sıra kalsiyum yönünden zengin bir beslenme programı uygulamaya da dikkat edilmelidir. Başlıca kalsiyum kaynaklarından biri ise peynirdir. Tavsiye edilen günlük kalsiyum alımı 500 mg’dır. Bu miktar gebelik ve süt verme döneminde 1200 mg’ma kadar yükseltilebilir. 100 gram sütteki kalsiyum miktarı 115-120 mg, peynirde ise 800-900 mg’dır,” diyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle