GeriYüksel Yangel Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Avukat Yüksel Yangel anlatıyor.

Genellikle anlaşmalı boşanmaya karar veren çiftler bir hukukçu yardımı almadan; bir bilene yazdırdıkları ve/veya internetten buldukları dilekçeler ve boşanma protokolleri ile boşanmaya çalışmaktadırlar. Ancak dilekçe ve protokol her şey değildir. Etrafınızdan duyuyorsunuz; sanatçılar, ünlüler 3-5 günde boşanıyorlar. Peki, bu nasıl oluyor? Ünlülere, sanatçılara uygulanan ayrı bir kanun yok. Bu tür hızlı boşanmaları sizler de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Avukat Yüksel Yangel tüm yönleriyle anlaşmalı boşanma davasının nasıl açılması gerektiğğini adım adım anlatıyor.

* Anlaşmalı boşanma davası dilekçenizi hazırlıyorsunuz.

* Bunun ekine ise anlaşmalı boşanma protokolünüzü ekliyorsunuz.

* Adliyede dava açmak için UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sistemine bağlı hukuk davası tevzi bürosuna gidiyorsunuz.

* Nüfus cüzdanı ehliyet veya pasaport gibi resmi bir kimliğinizi de mutlaka yanınızda bulunduruyorsunuz.

* Davayı kimin açtığının hiçbir önemi yoktur. Bazen kadın açarsa iyi olur gibi söylemler duyabilirsiniz. Bunun doğruluk payı yoktur. Burada size bir kağıda yazılı olarak ne kadar harç yatıracağınıza dair bir belge verecekler. Bu belge ile vezneye bu harç ve masraf yatıracaksınız. Vezne genelde bu odanın içerisinde veya çok yakınındadır. Harç ve masraf miktarı bu sene için 198;20 yani yaklaşık 200TL dir.

* Harç yatırdığınız dekont ile yine dava dilekçelerinizi ilk verdiğiniz görevliye gidersiniz. Bu görevli size davanızın hangi aile mahkemesine ve hangi esas numarası ile dağıtımının yapıldığını gösteren bir belge verecektir. (Dikkat, burada mahkemeyi ve/veya hakimi seçme hakkınız yoktur. )

* Bilgisayar üzerinden Adalet Bakanlığı’na bağlanılarak merkezi olarak bu işlem yapılmakta ve kimsenin müdahalesi olamamaktadır. Olması gereken de budur. Burada gün içerisinde açılan tüm mahkemelere ait dosyalar birikir. Akşam veya ertesi sabah burada biriken dosyalar dağıtımı yapılan mahkemelere dağıtılır. Sabahları genelde mahkemelerde duruşmalar yapılır. Bilhassa salı ve perşembe günleri mahkemelerde duruşmalar vardır. Bu nedenle öğleden sonra saat 13:30 gibi davanızın görüleceği mahkeme kalemine eşinizle birlikte gidip; bir dilekçe vererek duruşma gününün bir an önce yapılmasını; neden bir an önce boşanmak istediğinizi (gerekçenizi de) belirterek verin.

* Size mahkeme en uygun ve yakın tarihte duruşma günü verecektir. Her ikinize de bunu tebliği edecektir. Duruşma günü ve saatinde mahkemede hazır olduğunuzda hakim sizlere protokoldeki imzaların size ait olup olmadığını; barışma ihtimaliniz olup olmadığını gibi sorular soracaktır. Ve bu duruşmada boşandığınızı yüzünüze karşı söyleyecektir.

* Bundan sonra kalem müdürü ve/veya müdüresi ile görüşüp; gerekçeli kararın ne zaman yazılmış hazır olacağını öğrenip; yine o gün gelip kararı her ikinizin de tebliğ alması; kararı temyiz etmek hakkınızdan feragat ettiğinizi ve kararın kesinleştirilmesini istediğinizi belirten dilekçe vererek kararı kesinleştirebilirsiniz.

* Bundan sonra mahkeme bu kesinleşen boşanma kararınızı ilgili nüfus müdürlüğüne gönderecektir. Artık bu nüfus müdürlüğüne gidip yeni medeni durumunuzu içeren nüfus cüzdanınızı alabilirsiniz.

Bir örnek verecek olursak; diyelim ki müşterek çocuğunuz var. Bu çocuğun velayetini annede bıraktınız. Ve anne kendisi için yoksulluk nafakası, çocuk için de iştirak nafakası istemedi. Anne kendisi için bir daha hiçbir zaman yoksulluk nafakası isteyemez. Ancak dilediği zaman 18 yaşından küçük için iştirak nafakası talep edebilir. Veya aynı örneğe göre baba ile müşterek çocuk arasındaki kişisel ilişki sağlanacak günler protokolde belirtilirken; tarafların aynı şehirde, ayrı şehirde ve ayrı ülkede yaşamaları halinde ayrı ayrı belirtilmelidir. Bu gibi bilgiler ancak tecrübeli bir hukukçu ve avukat tarafından size sağlanabilir.

DİKKAT: Bunları sadece bilgi edinmenizi sağlamak için yazıyorum. Dilekçenizi ve boşanma protokolünüzü bir avukata hazırlatmanızı; hukuki yardım almanızı altını çizerek ve ısrarla tavsiye ederim.

False