GeriZiya Mocan Kuşburnu, ilaç etkisi yapıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuşburnu, ilaç etkisi yapıyor

Kuşburnu, ilaç etkisi yapıyor

Kış aylarında hastalıklardan koruyan kuşburnunun faydaları…

“Bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış aylarında sık yakalandığımız soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklardan korunmanın yolu kuşburnu meyvesinden geçiyor” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, bu besinin kış mevsiminde mutlaka tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi. Mocan, kış hastalıklarına karşı korunmanın formülünü de verdi.

Kurburnu, ilaç etkisi yapıyor. Faydaları saymakla bitmiyor. Çekirdeklerinde bulunan “gama linoleik asit maddesi” cildi canlandırır. Meyvesi ve tohumları gastrik ülser ve gastrik mukoza iltihaplarını önler. Şeker hastalığı, ishal ve gut hastalığına iyi gelir. Ağız, diş, kulak ağrılarını dindirir. Vücudu enfeksiyonlardan korur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kolestrol metabolizmasını düzenler. İyi kolesterolü (HDL) artırır. Güneş ışınlarının gözde yapabileceği hasarları önler. Nitriklerin kanser yapma etkisini azaltır. Diğer besinlerin vücutta kullanılmalarını kolaylaştırır. Antioksidan etkisiyle yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Kılcal kan damarlarının kuvvetlenmesini sağlar. 

Kuşburnu çayını kaynattıktan 4 saat sonra tüketin

Kuşburnu çayının doğru şekilde hazırlanması önemlidir. Meyve, güzelce yıkanır ve süzülür. İhtiyacınız ölçüsünde kuşburnu ve su çaydanlığın içine konulur ve 10 dakika kaynatılır. Daha sonra 4 saat dinlendirilir. Tercihinize göre soğuk veya sıcak olarak kuşburnu çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Hastalığa bunlarla savaş açın

Kuşburnu çayının dışında bağışıklık sistemini güçlendirmek için bunlara dikkat edin: 

Sigara ve alkolden, mümkün olduğunca uzak durun. Sebze, meyve ve kepekli tahıllar tüketin. Düzenli egzersiz yapın. Uygun kiloda kalın. Günde 7-9 saat uyuyun. Kan basıncını takip edin. Günde en az 1.5 litre su içmeye dikkat edin. Kış aylarında daha fazla C vitamini tüketmek için limon ve portakal gibi turunçgiller yemeye özen gösterin. Gerekirse D vitamini takviyesi alın. D vitamini yumurta, süt ve balıkta bol miktarda bulunuyor.

NOT: C vitamini çabuk bozulan bir vitamin olduğundan kuşburnu sıkıca ağzı kapanmış kaplarda, güneş görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.

False