GeriYeşim İşgüzar Orak Unutkanlığa iyi gelen besinler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Bu besinler beyni çalıştırıyor, hafızayı güçlendiriyor.

Günlük yaşantınızda unutkan biri olduğunuzu fark ediyor musunuz? Peki, unutkanlığın beslenmeye bağlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? “Günlük diyetiniz ve beslenme tarzınız, hafızanızı ve sinir sisteminizi etkileyen birincil etmenlerdendir” diyen Uzman Diyetisyen Yeşim İşgüzar, unutkanlığa iyi gelen gıdaları sıraladı.

- Omega-3 besin kaynakları somon, uskumru, ton balığı soğuk su balıklarında daha yoğun şekilde bulunmaktadır. Bu asitlerin vücutta yetersiz olması durumunda hafıza kaybı, depresyon ve bağışıklık sisteminde yetersizlik görülür. Hatta ileri düzeylerde aşırı unutkanlıkla sonuçlanan Alzheimer, şizofreni bile ortaya çıkabilir. Haftada 2 kez balık tüketimi hafızanın güçlenmesinde önemlidir.

OMEGA 3 BAKIMINDAN ZENGİN SOMONUN BAHARATLI HALİNİ IZGARADA DENEDİNİZ Mİ? LEZİZ TARİF İÇİN TIKLAYIN!

- Günde 1 tatlı kaşığı keten tohumu tüketimi hem % 60 oranında omega-3 içerdiğinden unutkanlığı azaltmakta ve hafızayı güçlendirmektedir.

- Günlük diyetimizde mutlaka tüketilmesi gereken maydanoz, semizotu, taze nane gibi yeşil yapraklılarda bulunan elzem yağ asitleri, beyin sağlığında ve hafıza kaybını önlemede etkili olmaktadır.

- Kolin adı verilen ve vücut beslenmesinde önemli role sahip olan madde, Alzheimer hastalığı tedavisinde etkilidir ve unutkanlığa engel olmaktadır. Bu madde, belleğin depolanmasında rolü olan asetil kolin adlı sinirsel ileticinin ön maddesidir. Kolin tüketiminin artması sonucu hafıza kaybında azalma görülmektedir. Kolin kaynağı olarak diyetinize yumurta sarısı, soya, organ etleri ve rüşeym (buğday embriyodu) eklenmelidir.

- Fındık, ceviz, fıstık gibi kabuklu meyveler, günde 1 avuç olmak üzere tüketilmelidir. İçeriğindeki E vitamini ile antioksidan etki göstermekte ve beyin sağlığını korumaktadır.

- Demir içeren karaciğer, sakatatlar, yumurta sarısı, istiridye, ıspanak gibi besinler mutlaka tüketilmelidir. Demir, hafıza güçlenmesinde etken bir vitamindir ve emilimin sağlanması için C vitaminleri ile birlikte tüketilmelidir.

- Sinir sistemini koruyan B1 vitamin kaynakları olan tahıl tüketimi hafıza merkezinin korunmasında önemlidir. Günlük olarak diyetimizde mutlaka ve yeterli miktarlarda ekmek, buğday, pirinç gibi tahıllar yer almalıdır.

- Ayrıca sigara tüketimi ileriye dönük olarak unutkanlıklarda ve hafıza zayıflamasında etken rol oynamaktadır. 

False